Politico: Nákup potravin je v Česku kvůli Babišovi politická věc. Lidé selektují produkty Agrofertu

I obyčejný nákup základních potravin se v Česku kvůli osobě premiéra Andreje Babiše stal pro mnohé politickou záležitostí a řada lidí, kteří nechtějí podporovat holding Agrofert, si proto v obchodech pomáhá speciální aplikací.

Všímá si toho ve svém článku server Politico, který zároveň upozorňuje na možný konflikt s Evropskou komisí, který by ČR riskovala v případě schválení návrhu o povinném podílu českých potravin na pultech obchodů. Eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton v této souvislosti varoval v dopise ministra zemědělství Miroslava Tomana.

Mobilní aplikace Bez Andreje pomáhá při nákupech rychle odhalit, který výrobek je spojen s produkcí Agrofertu. Podle serveru Politico je nástrojem, který používají Češi nespokojení s tím, že premiér Babiš jako bývalý šéf a majitel zemědělsko-potravinářského gigantu řídí zemi, což mnozí považují za střet zájmů. Premiér trvá na tom, že žádné vazby na Agrofert, který přešel do správy svěřenských fondů, nemá. Evropská komise to zkoumá v auditu, který se týká oprávněnosti čerpání unijních dotací Agrofertem.

Pokud už nyní čeští nakupující někdy v obchodech obtížně hledají výrobky, které by nevzešly z firem sdružených v Agrofertu, už brzy možná bude jejich nakupování ještě obtížnější, napsal server. V českém parlamentu se totiž rozhoduje o pozměňovacím návrhu k novele zákona o potravinách, který by od příštího roku zavedl povinné kvóty na minimální podíl českých výrobků v supermarketech. Návrh v původním znění, kde se mluvilo o podílu 55 procent českých výrobků a postupném nárůstu až na 85 procent, sice před prázdninami sněmovnou neprošel, ale výbor nyní jedná o změnách.

Premiér Babiš se od návrhu na povinný podíl českých potravin distancoval, ale jeho autorkou byla kromě Zdeňka Podala z SPD také poslankyně jeho strany ANO Margita Balaštíková. Kdyby návrh prošel, profitoval by z něj skrze Agrofert právě Babiš, konstatoval server Politico. Navíc by podle něj mohl Česku způsobit problémy kvůli očekávanému střetu s Evropskou komisí, podle níž by takové nařízení bylo porušením unijních pravidel o jednotném trhu.

"Zavedení povinného podílu domácích potravin v obchodech jednoznačně vytváří pro tyto výrobky přednostní postavení a diskriminuje podobné dovážené produkty. Navíc porušuje právo maloobchodníků rozhodovat o sortimentu a podobě prodejen," cituje server Politico z červencového dopisu eurokomisaře Bretona českému ministrovi Tomanovi. Breton v dopise, který má redakce zpravodajského serveru k dispozici, konstatuje, že kvóty by "vzbudily vážné pochybnosti o tom, zda jsou v souladu s požadavkem na volný pohyb zboží".

Obavy Bruselu lze podle Politica chápat i vzhledem k tomu, že protekcionistická politika a upřednostňování domácích výrobků zákonem se v poslední době týká i dalších zemí ze střední a východní Evropy. S Bulharskem letos EK zahájila proceduru pro porušení unijního práva kvůli zákonu, který supermarketům nařizuje prodávat regionální produkty. Kritice čelilo i Slovensko, které loni obchodním řetězcům nařídilo, aby ve svých akčních letácích alespoň polovinu propagovaných zemědělských produktů a potravin tvořily výrobky ze Slovenska.

Související

Evropská Unie

Evropský parlament se dohodl na revizi směrnice o snídani

V poslaneckém shromáždění Evropského parlamentu (EP) bylo ve středu večer dosaženo dohoda ohledně revize takzvané "směrnice o snídani", která má za cíl podpořit spotřebitele v informovaném rozhodování o produktech jako med, ovocné šťávy, džemy či marmelády. 

Více souvisejících

potraviny jídlo Andrej Babiš

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy