Postoloprty žalují stát, město chce za poškození pověsti pět milionů

Postoloprty žádají od státu pět milionů korun za poškození pověsti. Stíháno a následně soudem osvobozeno bylo deset zastupitelů. Požadavek na náhradu škody odeslalo město na ministerstvo spravedlnosti. ČTK o tom dnes informovala advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která Postoloprty zastupuje.

Ministerstvo spravedlnosti ČR
doporučujeme

"Pověst města medializací trestních stíhání velmi utrpěla," uvedl starosta Zdeněk Pištora (Občané pro město a venkov). Podle Hamplové jde o první požadavek tohoto druhu v České republice. Zatím žádaly odškodnění jen fyzické osoby.

Desítka zastupitelů z Postoloprt na Lounsku čelila téměř tři roky trestnímu stíhání za to, že v minulém volebním období schválili prodej obecního objektu údajně za nevýhodnou cenu. Revizní posudek prokázal, že cena nevýhodná nebyla, a Okresní soud v Chomutově devět zastupitelů letos v březnu osvobodil. U desátého, poslance Pavla Růžičky (ANO), následně lounské státní zastupitelství stáhlo obžalobu.

Město bylo zmiňováno podle advokátky u každé zmínky o trestní kauze. "Město není méně než firma, spíše naopak, a uhradit mu zásah do pověsti je proto zcela logické. Chceme s městem Postoloprty přinést tento precedent," uvedla právní zástupkyně. Město také žádá uhrazení nákladů za právní služby spojené s trestním stíháním a je podle Hamplové připraveno jít až k soudu.

V požadavku zaslaném na ministerstvo město mimo jiné uvádí, že zásah do pověsti trval neúměrně dlouho a městu bylo v rámci trestního řízení protiústavním zásahem odebráno právo na samosprávu, když v dané věci byl ustanoven opatrovník.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO) už podala kárnou žalobu na dvě státní zástupkyně, které měly kauzu zastupitelů Postoloprt na starosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spor s Orbánem: Jourová řekla pravdu, míní Piráti. Podle ODS má podobně…

29.09.2020 11:55 Slova místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové o vývoji v Maďarsku jsou pravdivá, nejsou…

Hamáček nastínil další chystané změny. Hygiena by konečně mohla začít…

29.09.2020 09:35 Vláda bude ve středu schvalovat vyhlášení nouzového stavu. Uvedl to Andrej Babiš s tím, že situace…

Rafajův nástupce? Hrad prosazuje do čela antimonopolního úřadu Mlsnu

29.09.2020 09:11 Novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) by se měl stát náměstek ministra…

Kurzarbeit projedná Sněmovna zrychleně, Vondráček vyhlásil stav…

29.09.2020 08:47 Nová pravidla takzvaného kurzarbeitu má Sněmovna projednávat ve středu ve stavu legislativní nouze.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama