MZV ČR chce vytvořit právní základ pro cílené národní sankce

Ministerstvo zahraničí chce vytvořit právní základ pro cílené národní sankce vycházející z bezpečnostních zájmů České republiky. Reaguje tak mimo jiné na říjnové usnesení Poslanecké sněmovny, jež vyzvala vládu, aby v Evropské unii prosazovala opuštění konceptu rozlišování libanonského šíitského hnutí Hizballáh na politickou a vojenskou část a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací.

Vyplývá to z materiálu resortu, který má ČTK k dispozici a který v brzké době projedná kabinet.

Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací vojenské křídlo hnutí. Politické křídlo ale není na žádném z unijních či dalších mezinárodních sankčních seznamů, na jejichž základě ČR provádí mezinárodní sankce, uvedlo ministerstvo. Česku tak chybí právní základ pro uplatňování sankcí mimo jiné vůči politickému křídlu Hizballáhu. Země by tak v případě vytvoření národního seznamu teroristických organizací při zahrnutí tohoto křídla byla odkázána jen na deklaratorní politiku, pokud by jeho činnost nemohla být předmětem trestního stíhání v České republice.

I po vytvoření právního základu pro přijímání národních sankcí by ale Česko nadále preferovalo přijímat sankce především v OSN a EU. "Výše uvedený případ politického křídla hnutí Hizballáh je příkladem, kdy mezinárodní shody k přijetí sankcí dlouhodobě dosaženo není," uvedl resort v předkládací zprávě.

"Ministerstvo zahraničních věcí proto navrhuje posílit schopnost prosazovat zahraniční a bezpečnostní politiku ČR vytvořením právního základu pro cílené vnitrostátní sankce přijímané na základě rozhodnutí ČR vycházející z bezpečnostních zájmů ČR a dále za účelem udržení nebo obnovení mezinárodního míru a bezpečnosti, ochrany základních lidských práv a boje proti terorismu," poznamenal úřad.

Ministerstvo ale nechce možnost národních sankcí omezit pouze na boj proti terorismu. Předpokládá, že definice vnitrostátních sankcí bude vycházet především z již existujících tematických sankčních režimů EU. Ty jsou zaměřené proti osobám, skupinám a subjektům zapojeným do teroristických činů, hrubého porušování lidských práv, šíření a používání chemických zbraní a kybernetických útoků s významným dopadem, včetně pokusů o ně. O sankcích by podle návrhu mohla rozhodovat vláda, případně jiný orgán. Předcházet by rozhodnutí mohla i předběžná konzultace s Parlamentem.

Vláda by se podle usnesení poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také v říjnu konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Dolní komora tehdy vyzvala vládu k tomu, aby začala připravovat návrh zákona, který by umožnil vytvořit národní seznam teroristických organizací po vzoru Francie, Velké Británie, Nizozemska, Lotyšska a Estonska. Podle ministerstva jsou variantami novelizace zákona o provádění mezinárodních sankcí, což resort preferuje, nebo nový zákon.

Související

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

Více souvisejících

ministerstvo zahraničí Česká republika sankce Vláda ČR Hizballáh

Aktuálně se děje

před 37 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy