Kvůli koronavirové krizi asi vzroste zájem o školní obědy zdarma

Ve školách letos zřejmě opět stoupne zájem o obědy zdarma, které chudším rodinám s pomocí státu zajišťuje nezisková organizace Women for Women. Důvodem bude pravděpodobně i koronavirová krize. Podle její ředitelky Ivany Tykač by se počet žáků v projektu Obědy pro děti do konce školního roku mohl dostat k 15.000. To by bylo o zhruba 7000 víc než v předminulém školním roce. Tykač o tom informovala ČTK v dnešní tiskové zprávě.

Školství
doporučujeme

Projekt Obědy pro děti začal vznikat ve školním roce 2013/2014. Tehdy se do něj zapojilo 340 žáků z 93 škol. Jejich počet v minulých letech postupně narůstal. Od začátku letošního roku díky němu obědvá zadarmo zhruba 6300 dětí v celkem 620 základních školách. Částka za tyto obědy přesahuje 32 milionů korun. Ministerstvo školství pro projekt letos vyčlenilo 55 milionů korun, sdělila Tykač.

Nejvíce dětí obědvá nyní díky projektu zdarma v Moravskoslezském, Ústeckém a Středočeském kraji. "Čísla nám každý den velmi rychle narůstají, zapojují se i nové základní školy. Na základě zkušeností předpokládáme, že v průběhu měsíce září se bude jednat o takřka 10.000 dětí a očekáváme další nárůst," řekla ředitelka organizace.

Podle ní začíná být pro stále více lidí problém školní obědy platit. V důsledku koronavirové krize přichází někteří o práci a přibývá také rozvodů, a tím pádem i samoživitelů, dodala. Školní oběd stojí zhruba 25 korun na den. Kvůli nedostatku peněz podle Tykač nemůže na obědy chodit zhruba každé desáté dítě v ČR. Žáci, kteří neobědvají, se přitom podle odborníků hůře zapojují do kolektivu a mívají i horší školní prospěch.

Do podpory školních obědů zdarma pro chudé děti se od roku 2014 zapojilo ministerstvo práce a sociálních věcí, od roku 2015 pak ministerstvo školství. Vládní strany navrhovaly před rokem a půl, aby se obědy zdarma zavedly plošně. Představy ANO a ČSSD se ale lišily v tom, koho všeho by se měly týkat, a nakonec se dohodly, že by obědy měly dostávat jen děti z chudších rodin.

V minulém školním roce bylo v ČR podle statistik ministerstva školství 4192 základních škol. Chodilo do nich 952.946 dětí.

 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina škol Prymulu nevyslyšela. V pátek bude mít volno jen 15 procent ZŠ

24.09.2020 14:13 Aktualizováno Ředitelské volno bude mít v pátek zhruba 15 procent základních škol v Česku. Zhruba polovina z nich…

Adaptační kurzy jsou další líhní koronaviru? 116 vysokoškoláků se nakazilo…

24.09.2020 08:57 Během adaptačních kurzů, kterých se na začátku září u Máchova jezera zúčastnily stovky studentů z…

Rada Evropy vyzvala Česko, aby rozšířilo výuku romštiny na školách

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků.…

Co má vliv na úspěch žáka v českých školách? Rozhodující jsou tři faktory

23.09.2020 16:21 O úspěchu dětí v českých školách nerozhodují tolik studijní předpoklady jako spíše to, z jakých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama