Vláda dnes nezahájila debatu o rozpočtu na příští rok, MF materiál stáhlo

Vláda dnes debatu o návrhu státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun nezahájila. Ministerstvo financí z dnešního jednání materiál stáhlo, protože na jednání kabinetu jej úředníci zařadili omylem.

Vláda ČR
doporučujeme

Vláda rozpočet začne projednávat na jednom z nejbližších zasedání, uvedla na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Schválit a předložit Sněmovně musí vláda rozpočet do konce října.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na on-line sněmu Svazu průmyslu a dopravy řekl, že se s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) domluvil, že koalice rozpočet probere v pátek.

Návrh počítá s růstem důchodů, zvýšením platů učitelů, vyššími výdaji na zdravotnictví nebo sociální dávky a s růstem investic. Národní rozpočtová rada, opoziční politici i řada ekonomů návrh rozpočtu kritizují.

Celkové příjmy rozpočtu by měly činit včetně peněz z EU 1,487 bilionu korun a výdaje 1,807 bilionu korun. Návrh rozpočtu neobsahuje diskutované zrušení superhrubé mzdy a další opatření, která obsahuje daňový balíček pro rok 2021. Ministerstvo financí to odůvodňuje tím, že balíček je v tuto chvíli ve Sněmovně před druhým čtením a není znám výsledek tohoto hlasování. Na druhou stranu rozpočet počítá s pětiprocentní úsporou provozních nákladů státu.

Podle Národní rozpočtové rady navržený schodek rozpočtu přesahuje rámec daný aktuálním zněním zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti. Navíc neponechává žádný prostor pro případné navýšení výdajů v případě neočekávaných událostí.

Předsedkyně rady Eva Zamrazilová v neděli uvedla, že navrhovaný schodek státního rozpočtu na příští rok by neměl překročit 200 miliard korun. V rozpočtu by navíc podle Zamrazilové nesměl být žádný další růst podílu mandatorních výdajů.

Sněmovna schválila v červenci zvýšení letošního schodku rozpočtu na 500 miliard korun kvůli dopadům šíření koronaviru. Původně ministerstvo naplánovalo pro letošní rok schodek 40 miliard korun. Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda potvrdila opatření omezující setkávání, upravila i pravidla pro…

12.04.2021 22:18 Aktualizováno Vláda podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) dnes potvrdila sobotní mimořádné…

Další kulturní instituce žádají Babiše, ať nemění ministra kultury

12.04.2021 20:22 Aktualizováno Další instituce se přidaly k apelu na premiéra Andreje Babiše (ANO), aby nečinil změny na postu…

Piráti a STAN by podle modelu předběhli ANO o šest procent

12.04.2021 19:02 Sněmovní volby by v březnu vyhrála koalice Pirátů a STAN se ziskem 28,5 procenta hlasů. Druhému ANO…

Vláda opět rozšířila odpuštění DPH u nákupu respirátorů

12.04.2021 18:12 Aktualizováno Vláda dnes rozšířila odpuštění daně z přidané hodnoty (DPH) při nákupu respirátorů, testů na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama