Chod škol lze udržet do doby naočkování dětí citlivým testováním, míní Hajdúch

Současné antigenní testy používané ve školách by se měly stát mostem pro zavedení plošného testování pomocí PCR metody. Pouze citlivé testování dokáže podle ředitele Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) Mariána Hajdúcha udržet chod škol do doby, než se začnou očkovat proti novému typu koronaviru i děti.

Eurozpravy.cz

Hajdúch dnes ČTK řekl, že kapacita laboratoří pro PCR vyšetření školáků a studentů by se při současné kombinaci těchto metod mohla vybudovat do dvou až tří měsíců.

"Dlouhodobou cestou, aby se chod škol udržel, je očkování dětí. Nepochybně bude dobrovolné, ale je potřeba, aby si lidé uvědomili, že buď budou děti ve škole nebo doma. Odhaduji, že první vakcíny pro děti budou možná k dispozici počátkem příštího roku. V tomto mezidobí můžeme školy udržet citlivým testováním. Začít by se mělo již kombinací metod a postupně přecházet k citlivější PCR metodě," uvedl ředitel ÚMTM.

Kapacita laboratoří není podle Hajdúcha v tuto chvíli sice taková, aby poskytla PCR testování všech dětí a studentů v České republice, je však už nyní dostatečná pro kombinaci obou metod. "Pokud nebude poptávka, kapacita se nikdy nevybuduje. Celková denní kapacita se nyní pohybuje kolem 65.000 testů, z valné většiny je přitom nevyužita. Chápu, že se pořídily antigenové testy, ale měly by fungovat jako most k tomu, abychom si postupně navýšili PCR kapacitu, neboť děti budeme muset testovat dlouhodobě, zřejmě do doby, než budou pro ně vakcíny. Jinak nám bude hrozit, že školy nebudou mít udržitelný provoz," míní ředitel ÚMTM s tím, že dostatečná kapacita pro PCR vyšetření ve školách by se mohla vybudovat v horizontu dvou až tří měsíců.

Zdravotní pojišťovna nyní za test PCR metodou proplácí 1100 korun, podle Hajdúcha jde však z časového horizontu o metodu levnější. "Pokud je stát ochoten hradit lidem každé tři dny antigenní testování za 350 korun, dost dobře nechápu, proč je takový problém uhradit jednou za deset dní PCR test, který by se do té ceny dostal zcela bez problému i při stávající úhradě od zdravotní pojišťovny. Stát postavil dvě metody proti sobě způsobem, kdy jedna je preferovaná přestože neposkytuje tak přesné výsledky jako druhá," uvedl Hajdúch. Cena PCR testů, které by mohly udržet chod škol, je navíc podle něj nesrovnatelná s náklady například za ošetřovné. Do budoucna by ji mohlo srazit i tzv.poolování, kdy se vyhodnocuje několik vzorků najednou.

Žáci prvního stupně základních škol, kteří se do tříd vrátili v prvních rotacích minulé pondělí, musí nyní kvůli covidu-19 dvakrát týdně podstoupit antigenní test. Děti absolvovaly minulý týden celkem 610.000 testů, z toho 302 bylo pozitivních. Zaměstnanci podstoupili 228.000 testů, koronavirus se prokázal u 186 z nich. Celkově tedy bylo pozitivních asi 0,6 promile vzorků. Na výsledku se podle Hajdúcha podepisuje nevhodnost testů i současná nízká virová nálož u dětí, které se do škol vrátily z uzavřeného domácího prostředí. "Musíme najít za každou cenu dlouhodobě udržitelné řešení pro školy," dodal ředitel.

Témata: EZ

Školy výuku na dálku nezvládly, myslí si rodiče

24.06.2021 14:34 Většina rodičů se domnívá, že školy ani po roce epidemie covidu-19 nezvládaly výuku na dálku tak,…

Učitelům za rok epidemie přibyly práce a stres, ukázala analýza

24.06.2021 11:15 Distanční vzdělávání v důsledku epidemie covidu-19 vedlo k prodloužení doby, kterou učitelé…

Vrátí se v září roušky a testování do škol? Rozhodne se v pondělí

23.06.2021 14:03 Kabinet by měl v pondělí rozhodnout o nošení roušek místo respirátorů od 1. července, ale i o…

Plán na testování ve školách od září dostane vláda v pondělí

21.06.2021 20:04 Plán testování na koronavirus po zářijovém návratu dětí do škol předloží ministerstva zdravotnictví…

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Související:

Právě se děje