Kvůli koronavirové krizi asi vzroste zájem o školní obědy zdarma

Ve školách letos zřejmě opět stoupne zájem o obědy zdarma, které chudším rodinám s pomocí státu zajišťuje nezisková organizace Women for Women. Důvodem bude pravděpodobně i koronavirová krize. Podle její ředitelky Ivany Tykač by se počet žáků v projektu Obědy pro děti do konce školního roku mohl dostat k 15.000. To by bylo o zhruba 7000 víc než v předminulém školním roce. Tykač o tom informovala ČTK v dnešní tiskové zprávě.

Školství
doporučujeme

Projekt Obědy pro děti začal vznikat ve školním roce 2013/2014. Tehdy se do něj zapojilo 340 žáků z 93 škol. Jejich počet v minulých letech postupně narůstal. Od začátku letošního roku díky němu obědvá zadarmo zhruba 6300 dětí v celkem 620 základních školách. Částka za tyto obědy přesahuje 32 milionů korun. Ministerstvo školství pro projekt letos vyčlenilo 55 milionů korun, sdělila Tykač.

Nejvíce dětí obědvá nyní díky projektu zdarma v Moravskoslezském, Ústeckém a Středočeském kraji. "Čísla nám každý den velmi rychle narůstají, zapojují se i nové základní školy. Na základě zkušeností předpokládáme, že v průběhu měsíce září se bude jednat o takřka 10.000 dětí a očekáváme další nárůst," řekla ředitelka organizace.

Podle ní začíná být pro stále více lidí problém školní obědy platit. V důsledku koronavirové krize přichází někteří o práci a přibývá také rozvodů, a tím pádem i samoživitelů, dodala. Školní oběd stojí zhruba 25 korun na den. Kvůli nedostatku peněz podle Tykač nemůže na obědy chodit zhruba každé desáté dítě v ČR. Žáci, kteří neobědvají, se přitom podle odborníků hůře zapojují do kolektivu a mívají i horší školní prospěch.

Do podpory školních obědů zdarma pro chudé děti se od roku 2014 zapojilo ministerstvo práce a sociálních věcí, od roku 2015 pak ministerstvo školství. Vládní strany navrhovaly před rokem a půl, aby se obědy zdarma zavedly plošně. Představy ANO a ČSSD se ale lišily v tom, koho všeho by se měly týkat, a nakonec se dohodly, že by obědy měly dostávat jen děti z chudších rodin.

V minulém školním roce bylo v ČR podle statistik ministerstva školství 4192 základních škol. Chodilo do nich 952.946 dětí.

 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letošní maturity by se měly podle středoškoláků zlehčit, ne úplně rušit

20.01.2021 12:38 Letošní maturity by se podle České středoškolské unie (ČSU), která zastupuje středoškoláky, měly…

Plaga: O zrušení nebo zhuštění jarních prázdnin se nediskutuje

19.01.2021 14:53 O zrušení nebo zhuštění termínů jarních prázdnin se nyní nediskutuje. Na dnešní tiskové konferenci…

Při výuce na dálku ubylo prevence proti rizikovému chování

19.01.2021 14:44 Ve školách v době podzimní výuky na dálku ubylo prevence proti rizikovému chování, jako je…

Školy budou fungovat v současném režimu i příští týden

18.01.2021 18:42 Aktualizováno I příští týden budou školy pokračovat v současném režimu výuky. Na twitteru to dnes uvedl ministr…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama