Senát bude řešit ochranu zaměstnanců a usnadnění stavby horkovodu do Brna

Senát bude příští týden schvalovat novely o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele a o usnadnění stavby horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna. Zabývat se má také situací týkající se Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Nemá ale podle programu řešit nedávnou stížnost na vedení ústavu a jeho radu, ale problémy s odpovídajícím zázemím této instituce.

Novela o ochraně zaměstnanců vychází ze změn insolvenčního práva. Například pro podání žádosti a poskytnutí peněz zaměstnancům už podle vládní novely nebude stačit návrh na insolvenci, rozhodující bude oznámení o zahájení insolvenčního řízení. Nově budou moci lidé podle předlohy začít o peníze žádat potom, co se v rejstříku objeví oznámení o zahájení insolvenčního řízení a zveřejní ho úřad práce. O peníze podle předlohy nebudou moci žádat lidé, kteří ve firmě v úpadku měli vliv na rozhodování a mají v ní podstatný podíl.

Horkovod z Dukovan do Brna a případně i další stavby rozvodných tepelných zařízeních bude podle navrhované novely patřit mezi významnou energetickou infrastrukturu. Usnadní to zejména zajišťování pozemků potřebných pro jejich výstavbu. Horkovod by mohl být v provozu do deseti let. Uvažovalo se o něm už v 80. letech minulého století, kvůli tehdejším nízkým cenám plynu nebyl ekonomicky výhodný. Důsledky ruské agrese na Ukrajinu plány změnily.

S projektem počítají územně plánovací dokumentace Vysočiny, Jihomoravského kraje i přibližně čtyřsettisícového Brna. Horkovod má vést přes Oslavany, jeho trasa počítá také se dvěma tunely pod horou Holedná, jeden z nich, tunel Chochola, už je hotový, druhý je hotový zčásti.

ÚSTR je bez svého sídla zhruba šest let. Sídlil v Praze na Žižkově v budově bývalého Prognostického ústavu, z objektu po nepodařené rekonstrukci však zbylo jen torzo. Nyní jsou pracoviště ústavu rozptýlená na několika místech v Praze, což komplikuje koordinaci práci instituce i jejích pracovních týmů. Ústav by se rád nastěhoval například do Petschkova paláce, kde byla za druhé světové války mučírna gestapa, tedy nacistické tajné policie. Budovu v ulici Politických vězňů v centru Prahy nyní využívá ministerstvo průmyslu a obchodu.

V březnu ve společném prohlášení na 150 historiků kritizovalo současný způsob řízení ÚSTR, psali o destabilizaci a autoritářském ovládnutí instituce. Radu ústavu vyzvali k nápravě a transparentnímu řešení. Pokud se tak nestane, měl by podle nich zakročit Senát, který členy rady volí a odvolává. Rada ústavu se jednomyslně postavila za vedení ÚSTR, které výhrady historiků odmítlo. Poukázalo na to, že někteří z historiků byli v minulosti zapojeni do projektů ústavu, které jeho vedení prověřuje z hlediska zákonnosti a hospodárnosti.

Související

Více souvisejících

Senát ČR zaměstnanci Jaderná elektrárna Dukovany

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy