Žáci druhého stupně se do škol od 3. května určitě vrátí ve třech krajích

Od pondělí 3. května se do základních škol vrátí žáci druhého stupně v Královéhradeckém, Plzeňském a Karlovarském kraji, díky příznivější epidemické situaci než ve zbytku republiky. Půjde o rotační systém, kdy se děti po týdnu střídají na distanční výuce a ve škole. Po dnešním jednání vlády to potvrdil ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Eurozpravy.cz

Ve čtvrtek kabinet vyhodnotí, zda se ve stejném termínu budou ve Středočeském kraji a v Praze moct plně otevřít mateřské školy a zda se i v těchto dvou krajích žáci druhých stupňů budou střídat na prezenční výuce. O tom ale vláda rozhodne až ve čtvrtek podle aktuálních dat, uvedl Plaga.

Ve třech regionech s nejnižším počtem nově nakažených koronavirem, tedy v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji, mohly všechny děti do školek už dnes. Při postupném návratu žáků do škol postupuje ministerstvo podle počtu nově nakažených na 100.000 obyvatel, klesnout musí pod 100 za posledních sedm dní.

Podle ředitelky sokolovské základní školy Petry Šiškové je rozhodnutí vlády o návratu žáků druhého stupně základních škol ve třech krajích náhlé a chaotické. "Podle mého názoru nemá rotační výuka význam, nic s těmi dětmi stejně neuděláme. Lepší by bylo, kdyby se žáci vrátili pouze prezenčně, nebo alespoň celý první stupeň," řekla dnes ředitelka ČTK. Učitelé podle ředitelky nechystají žáky hned po návratu do školních lavic známkovat, zaměří se na opakování učiva a na výuku v přírodě. Problém podle ní nebude při povinném testování, antigenních testů mají zatím dostatek i díky vlastním zásobám.

Školy se kvůli epidemii zavřely 1. března, většina ale měla výuku na dálku už řadu týdnů předtím. Jako první se do nich 12. dubna vrátil rotačně první stupeň základních škol, současně se otevřely školky pro předškoláky. Děti zdravotníků, učitelů či dalších vybraných profesí chodily do školy již dříve. Dnes se žáci středních škol a studenti posledního ročníku vysokých škol mohli vrátit k praktické výuce, která se kvůli opatřením proti covidu-19 konala naposledy před Vánoci.

Neúspěšní maturanti budou letos moct zkoušku opakovat už před prázdninami

Neúspěšní maturanti dostanou letos navíc možnost opravy didaktických testů v červenci a opravy praktické zkoušky do konce léta, řekl po zasedání vlády novinářům ministr školství Robert Plaga (za ANO). Ministerstvo zvýší počet opravných pokusů z běžných dvou na tři. Pokud maturanti neudělají testy napoprvé na konci května, budou si je moct opravit v termínu 7. až 9. července, řekla ČTK mluvčí ministra Aneta Lednová.

K zajištění dostatečného množství opravných termínů zejména praktických částí maturit vyzvala minulý týden ministra Sněmovna. Poslanci v čele s bývalou ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD) argumentovali tím, že některé školy neodložily praktické zkoušky a začaly s nimi už minulé pondělí po otevření škol, což se údajně negativně odrazilo na výsledcích maturantů. Sněmovna zároveň Plagovi uložila, aby do 28. dubna připravil interní předpis k možnosti úředních maturit. Ministr dnes opět úřední maturity odmítl s tím, že požadovaný postup je nezákonný a vnáší mezi maturanty pouze nejistotu. Návrh označil za populistický, podle něj nepomáhá psychickému stavu středoškoláků. Naopak možnost rychlé opravy zkoušky má Plaga za racionální prvek debaty. Změna podle něj může pomoct těm, kteří by při zkoušce mohli mít problémy s psychikou.

Proti posunutí termínu nemají zásadní výhrady ani předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a šéf Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček. "Pokud to někomu pomůže, tak budiž," řekla Schejbalová. Podle Zajíčka tak dostanou další šanci ti, kteří zkoušku berou vážně. Domnívá se, že ji ale ani nebudou potřebovat. Oba zástupce škol těší především to, že ministr dál odolává tlaku na prosazení úřední maturity. Podle nich by byla nespravedlivá k žákům, kteří se na zkoušku poctivě připravují.

Již dříve ministerstvo rozhodlo, že termín státních maturitních testů se letos kvůli epidemii covidu-19 posune ze začátku května na 24. až 26. květen. K mimořádnému termínu zkoušky 7. až 9. července se budou moct přihlásit i maturanti, kteří budou při řádném termínu testů nemocní nebo v karanténě. Období školních maturit nezačne 16. května, jak se předpokládalo, ale bude od 1. června do 23. července. Praktické zkoušky, které měly začít od 1. dubna, se mohou konat od 19. dubna do 27. srpna.

V lednu ministr rozhodl o zrušení slohů u letošních maturit. V březnu pak oznámil, že maturanti nebudou muset tento rok skládat ani ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka. Rozhodnout se pro ně budou moci dobrovolně. Maturanti, kteří pracují kvůli epidemii covidu-19 v nemocnicích či domovech seniorů, nebudou muset dělat ani státní didaktické testy. Pro ostatní zůstanou povinné, pouze se u nich prodlouží čas. Všechny pak bude čekat školní maturita ze dvou či tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru. Obsah praktických zkoušek mohly školy upravit.

Témata: EZ

Ministerstvo školství chce znát opatření pro provoz škol od září do konce…

14.07.2021 17:19 Aktualizováno Ministerstvo školství (MŠMT) chce znát protiepidemická opatření, která ministerstvo zdravotnictví…

Stát poptává 4,2 milionu antigenních testů pro zářijové testování školáků

10.07.2021 11:51 Správa státních hmotných rezerv (SSHR) vypsala zakázku na pořízení 4,2 milionu antigenních testů na…

Pro maturanty dnes začíná mimořádný termín didaktických testů

07.07.2021 08:11 Pro maturanty, kteří se v květnu kvůli nemoci či karanténě nemohli zúčastnit didaktických testů…

Experti: Vláda zlepšila financování školství, ve všem ale neuspěla

05.07.2021 14:22 Pozitivními kroky vlády od voleb v roce 2017 byly hlavně reforma financování regionálního školství…

Rektoři se obávají, že od podzimu opět nebude na VŠ možná prezenční výuka

02.07.2021 16:04 Kvůli epidemii covidu-19 hrozí to, že na vysokých školách ani v nadcházejícím akademickém roce…

Ministerstvo: Školy by se měly snažit nahradit žákům výuku plavání

02.07.2021 15:06 Žákům, kteří letos kvůli epidemii covidu-19 přišli o výuku plavání, by se školy měly snažit v…

Střední odborné školy budou moct v dalších třech letech vynechat část učiva

30.06.2021 18:55 Střední odborné školy nebudou muset v následujících třech letech se stávajícími žáky ve výuce…

Třetina žáků při výuce na dálku cítila, že se nestíhá učit

30.06.2021 17:50 V době distanční výuky v končícím školním roce se zhruba třetina žáků nestíhala naučit probíranou…

Žáci, kteří se v září neotestují na koronavirus, budou muset nosit roušku

30.06.2021 16:13 Aktualizováno Žáci, kteří se na začátku září preventivně neotestují na covid-19, budou muset po celou dobu ve…

Žáci se v září ve školách několikrát otestují na covid-19

28.06.2021 16:59 Aktualizováno Žáci základních a středních škol se na začátku září třikrát preventivně otestují na covid-19.…

Související:

Právě se děje