Politologové: Nařčení ze sexuálního nátlaku může ohrozit Feriho kandidaturu

Svědectví několika žen, že se vůči nim poslanec TOP 09 a čtyřka pražské kandidátky koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) pro sněmovní volby Dominik Feri v minulosti dopustil nevhodného sexuálního chování a nátlaku, podle politologů může tohoto politika výrazně poškodit.

Eurozpravy.cz

Nevylučují to, že takové informace, kterými se začala zabývat policie, mohou vést až k jeho odstoupení z kandidátky. Feri se dosud těšil oblibě hlavně u mladé generace, která je na podobné informace podle analytiků citlivější, byl také tváří kampaně Spolu pro mladé voliče.

"Ta nařčení, prohlášení, svědectví jsou velmi vážná a pokud je Dominik Feri nevyvrátí, tak jsem přesvědčen, že to může znamenat opravdu jeho velký problém, v podstatě konec v politice a odstoupení z kandidátky. Tohle je obecně věc, která se nedá spojit s veřejným výkonem veřejného činitele. Obzvlášť je zdrcující pro představitele liberálních městských středových voličů, zvlášť v momentě, když chce cílit na mladé voliče, to je v podstatě neslučitelné," řekl ČTK politolog Jan Kubáček.

Feri může být pod tlakem, aby vyvodil politickou odpovědnost například odstoupením z kandidátky, soudí Petr Just z Metropolitní univerzity Praha. V takovém případě by ale byla podle něj otázka, jak by na absenci Feriho reagovali mladší voliči, které oslovuje. Nedomnívá se, že by kauza způsobila výraznější odklon voličů od koalice Spolu. Téma sexuálního obtěžování podle něj v Česku není "zabiják politických preferencí," jako je tomu v USA. Záležet ale bude na dalším vývoji, zda bude případ dál gradovat, nebo se ho naopak podaří pomocí krizové komunikace rychle vyřešit. "V takovém případě by se na kauzu mohlo za pět měsíců zbývajících do voleb pozapomenout," míní Just.

Feri je podle politického analytika České televize Kamila Švece výrazný politik, oblíbený hlavně u mladých, a tato kauza ho může výrazně poškodit. I když se kampaň proti sexuálnímu obtěžování MeToo v Česku příliš neuchytila, mladší generace je na tento typ prohřešků citlivější, zvláště několik měsíců před volbami, řekl Švec ČTK.

Feri odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za "nevhodné" či "nepatřičné" chování v některých situacích. Svědectví o jeho nevhodném chování vůči ženám zveřejnil Deník N, který je získal společně s redakcí Alarmu. Některé ženy tvrdí, že s nimi Feri měl sex, i když to výslovně odmítly. Další se svěřily, že se z nich snažil vylákat nahé fotografie či je veřejně dehonestoval. Alarm a Deník N napsaly, že ve snaze ověřit informace ze sociálních sítích hovořily s několika ženami, které podle svých slov z Feriho strany čelily nevyžádanému sexuálně motivovanému chování, obtěžování nebo nátlaku.

Feri v prohlášení zaslaném ČTK uvedl, že před dvěma lety čelil falešnému nařčení ze sexuálního násilí. "Z těchto lživých nařčení pak vychází další pomluvy, kterým se člověk může jen těžko bránit. Nicméně lživá nařčení ze sexuálního násilí, která se objevují v posledních dnech, nejčastěji anonymně na sociálních sítích a která se dotýkají nejenom mě, ale také mého okolí, zásadně odmítám," uvedl. Má ale podle svých slov pocit osobního selhání v některých situacích, kdy se zachoval nevhodně, nepatřičně či negentlemansky. Za taková selhání se omluvil.

Témata: EZ

Budou ještě ministři chodit do Sněmovny? Klouzavý mandát jim umožní více…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Poslanecká sněmovna schválila v pátek nejtěsnější možnou většinou 120 hlasů ze 157 přítomných…

Vládní zmocněnkyně Válková vyzvala k prioritnímu prošetření incidentu v…

23.06.2021 19:47 Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková vyzvala k prioritnímu a objektivnímu prošetření…

Sněmovna dala šanci dodatečnému zvýšení důchodů o 300 korun od ledna

23.06.2021 16:40 Sněmovna dala šanci vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 korun nad zákonnou…

Kulhánek hovořil se zástupci parlamentních stran o vztazích s Ruskem

23.06.2021 16:33 Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) po dnešním prvním jednání se zástupci všech parlamentních…

Hamáček opět podpořil policisty v případu zásahu v Teplicích

23.06.2021 16:20 Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu…

Babiš v létě asi pracovně navštíví Vietnam a Koreu

23.06.2021 14:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) v létě pravděpodobně vyrazí na návštěvu Vietnamu a Jižní Koreje. Cesta…

Babiš odmítl kritiku příprav předsednictví unii, jde prý o politiku

23.06.2021 12:19 Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku ekonomů a dalších osobností týkající se příprav českého…

Na facebooku dominuje Okamura, na instagramu je nejsilnější Bartoš, na…

23.06.2021 12:07 Ze šéfů politických stran a hnutí sleduje na facebooku nejvíce lidí profil předsedy SPD Tomia…

Sněmovna asi schválí možnost rezervace registračních značek

23.06.2021 11:37 Motoristé a dopravní firmy si patrně budou moci rezervovat předem registrační značky na auta.…

KOMENTÁŘ: Neřeším, zda při zásahu v Teplicích zemřel Rom. Záleží totiž na…

22.06.2021 19:11 KOMENTÁŘ Miroslava Zborovského - Už druhý den na serverech narážím na články k případu, kdy policie…

Související:

Právě se děje