Plaga požádal Schillerovou o schůzku kvůli penězům na doučovací kempy

Ministerstvo školství stále nerozhodlo o rozdělení dotací na letní doučovací kempy, které by měly pomoct snížit nerovnosti v přístupu ke vzdělávání po dlouhotrvající výuce na dálku v důsledku epidemie covidu-19. Na jejich pořádání by úřad chtěl získat víc peněz, než má nyní k dispozici.

Eurozpravy.cz

Ministr školství Robert Plaga proto požádal ministryni financí Alenu Schillerovou (oba za ANO) o schůzku, které by se měl zúčastnil také premiér Andrej Babiš (ANO). Vyplývá to z dopisu, který Plaga napsal Schillerové. Dopis má ČTK k dispozici. Podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové by se schůzka mohla uskutečnit v příštím týdnu.

Informaci o vypsaném dotačním programu na letní doučovací kempy zveřejnil úřad na konci března. O dotaci mohly žádat spolky, neziskové organizace, ale i školy či střediska volného času. Uzávěrka pro podání žádostí o peníze byla 30. dubna. Kempy se mají konat v červenci a srpnu, mají být pro aspoň 15 dětí a trvat minimálně 40 hodin rozložených do pěti kalendářních dnů. Ministerstvo školství minulý týden uvedlo, že obdrželo víc než 400 žádostí o dotace ve výši zhruba 270 milionů korun. K dispozici má v současnosti 100 milionů korun a chtělo by ve vládě vyjednat víc. Rozhodnutí o přidělení dotace se podle úřadu dozví organizátoři kempů s dostatečným předstihem.

Z dopisu, kterým se Plaga obrátil na ministryni financí, plyne, že ze 100 milionů korun může úřad podpořit kempy pro zhruba 33.000 dětí. Pokud by se částku podařilo navýšit o 170 milionů korun, mohlo by se doučovacích táborů v létě zúčastnit zdarma kolem 93.000 dětí. Ministerstvo školství má sice k dispozici ještě asi 250 milionů korun, které loni ušetřilo v rozpočtu mládeže a sportu, tyto peníze by ovšem chtělo dát na podporu doučování žáků od září do prosince ve školách. Plaga proto požádal Schillerovou o schůzku, na které by s ní mohl možné navýšení peněz projednat. "Schůzku bychom s panem premiérem a paní Schillerovou rádi k tomuto uspořádali v příštím týdnu," řekla ČTK Lednová.

Plán ministra na uvolnění dalších peněz na doučovací kempy podpořil o víkendu na sociálních sítích i premiér Babiš. Podobně jako již dříve Plaga také premiér odmítl zkrácení prázdnin a prodloužení školního roku.

Podle zjištění České školní inspekce se za rok epidemie nepodařilo do distančního vzdělávání zapojit kolem 10.000 žáků. Nejčastějším důvodem, proč se žáci na dálku neučili, byla podle průzkumu ministerstva školství neochota dětí či jejich rodičů, a to bez ohledu na vybavení domácnosti. Přibližně 50.000 dětí se podle inspekce z důvodu nedostatečného technického vybavení ještě na začátku letošního roku učilo na dálku bez zapojení do on-line výuky. V základních a středních školách v ČR je přibližně 1,4 milionu žáků. Nerovnosti vzniklé ve vzdělávání kvůli výuce na dálku se podle dřívějšího vyjádření ministra Plagy budou vyrovnávat doučováním další dva až tři roky.

Témata: EZ

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje