První den voleb se blíží do finále. Politici se obávají nízké účasti

V Česku začaly dnes ve 14:00 volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu. Představitelé sněmovních stran při volbách vyjadřovali obavy, jestli účast voličů nepříznivě neovlivní obavy z koronaviru. V prvních dvou hodinách po začátku voleb přišla k urnám podle volebních komisařů zhruba desetina voličů, podobně jako při předchozích volbách.

Volby, ilustrační foto

Hlas dnes odevzdal i prezident Miloš Zeman, který při odchodu z volební místnosti řekl novinářům, že každé demokratické volby jsou důležité. Voleb se mohli zúčastnit i lidé, kteří jsou kvůli nemoci covid-19 v karanténě či izolaci.

Volební účast v jednotlivých okrscích se podle informací ČTK od členů volebních komisí velmi lišila. Pohybovala se od 2,5 procenta do 15 procent. Lidé podle komisařů většinou dodržují preventivní opatření proti šíření koronaviru. Udržují rozestupy a dezinfikují si ruce.

Dnes volil i prezident republiky. Zeman s manželkou Ivanou v základní škole v pražské Brdičkově ulici odevzdali hlasy v senátních volbách. Každé volby jsou důležité, pokud jsou demokratické, řekl prezident při odchodu novinářům. Jednalo se o jednu z prvních příležitostí, kdy se Zeman objevil na veřejnosti od operace zlomené ruky ze závěru srpna.

Nejvyšší představitelé stran, kteří dnes dorazili k urnám, často vyjadřovali obavy z dopadu situace kolem koronaviru na volební účast. "Snad bude co nejvyšší. V krajských volbách ale bývá 30 až 40 procent. Nikdo ani neví, jak volební účast ovlivní současná pandemie," řekl předseda ODS Petr Fiala při odevzdání hlasu v Brně. Předseda KSČM Vojtěch Filip se obává, že účast v krajských volbách nepřekročí 35 procent. "Proto bych rád požádal občany, aby nepodceňovali volby a k volbám přišli," řekl novinářům v Českých Budějovicích, kde volil do zastupitelstva kraje.

Předseda ČSSD, vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček doufá v co největší účast. "Já jsem se v těch posledních dnech a týdnech snažil přesvědčit voliče, že z hlediska bezpečnosti jsou ty volby zajištěny, že jsme opravdu přijali všechna možná opatření," uvedl při hlasování v Mladé Boleslavi.

Jaké výsledky volby přinesou, nechtěli většinou předsedové stran odhadovat. Premiér a předseda vládního hnutí ANO Andrej Babiš by chtěl, aby ANO obhájilo v regionech vítězství z roku 2016. Soudí ale, že některé strany mají už nyní připravené koalice. "Může se stát, že pokud bychom někde vyhráli, že se spojí proti nám, jako tomu bylo v roce 2016," řekl médiím potom, co dnes odevzdal hlas s manželkou Monikou v obecním úřadu v Průhonicích u Prahy. "Zásadně před volbami neříkám čísla," uvedl Babišův koaliční partner ve vládě Hamáček.

Šéf ODS Fiala řekl pouze, že jeho strana nemá už 12 let hejtmana a chce se znovu podílet na vedení krajů. Třeba předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová při příchodu k hlasování řekla, že koalice s TOP 09 aspiruje na vítězství v Plzeňském kraji a do vedení regionů by se mohli její zástupci dostat i v dalších krajích. Předseda STAN Vít Rakušan by považoval za úspěch, kdyby se Starostové dostali do zastupitelstva v každém kraji, a chce, aby všichni čtyři senátoři STAN obhájili mandát. Předseda KSČM by zase považoval za úspěch, pokud by celorepublikově získala jeho strana více mandátů, než obhajuje.

Hlasovat v letošních krajských a senátních volbách mohli i lidé, kteří mají kvůli nákaze koronavirem nařízenou karanténu nebo musejí být kvůli kontaktu s nakaženým v izolaci. Hlasy odevzdávali už ve středu přímo z auta na speciálních drive-in stanovištích. Této možnosti využilo 3672 lidí. Volební místa pro hlasování z auta byla dimenzována až na 16.000 voličů, kteří jsou aktuálně v Česku v karanténě.

Další lidé využili možnosti hlasovat v pobytových zařízeních - třeba domovech seniorů - uzavřených kvůli výskytu koronaviru. Speciální komise složené z vojáků a zástupce krajského úřadu docházely také na požádání i za lidmi v karanténě domů. Speciální volební komise v ochranných oblecích, s respirátory, štíty, rukavicemi a zvláštními přenosnými volebními schránkami musela vyrazit například do zlínské nemocnice. U jednoho z nahlášených voličů je tam totiž podezření na nákazu koronavirem.

