Neziskové organizace připravily reformu ÚOHS, budou jednat s politiky

Vznik stálého kolektivního orgánu, který by rozhodoval v řízeních o přezkumu zadávání veřejných zakázek, je jedním z bodů reformy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kterou navrhly protikorupční organizace. Zástupci Transparency International ČR, Oživení a Rekonstrukce státu principy představili na dnešní tiskové konferenci. Pravomoci předsedy ÚOHS by podle reformy měly být vymezeny zákonem tak, aby jako jediná osoba nemohl ovládat rozhodování v přezkumu.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)
doporučujeme

Premiér Andrej Babiš (ANO) podle Josefa Karlického z Rekonstrukce státu přislíbil zřízení pracovní skupiny při úřadu vlády, která se reformou ÚOHS bude zabývat.

Podle organizací by měl být předseda do funkce jmenován podle výsledků otevřeného výběrového řízení. V současnosti vláda navrhuje šéfa ÚOHS prezidentovi, který jej jmenuje. Předsedou ÚOHS je v současnosti Petr Rafaj. O návrzích dodavatelů by podle návrhu měl rozhodovat kolektivní orgán v jedné instanci namísto dvou. Pro funkci předsedy i členů kolektivního rozhodovacího orgánu by měly být stanoveny minimální odborné požadavky, funkční období a odvolací důvody. Úřad by se podle organizací také měl více otevřít účastníkům na trhu veřejných zakázek.

Nejlepším řešením je podle organizací rozdělení úřadu. Dohled nad veřejnými zakázkami by pak měl samostatný úřad, jehož součástí by byl kolektivní orgán - Rada, která by byla hlavním rozhodovacím orgánem a tvořili by ji nezávislí odborníci. "V současnosti je to tak, že pokud chce někdo ovlivnit veřejnou zakázku, stačí ovlivnit jediného člověka, předsedu. Ten už má pravomoci na to, aby případně mohl něco zařídit," řekl analytik Rekonstrukce státu Věnek Bonuš. Návrh reformy počítá s tím, že by rozhodovaly čtyři senáty po třech členech Rady.

Protikorupční potenciál není podle organizací jedinou výhodou návrhu. Odstraněním jedné instance by zadavatelé získali konečné rozhodnutí rychleji a mohli dříve začít stavět, případně vypsat nové výběrové řízení, pokud to předchozí bylo nezákonné, uvedl Bonuš.

Impulsem pro zabývání se dohledem nad veřejnými zakázkami byly podle právníka Jana Dupáka z Transparency International ČR kauzy z minulého roku, například případ Jiřího Švachuly (dříve ANO), který byl místostarostou městské části Brno-střed a zároveň působil v rozkladové komisi antimonopolního úřadu.

Organizace v blízké době osloví zástupce politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně, budou s nimi o parametrech reformy jednat. V pátek se sešly s Babišem, ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou a ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (obě za ANO). Podle vedoucího týmu Rekonstrukce státu Josefa Karlického Babiš přislíbil zřízení pracovní skupiny, jež bude hledat shodu na obsahu reformy.

"Primární řešením je bezesporu vládní návrh, proto veškeré naše podklady, analýzu problémů, základní principy, ale také možné varianty legislativního postupu předložíme vládě, aby mohla do konce června předložit návrh a pokud možno nejpozději v září jej zaslat do Sněmovny," uvedl Karlický.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdy se uvolní restrikce? Piráti chtějí od vlády informace o dalším postupu…

31.03.2020 13:52 Piráti žádají po vládě informace o tom, jak bude dál postupovat v boji proti epidemii koronaviru.…

Vláda chce oslabit moc parlamentu? Opozice protestuje, obrana odmítá…

31.03.2020 13:38 Aktualizováno Ministerstvo obrany odmítlo, že by chystalo změnu zákona, který by oslabil roli Parlamentu v době…

Ti hráblo? Trapáku. Topolánek napsal Babišovi kvůli koronaviru

30.03.2020 22:21 Aktualizováno Český premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli prostřednictvím twitteru  vyzval amerického prezidenta…

Vláda prodloužila přísná opatření do Velikonoc, neotevřou ani obchody

30.03.2020 19:45 Aktualizováno Omezení volného pohybu po celé České republice, které je jedním z opatření proti šíření nového typu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama