Senát bude řešit ochranu zaměstnanců a usnadnění stavby horkovodu do Brna

Senát bude příští týden schvalovat novely o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele a o usnadnění stavby horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna. Zabývat se má také situací týkající se Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Nemá ale podle programu řešit nedávnou stížnost na vedení ústavu a jeho radu, ale problémy s odpovídajícím zázemím této instituce.

Novela o ochraně zaměstnanců vychází ze změn insolvenčního práva. Například pro podání žádosti a poskytnutí peněz zaměstnancům už podle vládní novely nebude stačit návrh na insolvenci, rozhodující bude oznámení o zahájení insolvenčního řízení. Nově budou moci lidé podle předlohy začít o peníze žádat potom, co se v rejstříku objeví oznámení o zahájení insolvenčního řízení a zveřejní ho úřad práce. O peníze podle předlohy nebudou moci žádat lidé, kteří ve firmě v úpadku měli vliv na rozhodování a mají v ní podstatný podíl.

Horkovod z Dukovan do Brna a případně i další stavby rozvodných tepelných zařízeních bude podle navrhované novely patřit mezi významnou energetickou infrastrukturu. Usnadní to zejména zajišťování pozemků potřebných pro jejich výstavbu. Horkovod by mohl být v provozu do deseti let. Uvažovalo se o něm už v 80. letech minulého století, kvůli tehdejším nízkým cenám plynu nebyl ekonomicky výhodný. Důsledky ruské agrese na Ukrajinu plány změnily.

S projektem počítají územně plánovací dokumentace Vysočiny, Jihomoravského kraje i přibližně čtyřsettisícového Brna. Horkovod má vést přes Oslavany, jeho trasa počítá také se dvěma tunely pod horou Holedná, jeden z nich, tunel Chochola, už je hotový, druhý je hotový zčásti.

ÚSTR je bez svého sídla zhruba šest let. Sídlil v Praze na Žižkově v budově bývalého Prognostického ústavu, z objektu po nepodařené rekonstrukci však zbylo jen torzo. Nyní jsou pracoviště ústavu rozptýlená na několika místech v Praze, což komplikuje koordinaci práci instituce i jejích pracovních týmů. Ústav by se rád nastěhoval například do Petschkova paláce, kde byla za druhé světové války mučírna gestapa, tedy nacistické tajné policie. Budovu v ulici Politických vězňů v centru Prahy nyní využívá ministerstvo průmyslu a obchodu.

V březnu ve společném prohlášení na 150 historiků kritizovalo současný způsob řízení ÚSTR, psali o destabilizaci a autoritářském ovládnutí instituce. Radu ústavu vyzvali k nápravě a transparentnímu řešení. Pokud se tak nestane, měl by podle nich zakročit Senát, který členy rady volí a odvolává. Rada ústavu se jednomyslně postavila za vedení ÚSTR, které výhrady historiků odmítlo. Poukázalo na to, že někteří z historiků byli v minulosti zapojeni do projektů ústavu, které jeho vedení prověřuje z hlediska zákonnosti a hospodárnosti.

Související

Wagenknecht, Lukáš

Piráti představili i kandidáty na senátory, uspěli ve stranických primárkách

Na mimořádném zasedání Celostátního fóra dnes Piráti představili první kandidáty do Senátu, kteří již získali pirátskou nominaci v primárních volbách. Jsou to Petr Jeništa, který kandiduje v obvodu 47 – Náchod, Jan Janda, který se bude o přízeň voličů ucházet v obvodu 11 – Domažlice a také dva již současní senátoři, Lukáš Wagenknecht za obvod 23 – Praha 8 a Marek Hilšer za obvod 26 – Praha 2 a 3. Představení kandidátů se zúčastnili také předseda a místopředsedkyně senátorského klubu SEN 21 Václav Láska a Adéla Šípová. 

Více souvisejících

Senát ČR zaměstnanci Jaderná elektrárna Dukovany

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

Petr Pavel navštíví Belgii a Francii, ve středu promluví v Evropském parlamentu

Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk. Nejdůležitějším bodem zahraniční cesty, která proběhne v úterý a ve středu, bude vystoupení v Evropském parlamentu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy