O dotaci pro Mynářovu firmu se zajímá i evropský úřad OLAF

Případem šestimilionové dotace pro firmu hradního kancléře Vratislava Mynáře se zabývá Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). <a href="https://www.seznamzpravy.cz/clanek/o-dotaci-pro-mynarovu-firmu-se-zajimaji-i-detektivove-z-olaf-166803" target="_blank" rel="noopener">Serveru</a> Seznam Zprávy to řekl tiskový atašé zastoupení Evropské komise v Česku Martin Svášek. Informaci podal jako vysvětlení, proč se jeho úřad nemůže ke kauze vyjadřovat.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Přidělení podpory, kterou Mynářova firma v roce 2011 dostala na přestavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, už několik měsíců vyšetřují české úřady. V únoru policie Mynáře obvinila z poškozování finančních zájmů EU. Mynář odmítá, že spáchal trestný čin, své stíhání považuje za nestandardní a ovlivněné tlakem médií.

"V této věci probíhá policejní vyšetřování i šetření Evropského úřadu pro boj proti podvodům,“ řekl Svášek. Kirill Gelmi z tiskového oddělení OLAF serveru sdělil, že se obecně nevyjadřují k případům, které úřad prošetřuje. Mynář na dotazy serveru nereagoval.

OLAF se obecně zabývá případy, při nichž se mimo jiné prověřuje, zda vzniklo při udělení dotací pochybení, a už vyplacená podpora by se mohla vracet zpět Evropské unii. V Česku má komunikaci s OLAF na starosti Nejvyšší státní zastupitelství, jeho mluvčí Petr Malý však také nechtěl komentovat to, zda případ dotace pro firmu Clever Management právě tomuto evropskému úřadu předali, napsal server.

Policie jednoho z nejbližších spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana obvinila z poškozování finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu v únoru. Policisté stejně jako dříve kontrola dotačního úřadu tvrdí, že Mynář v žádosti o dotaci neuvedl pravdivě, že stejný objekt už dříve dostal dotaci od ministerstva školství. Kancléř podal proti usnesení o zahájení stíhání stížnost, dozorující státní zástupce ji ale zamítl. Firma Clever Management už byla českým dotačním úřadem ROP Střední Morava vyzvána, aby dotaci na penzion vrátila, Mynář jako její majitel to však odmítl.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 09:22 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

11.06.2021 17:12 Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující…

Stát plánuje pro neziskovky na rok 2022 dotace 8,5 miliardy

11.06.2021 16:36 Stát plánuje v příštím roce poskytnout neziskovým organizacím na prospěšné projekty 8,49 miliardy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama