Netolický se zachoval k Hamáčkovi nečestně, domnívá se Maláčová

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický skončil v dozorčí radě České pošty, protože se zachoval nečestně k předsedovi sociální demokracie a ministru vnitra Janu Hamáčkovi a toto místo je určeno pro předsedu Asociace krajů, řekla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (všichni ČSSD). Odvolání přišlo v pátek den poté, co se ukázalo, že Hamáček s Netolickým mluvili o ministrově plánované cestě do Moskvy.

Eurozpravy.cz

"Martin Netolický byl odejit z dozorčí rady, protože předpokládám, že pokud se k vám někdo zachová nečestně, tak s ním nechcete spolupracovat," řekla Maláčová, která je místopředsedkyní ČSSD. Místo v dozorčí radě je podle ní určeno předsedovi Asociace krajů, Netolického v poště nahradil jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). "Pokud někdo nemá na té pozici být, protože to má být předseda Asociace krajů, zároveň se chová takovým způsobem, že člověk neví, jestli s ním chce spolupracovat, tak na to má právo," uvedla k Hamáčkovu rozhodnutí Maláčová.

Server Seznam Zprávy v úterý s odkazem na své zdroje napsal, že Hamáček chtěl vyměnit zahlazení případu výbuchu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku za vakcínu proti covidu-19 Sputnik V a uspořádání rusko-amerického summitu v Praze. Ve čtvrtek web zveřejnil vyjádření Netolického, který s Hamáčkem hovořil o získání milionu vakcín Sputnik z Ruska, souvislost plánu s Vrběticemi ale nepotvrdil.

Hamáček tvrzení, že chtěl kauzu Vrbětice vyměnit za vakcínu a summit, odmítl. Server trvá na pravdivosti svých informací Podle českých bezpečnostních složek jsou z útoku ve Vrběticích důvodně podezřelí agenti ruských tajných služeb.

Kvůli plánované Hamáčkově cestě do Moskvy se v České televizi ostře přeli Maláčová s předsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou. "Každý další den ukazuje, že opravdu pan Hamáček není schopen vysvětlil důvody své cesty, víme už zcela jistě, že lhal, že se jednalo o kamufláž," prohlásila Pekarová Adamová. Trvá na tom, že Hamáčkovou počínání mělo "vlastizrádný charakter", měl by se podle ní omluvit a rezignovat.

Naopak podle Maláčové by se měla Pekarová Adamová omluvit Hamáčkovi, svá vyjádření o něm podle ministryně "přestřelila". "Obvinila jste ho z nejhoršího zločinu, který může politik spáchat. Bez důkazů," řekla Maláčová.

Zdůrazňovala také reakci vlády, jež vyhostila 18 pracovníků ruského velvyslanectví, které české tajné služby označily za agenty. Rusko reagovalo vyhoštěním 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád "na striktní paritu".

Místopředsedkyně Pirátů a poslankyně Olga Richterová míní, že se Hamáček "se zapletl velmi do výmyslů, které neobjasnil". V případě české reakce na Vrbětice Piráti čekají na to, zda skutečně "všichni ti takzvaní diplomaté" odjedou.

Témata: EZ

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Související:

Právě se děje