Ve volbách do krajských zastupitelstev obhajuje vítězství vládní hnutí ANO. Na třetině území jsou krajské volby spojeny s výběrem senátorů. V senátních volbách zase nejvíce křesel obhajuje koaliční partner ANO ve vládě, sociální demokracie. Voliči mohou k urnám přijít ještě dnes do 22:00 a v sobotu od 08:00 do 14:00.

Jurečka sází na silnou voličskou základnu lidovců, věří v úspěch

Na silnou voličskou základnu lidovců sází při letošních krajských a senátních volbách předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Za volební úspěch by považoval zvýšení počtu dosavadních 62 krajských zastupitelů a získání mandátů ve všech krajích. Dosavadní ohlasy podle něj naznačují, že lidé k volbám chodí. Se svou rodinou přišel odevzdat hlas dnes večer v Rokytnici na Přerovsku.

"Dostávám zprávy z různých částí republiky a ve většině případů jsou to zprávy, že lidé chodí k volbám a zajímá je to a že je účast podobná jako před čtyřmi lety. Doufám, že lidé nebudou mít obavy z důvodu koronaviru a přijdou k volbám. Pokud jde o KDU-ČSL, tak dlouhodobě jsou naši voliči velmi disciplinovaní. Když byly nižší volební účasti, tak nám to pomáhalo v lepší volební výsledky," řekl dnes ČTK Jurečka.

Šéf lidovců zároveň doufá, že si strana ve volbách vylepší postavení v krajích. "My máme v současnosti 62 krajských zastupitelů. Byl bych rád, kdybychom dokázali to číslo zvýšit. Ve třech krajích v současnosti krajské zastupitele nemáme, bylo by dobré, kdybychom dokázali je mít ve všech krajích, což by se mohlo podařit. Máme jednoho hejtmana, byl bych rád, kdyby k němu přibyl ještě jeden nebo dva další," doplnil šéf lidovců.

Devětatřicetiletý Jurečka, profesí zemědělec, je zároveň v Olomouckém kraji lídrem Spojenců - Koalice pro Olomoucký kraj. Společnou kandidátku uzavřeli lidovci, TOP 09, Zelení a ProOlomouc. "Stojím nohama na zemi, beru to s určitou mírou pokory. Ale od začátku do toho jdeme s tím, že se chceme pokusit volby vyhrát a chceme přepsat fungování a směřování našeho kraje. To je můj cíl. Doufám, že se to v sobotu podaří," dodal Jurečka.

Krajské volby v Olomouckém kraji v roce 2016 vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO před sociální demokracií a komunisty. Koalici vítězné ANO vytvořilo s ČSSD a ODS. Lidovci před čtyřmi lety v Koalici pro Olomoucký kraj společně se starosty získali 11,39 procent hlasů a sedm mandátů.

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Výsledky voleb v Německu jsou nevídané. Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 20:37 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Václav Klaus je stále hospitalizován v nemocnici

26.09.2021 18:48 Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to dnes řekl Petr…

Havlíček odmítá účast ve vládě, která prosazuje vystoupení z EU

26.09.2021 17:57 Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) si nedovede představit, že by byl ve vládě, která by…

Spolek oslavující komunismus odhalil sochu pohraničníka. Zvrácenost, říká…

26.09.2021 15:05 Jsou znechucení adorací Pohraniční stráže, která na železné oponě připravila o život 282 lidí…

Spolu posiluje, dohání hnutí ANO, ukazuje průzkum

26.09.2021 14:18 Aktualizováno Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Havlíček: Vláda chce formou energetických šeků přispět na ceny energií…

26.09.2021 13:43 Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba…

V pondělí zřejmě bude jasno, jestli se platy plošně zvýší

25.09.2021 15:43 Zaměstnanci státu a veřejných služeb by mohli mít v pondělí jasno, o kolik by se jim v od ledna…

ČSSD se dostane do Sněmovny, myslí si Hamáček

25.09.2021 14:42 Česká strana sociálně demokratická dnes na brněnském výstavišti zahájila "ostrou" fázi kampaně před…

Kolik se dá vydělat na volbách? Stranám jde o stovky milionů korun

25.09.2021 08:11 Strany, hnutí a koalice soupeří ve sněmovních volbách vedle politického vlivu v zemi přeneseně také…

Babiš půjde na třetí dávku očkování den před sněmovními volbami

24.09.2021 22:01 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ve čtvrtek 7.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

24.09.2021 22:00 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Související:

Právě se děje

reklama