Chod škol lze udržet do doby naočkování dětí citlivým testováním, míní Hajdúch

Současné antigenní testy používané ve školách by se měly stát mostem pro zavedení plošného testování pomocí PCR metody. Pouze citlivé testování dokáže podle ředitele Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) Mariána Hajdúcha udržet chod škol do doby, než se začnou očkovat proti novému typu koronaviru i děti.

Hajdúch dnes ČTK řekl, že kapacita laboratoří pro PCR vyšetření školáků a studentů by se při současné kombinaci těchto metod mohla vybudovat do dvou až tří měsíců.

"Dlouhodobou cestou, aby se chod škol udržel, je očkování dětí. Nepochybně bude dobrovolné, ale je potřeba, aby si lidé uvědomili, že buď budou děti ve škole nebo doma. Odhaduji, že první vakcíny pro děti budou možná k dispozici počátkem příštího roku. V tomto mezidobí můžeme školy udržet citlivým testováním. Začít by se mělo již kombinací metod a postupně přecházet k citlivější PCR metodě," uvedl ředitel ÚMTM.

Kapacita laboratoří není podle Hajdúcha v tuto chvíli sice taková, aby poskytla PCR testování všech dětí a studentů v České republice, je však už nyní dostatečná pro kombinaci obou metod. "Pokud nebude poptávka, kapacita se nikdy nevybuduje. Celková denní kapacita se nyní pohybuje kolem 65.000 testů, z valné většiny je přitom nevyužita. Chápu, že se pořídily antigenové testy, ale měly by fungovat jako most k tomu, abychom si postupně navýšili PCR kapacitu, neboť děti budeme muset testovat dlouhodobě, zřejmě do doby, než budou pro ně vakcíny. Jinak nám bude hrozit, že školy nebudou mít udržitelný provoz," míní ředitel ÚMTM s tím, že dostatečná kapacita pro PCR vyšetření ve školách by se mohla vybudovat v horizontu dvou až tří měsíců.

Zdravotní pojišťovna nyní za test PCR metodou proplácí 1100 korun, podle Hajdúcha jde však z časového horizontu o metodu levnější. "Pokud je stát ochoten hradit lidem každé tři dny antigenní testování za 350 korun, dost dobře nechápu, proč je takový problém uhradit jednou za deset dní PCR test, který by se do té ceny dostal zcela bez problému i při stávající úhradě od zdravotní pojišťovny. Stát postavil dvě metody proti sobě způsobem, kdy jedna je preferovaná přestože neposkytuje tak přesné výsledky jako druhá," uvedl Hajdúch. Cena PCR testů, které by mohly udržet chod škol, je navíc podle něj nesrovnatelná s náklady například za ošetřovné. Do budoucna by ji mohlo srazit i tzv.poolování, kdy se vyhodnocuje několik vzorků najednou.

Žáci prvního stupně základních škol, kteří se do tříd vrátili v prvních rotacích minulé pondělí, musí nyní kvůli covidu-19 dvakrát týdně podstoupit antigenní test. Děti absolvovaly minulý týden celkem 610.000 testů, z toho 302 bylo pozitivních. Zaměstnanci podstoupili 228.000 testů, koronavirus se prokázal u 186 z nich. Celkově tedy bylo pozitivních asi 0,6 promile vzorků. Na výsledku se podle Hajdúcha podepisuje nevhodnost testů i současná nízká virová nálož u dětí, které se do škol vrátily z uzavřeného domácího prostředí. "Musíme najít za každou cenu dlouhodobě udržitelné řešení pro školy," dodal ředitel.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy