O volby do Sněmovny byl zájem i v zahraničí, někde se stály fronty

V Německu hlasovalo v letošních českých parlamentních volbách asi 1350 voličů. ČTK to dnes sdělili zástupci velvyslanectví v Berlíně a generálních konzulátů v Drážďanech, Düsseldorfu a Mnichově, kde krajané mohli volit. Zájem o hlasování byl tedy podobný jako před čtyřmi lety. Letošní volby se konaly bez komplikací, volební komise nemusely řešit žádné incidenty.

Velvyslanectví i konzuláty očekávaly zhruba 2000 hlasujících, což byl ale odhad založený na počtu voličů zapsaných na zvláštním seznamu a na možném počtu lidí s hlasovacími průkazy.

Zájem o parlamentní volby byl mezi krajany v Německu srovnatelný s volbami v roce 2017, naopak oproti druhému kolu prezidentských voleb v lednu 2018 byl výrazně nižší. V Drážďanech dnes a v pátek hlasovalo asi 165 lidí, což byl podle generální konzulky Markéty Meissnerové mírný nárůst. V Mnichově odvolilo 500 lidí. To bylo zhruba o stovku více než při posledních parlamentních volbách.

Naopak v Düsseldorfu byl zájem menší, hlasovalo tam zhruba 250 krajanů. V Berlíně odvolilo asi 435 lidí, zatímco v minulých parlamentních volbách jich bylo zhruba 470.

Volby se kvůli pokračující pandemii nemoci covid-19 konaly za karanténních opatření s rouškami a rozestupy. Česká zastoupení v Německu byla připravena na případy, kdy by si některý volič odmítl ochranu dýchacích cest nasadit. Takový incident se ale nikde nestal. Jediné problémy, které komise musely řešit, byl zapomenutý voličský průkaz nebo změna příjmení.

Mezi voliči dnes a v pátek, kdy se volby konaly, převažovali spíše mladí lidé a lidé středního věku. Krajané, které ČTK oslovila, uváděli, že si od hlasování přejí politickou změnu v České republice a od politiků respektování demokratických principů.

Zájem o sněmovní volby byl v Londýně enormní, tvořily se fronty

Zájem Čechů žijících v Británii o sněmovní volby byl tak velký, že se před velvyslanectvím v Londýně tvořily dlouhé fronty, řekl ČTK český konzul v Londýně Pavel Duchoň. Hlasování bylo totiž pomalejší než jindy kvůli možnosti kroužkování preferenčních hlasů pro kandidáty. V Londýně se volební místnost uzavírala ve 12:00 hodin místního času (13:00 SELČ), ale v tu chvíli byla ještě před budovou poměrně dlouhá fronta zájemců o hlasování. Personál ambasády proto podle Duchoně přítomné v souladu se zákonem pustil dovnitř, aby mohli ještě hlasovat, teprve poté bránu uzavřel.

"Zájem o volby je rozhodně větší, než ve sněmovních volbách v roce 2017. Podle mých odhadů ale nepřekoná účast ve druhém kole prezidentských voleb, kdy k nám dorazilo přibližně 2000 voličů. Fronty se pravděpodobně tvoří kvůli způsobu hlasování. Máme sice tři plenty, ale kroužkování konkrétních kandidátů trvá déle, než jen výběr jednoho lístku," uvedl Duchoň.

Sčítání hlasů bude podle konzula trvat několik hodin. Teprve poté bude také jasné, jak vysoká byla volební účast.

Letos poprvé mohou Češi ve Spojeném království odevzdat svůj hlas i na generálním konzulátu v Manchesteru, který se otevřel v roce 2019. Na voličských seznamech tam mají 112 jmen a celkem čekají maximálně několik stovek lidí.

V Belgii volilo skoro 1100 Čechů, o polovinu méně než v prezidentských volbách

V Belgii byl o české parlamentní volby nižší zájem než o předchozí hlasování ve volbách prezidentských. K urnám na velvyslanectví v Bruselu dorazilo v pátek a dnes necelých 1100 lidí, což je proti volbám hlavy státu v roce 2018 přibližně o polovinu méně. Ubylo zejména lidí, kteří hlasovali na voličský průkaz.

"Možná je to stále ještě dopad covidu, že lidé méně cestují," hledala vysvětlení konzulka Sandra Miholová, podle níž se úbytek neprojevil mezi voliči zapsanými do stálých seznamů. Průkazy si obvykle nechávají vydávat lidé, kteří pobývají v zemi kratší dobu nebo jsou tam jako turisté.

Před volební místností lidé i tak dnes někdy čekali více než čtvrthodinové fronty, protože dovnitř mohli kvůli covidovým pravidlům kromě desítky členů volební komise a ostrahy pouze čtyři hlasující.

"Nebudu v Bruselu věčně, takže mě politická situace u nás zajímá," popsal svou motivaci k hlasování třicátník Martin, který pracuje pro jednu z českých institucí v belgické metropoli. Stejně jako téměř všichni další lidé oslovení dnes i v pátek prozradil, že hlasoval pro některou ze současných opozičních stran.

Některé skupinky Čechů hned z ambasády vyrazily společně sledovat vyhlašování volebních výsledků.

Související

Více souvisejících

Volby volby 2021

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy