Žáci druhého stupně se do škol od 3. května určitě vrátí ve třech krajích

Od pondělí 3. května se do základních škol vrátí žáci druhého stupně v Královéhradeckém, Plzeňském a Karlovarském kraji, díky příznivější epidemické situaci než ve zbytku republiky. Půjde o rotační systém, kdy se děti po týdnu střídají na distanční výuce a ve škole. Po dnešním jednání vlády to potvrdil ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Eurozpravy.cz

Ve čtvrtek kabinet vyhodnotí, zda se ve stejném termínu budou ve Středočeském kraji a v Praze moct plně otevřít mateřské školy a zda se i v těchto dvou krajích žáci druhých stupňů budou střídat na prezenční výuce. O tom ale vláda rozhodne až ve čtvrtek podle aktuálních dat, uvedl Plaga.

Ve třech regionech s nejnižším počtem nově nakažených koronavirem, tedy v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji, mohly všechny děti do školek už dnes. Při postupném návratu žáků do škol postupuje ministerstvo podle počtu nově nakažených na 100.000 obyvatel, klesnout musí pod 100 za posledních sedm dní.

Podle ředitelky sokolovské základní školy Petry Šiškové je rozhodnutí vlády o návratu žáků druhého stupně základních škol ve třech krajích náhlé a chaotické. "Podle mého názoru nemá rotační výuka význam, nic s těmi dětmi stejně neuděláme. Lepší by bylo, kdyby se žáci vrátili pouze prezenčně, nebo alespoň celý první stupeň," řekla dnes ředitelka ČTK. Učitelé podle ředitelky nechystají žáky hned po návratu do školních lavic známkovat, zaměří se na opakování učiva a na výuku v přírodě. Problém podle ní nebude při povinném testování, antigenních testů mají zatím dostatek i díky vlastním zásobám.

Školy se kvůli epidemii zavřely 1. března, většina ale měla výuku na dálku už řadu týdnů předtím. Jako první se do nich 12. dubna vrátil rotačně první stupeň základních škol, současně se otevřely školky pro předškoláky. Děti zdravotníků, učitelů či dalších vybraných profesí chodily do školy již dříve. Dnes se žáci středních škol a studenti posledního ročníku vysokých škol mohli vrátit k praktické výuce, která se kvůli opatřením proti covidu-19 konala naposledy před Vánoci.

Neúspěšní maturanti budou letos moct zkoušku opakovat už před prázdninami

Neúspěšní maturanti dostanou letos navíc možnost opravy didaktických testů v červenci a opravy praktické zkoušky do konce léta, řekl po zasedání vlády novinářům ministr školství Robert Plaga (za ANO). Ministerstvo zvýší počet opravných pokusů z běžných dvou na tři. Pokud maturanti neudělají testy napoprvé na konci května, budou si je moct opravit v termínu 7. až 9. července, řekla ČTK mluvčí ministra Aneta Lednová.

K zajištění dostatečného množství opravných termínů zejména praktických částí maturit vyzvala minulý týden ministra Sněmovna. Poslanci v čele s bývalou ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD) argumentovali tím, že některé školy neodložily praktické zkoušky a začaly s nimi už minulé pondělí po otevření škol, což se údajně negativně odrazilo na výsledcích maturantů. Sněmovna zároveň Plagovi uložila, aby do 28. dubna připravil interní předpis k možnosti úředních maturit. Ministr dnes opět úřední maturity odmítl s tím, že požadovaný postup je nezákonný a vnáší mezi maturanty pouze nejistotu. Návrh označil za populistický, podle něj nepomáhá psychickému stavu středoškoláků. Naopak možnost rychlé opravy zkoušky má Plaga za racionální prvek debaty. Změna podle něj může pomoct těm, kteří by při zkoušce mohli mít problémy s psychikou.

Proti posunutí termínu nemají zásadní výhrady ani předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a šéf Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček. "Pokud to někomu pomůže, tak budiž," řekla Schejbalová. Podle Zajíčka tak dostanou další šanci ti, kteří zkoušku berou vážně. Domnívá se, že ji ale ani nebudou potřebovat. Oba zástupce škol těší především to, že ministr dál odolává tlaku na prosazení úřední maturity. Podle nich by byla nespravedlivá k žákům, kteří se na zkoušku poctivě připravují.

Již dříve ministerstvo rozhodlo, že termín státních maturitních testů se letos kvůli epidemii covidu-19 posune ze začátku května na 24. až 26. květen. K mimořádnému termínu zkoušky 7. až 9. července se budou moct přihlásit i maturanti, kteří budou při řádném termínu testů nemocní nebo v karanténě. Období školních maturit nezačne 16. května, jak se předpokládalo, ale bude od 1. června do 23. července. Praktické zkoušky, které měly začít od 1. dubna, se mohou konat od 19. dubna do 27. srpna.

V lednu ministr rozhodl o zrušení slohů u letošních maturit. V březnu pak oznámil, že maturanti nebudou muset tento rok skládat ani ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka. Rozhodnout se pro ně budou moci dobrovolně. Maturanti, kteří pracují kvůli epidemii covidu-19 v nemocnicích či domovech seniorů, nebudou muset dělat ani státní didaktické testy. Pro ostatní zůstanou povinné, pouze se u nich prodlouží čas. Všechny pak bude čekat školní maturita ze dvou či tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru. Obsah praktických zkoušek mohly školy upravit.

Témata: EZ

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Ve školách se začal ověřovat nový způsob výuky dějin 20. století

18.09.2021 14:36 Ministerstvo školství začalo ve školách ověřovat nový způsob výuky dějin 20. století. Do projektu…

Oddělit třídy z různých škol není podle asociace u bazénů problém

13.09.2021 13:09 Školní plavání se v tomto školním roce kvůli epidemii covidu-19 bude organizovat tak, aby se u…

Ministerstvo připravuje změny ke snížení neúspěšnosti doktorandů na VŠ

09.09.2021 17:35 Snížit neúspěšnost doktorandů na vysokých školách a zvýšit jejich stipendia by měla reforma, kterou…

Zásoby testů na covid by si školy měly nechat, mohou se hodit

09.09.2021 11:17 Zásoby testů na covid-19, které školám zbudou po ukončení poprázdninového screeningového testování…

Na školách se dnes poslední plošné testování na covid-19. Roušky zůstanou

09.09.2021 08:04 V základních a středních školách se dnes koná třetí termín plošného screeningového testování na…

Školy začaly s výukou plavání. Co bude po konci testování ale nikdo neví

08.09.2021 16:08 Ministerstva školství a zdravotnictví se zatím nedohodla na tom, zda školní plavání dostane výjimku…

Covidová opatření komplikují cizincům příjezd na VŠ

07.09.2021 16:45 Opatření proti epidemii covidu-19 komplikují některým cizincům ze zemí mimo EU možnost studia…

Asociace ředitelů nemá informace o tom, že by školy nechtěla hlásit…

06.09.2021 15:28 Předseda Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc nemá informace o tom, že by část škol…

Školy měly 111 nakažených, data podle Vojtěcha poskytlo 86 procent zařízení

05.09.2021 21:03 Aktualizováno Výsledky z prvního testování žáků na covid-19 na začátku školního roku zatím ministerstvu…

Pravidla pro vysoké školy: Část výuky možná bude on-line

03.09.2021 19:21 Ministerstva školství a zdravotnictví zřejmě v současnosti nepřipravují žádná zvláštní opatření pro…

Související:

Právě se děje

reklama