V Česku vznikla Síť pro ochranu demokracie, mezi členy je řada známých osobností

V Česku vznikla iniciativa Síť pro ochranu demokracie, kterou koordinuje organizace Rekonstrukce státu. Aktuálně ji tvoří více než 60 organizací a přibližně 50 expertů. Jejich úkolem je sledovat a vyhodnocovat hrozby pro demokracii v osmi klíčových oblastech a případně navrhovat řešení. ČTK o tom dnes informovala mluvčí iniciativy Tereza Krištofová.

Petr Pithart
doporučujeme

"Liberální demokracie je dnes v ohrožení zprava i zleva. Jedni jí chtějí nahradit řízením společnosti autoritářským vůdcem, druhým nestačí její principy rovnosti před zákonem, vlády zákona a omezené moci a požadují spravedlivější systém, který odstraní všechny nerovnosti," uvedl filozof a politik Daniel Kroupa, který je jedním ze 14 garantů dohlížejících na fungování sítě.

Pracovní skupiny expertů vyhodnocují hrozby v oblastech politických stan a voleb, obrany, bezpečnosti a zahraničních věcí, ústavního systému, státních zastupitelství a soudnictví, lidských práv, politických práv, veřejné správy a médií. "Členové sítě mohou upozornit na hrozbu pro demokracii, diskutovat o ní, navrhovat řešení a spolupracovat na odvrácení hrozby či nápravě," uvedla mluvčí. Pokud experti vyhodnotí hrozbu jako závažnou, budou o tom všichni členové sítě informováni.

Garanty a iniciativy se stal například bývalý premiér a předseda Senátu Petr Pithart, herečka a diplomatka Magda Vašáryová, filozof Jan Sokol, spisovatelka Lída Rakušanová, chirurg Pavel Pafko, biskup Václav Malý nebo soudkyně Eliška Wagnerová. "Každá smysluplná občanská aktivita je v krátkém i dlouhodobém horizontu velmi užitečná. Je zdrojem kritického myšlení a zaceluje propast mezi zvolenými a voliči," uvedla Vašáryová.

Síť k ochraně demokracie navazuje na dřívější projekt Rekonstrukce státu nazvaný Mantinely demokracie, který vyjmenovával 19 konkrétních zásad odpovědné vlády.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezident Zeman podepsal zvýšení letošního schodku na 500 miliard

15.07.2020 17:10 Prezident Miloš Zeman dnes podepsal novelu, která zvyšuje schodek letošního státního rozpočtu až na…

Senát hodlá vyzvat vládu k vypovězení jedné ze smluv s Hongkongem

15.07.2020 14:13 Senát by měl apelovat na vládu, aby vypověděla smlouvu mezi ČR a Hongkongem o předávání osob…

Spolu silnější: Odborníci v čele s generálem Pavlem chtějí ČR připravit na…

15.07.2020 13:57 Odborníci v čele s bývalým představitelem české armády i Severoatlantické aliance (NATO) generálem…

Havlíček dle opozice na part-time job nestačí. Za nehodami je nedostatek…

15.07.2020 12:09 Nehody na železnicích jsou podle místopředsedy sněmovního dopravního podvýboru Ondřeje Polanského …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama