Návrat do socialismu? Poslanci chtějí nařídit obchodům, co prodávat. 85 % potravin má být z ČR

Skupina několika desítek poslanců přišla s překvapivým návrhem, který Česko vrátí do dob socialismu. Chtějí totiž obchodům nařídit, co mají prodávat, a potažmo tak i zákazníkům přikáží, co mají nakupovat. Požadují totiž, aby 85 procent všech potravin prodávaných v tuzemských obchodech mělo český původ. Myšlenku podporuje i ministr zemědělství Miroslav Toman, nejen obchodníkům ale přijde úplně zcestná.

Přidejte svůj názor 613 komentářů

Nákupní vozík
doporučujeme

Pozměňovací návrh předložila skupina poslanců v čele s Margitou Balaštíkovou (ANO) a Zdeňkem Podalem (SPD). Více než dvě desítky poslanců navrhují, aby obchody prodávaly určitý podíl potravin českého původu.

Ten by měl být příští rok ve výši 55 procent a číslo by se mělo každý rok zvýšit o pět procentních bodů. Návrh počítá s tím, že v roce 2027 by měl podíl českých potravin na pultech obchodů činit 85 procent.

Návrh poslanců, který by radikálně omezil svobodu obchodníků i obyvatel, podporuje i ministerstvo zemědělství. "Vždy jsem prosazoval co nejvyšší zastoupení českých potravin v našich obchodech. Mělo by to pozitivní vliv i na uhlíkovou stopu, protože potraviny by nemusely putovat tisíce kilometrů kamiony," uvedl pro CNN Prima News ministr Toman. 

Obchodníkům ale přijde návrh absurdní. "Je to totální nesmysl, tolik českých potravin tady ani není. Nemáme české kiwi ani české banány, nevyrábí se tu ani kojenecké mléko. Je to absolutní nesmysl a vychytralý nástroj, jak získat dotace," varuje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Proti návrhu se staví i někteří politici. "Při čtení tohoto návrhu skupiny poslanců napříč koalicí i opozicí Vám dojde, že i kdyby se podařilo komunistickou stranu zakázat, nestalo by se nic. Komunistické myšlení je u nás pevně ukotveno v celé řadě dalších politických stran," reagoval na Facebooku exministr financí Miroslav Kalousek.

Nápad se nelíbí ani odborníkům, podle kterých by si Češi museli za potraviny připlatit. "Povinnost prodávat určitý podíl potravin domácího původu povede jen ke zdražení potravin pro domácí spotřebitele. Navíc to hraje ve prospěch dominantních domácích producentů potravin, spotřebitelům to nic dobrého nepřinese," uvedla na Twitteru ekonomka Helena Horská.

Jednou ze společností, která by na návrhu nepochybně vydělala, je největší tuzemský potravinový holding Agrofert spojený s osobou premiéra Andreje Babiše. Naopak s podobnou praxí by pravděpodobně měla problém Evropská unie.

Nejen, že by se výrazně snížilo spektrum potravin, které by si Češi mohli koupit, a řada dnes běžně dostupného zboží by nadobro zmizela z regálů, návrh by ale narušil obchodní vztahy a snížilo by se zboží z dovozu, což by bylo trnem v oku Unie.

Loading...
Vstupte do diskuze (613)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fond životního prostředí loni proplatil téměř 15 miliard korun

31.05.2020 08:25 Státní fond životního prostředí (SFŽP) loni žadatelům proplatil 14,88 miliardy korun. Více než 11…

Konec Rejstříku trestů? Evidenci by nově mohlo vést ministerstvo…

30.05.2020 10:59 Vláda asi bude souhlasit s návrhem, aby evidenci trestů a přestupků vedlo ministerstvo…

Povinnosti po ukončení rodičovské? Řada lidí tápe, hrozí jim i sankce

30.05.2020 10:10 Zřejmě neutrální stanovisko vlády dostanou zákonodárci k předloze hnutí STAN, podle níž by úřady…

Omluvte se záchranářce a požádejte, aby zůstala, apeluje exhejtman Bendl…

30.05.2020 08:45 Stojí na straně záchranářky. Bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl (ODS) vyjádřil podporu i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy