Distribuci testů pro školy provázely kvůli počasí komplikace

Hasiči dnes začali rozvážet do krajů testy na koronavirus do škol. Jejich vyskladnění komplikovalo chladné počasí, ve dvou ze čtyř skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR) distribuce začala až odpoledne. Předseda SSHR Pavel Švagr uvedl, že výrobce požaduje, aby se testy přepravovaly a skladovaly v prostředí od čtyř do 30 stupňů Celsia.

Počasí
doporučujeme

Mluvčí správy Aneta Procházková v podvečer ČTK řekla, že se podařilo všech 4,1 milionu testů pro školy z aktuální zavážky ze skladů odvést. "Aprílové počasí se nakonec umoudřilo," uvedla SSHR na twitteru.

Podle původního plánu měli hasiči dnes ráno začít rozvážet testy pro školy ze čtyř skladů SSHR do krajských distribučních center. Ráno se ale začalo pouze ve Štítině na Opavsku, odkud do moravských krajů šlo zhruba 1,5 milionu testů, následně během dopoledne začal rozvoz asi 600.000 testů z Olomouce. Na vyšší teploty tak před polednem čekaly ve skladech správy dva miliony testů pro školy.

V Sedlčanech a Poleradech u Prahy distribuce začala po obědě. Do škol v aktuální zavážce míří zbylých 2,6 milionu antigenních testů od společnosti Lepu a 1,5 milionu dosud dodaných testů od společnosti Singclean. Oboje testy jsou vyrobeny v Číně, celkem půjde podle Švagra o 466 palet. "Předpokládáme, že na školách by se měly ty testy objevit během středy," uvedl dnes Švagr.

Moravskoslezští hasiči ze skladu ve Štítině převzali 440.000 testovacích sad. "Do distribučního centra v Ostravě je převezl kamion záchranného útvaru z Hlučína. Zítra (ve středu) zahájíme další distribuci," uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela. Dodal, že podle harmonogramu, který vypracoval krajský úřad, auta hasičů rozvezou sady testů do obcí s rozšířenou působností. "Tam si je pak budou školy vyzvedávat," řekl Kůdela. V Ostravě podle něj zůstane 124.000 testů.

Snahou ministerstva školství podle Švagra je, aby do jedné školy zamířil vždy jen jeden druh testů. Uvedl, že do konkrétních krajů proto poputuje v převážně většině pouze jeden druh testů, výjimkou bude pouze Kraj Vysočina, kam se dodá mix obou testů. Zbylých 3,5 milionu testů Singclean má společnost Masanta dodat do Česka do 12. dubna.

Antigenní testy Lepu vybrala vláda pro testování žáků v únoru. Stejné používají rakouské školy. Někteří odborníci ale poukazovali na to, že nejsou spolehlivé. Ministerstvo vnitra objednalo 3,6 milionu testů. Testy dodala firma Tardigrad International Consulting, jejíž výběr vzbudil pochybnosti. Firma podle dřívějších informací dodala 3,6 milionu testů, milion z nich kvůli uzavření škol zamířil k povinnému testování zaměstnanců ve státní správě.

SSHR nyní poptávala další milion testů pro státní zaměstnance, na základě nižší ceny podle Švagra nakonec zvolila testy Singclean. Dodány by měly být do konce tohoto týdne. "Nakupujeme za stejnou cenu jako pro školství, to je 32 korun za test. Pro zajímavost, nejnižší cena, kterou jsme měli od distributora značky Lepu, byla kolem 40 korun," uvedl dnes Švagr.

Nákupem dalších testů do škol by se dnes podle informací ČTK měla zabývat vláda - schválit by mohla nákup dalších 13 až 15 milionů testů. Pokud by ale v neděli v Česku skončil nouzový stav, měla by správa rezerv na výběrové řízení v rámci něj už jen několik dní. Švagr dnes naznačil, že SSHR by v takovém případě zřejmě vypsala už standardní tendr podle zákona o zadávání veřejných zakázek.

"Pokud dnes vláda přijde na svém jednání s úkolem, abychom nakoupili další například antigenní testy pro školství, tak už budeme pracovat pomocí dynamického nákupního systému, to znamená podle jedné formy zákona o zadávání veřejných zakázek. Dá se předpokládat, že samozřejmě ta organizace, příprava a dodací lhůty bude v řádu týdnů, nikoliv v řádu dnů, jako když jsme ty nákupy organizovali v době nouzového stavu," uvedl předseda SSHR.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žáci se budou před zkouškami povinně testovat a nosit roušky

13.04.2021 12:26 Před přijímacími zkouškami na střední školy, maturitami či závěrečnými zkouškami budou muset žáci…

Středoškoláci budou moci do škol ve skupinách po šesti od 19. dubna

12.04.2021 20:15 Aktualizováno Studenti závěrečných ročníků středních škol a středoškoláci ohrožení školním neúspěchem budou moct…

Odsouvání návratu středoškoláků do lavic se nelíbí zástupcům škol

12.04.2021 19:25 Odsunutí návratu žáků k praktické výuce podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího…

Obnovení praktické výuky se asi oddálí

12.04.2021 14:49 Praktická výuka ve středních a vyšších odborných školách, konzervatořích a v posledních ročnících…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama