Žáci druhého stupně se do škol od 3. května určitě vrátí ve třech krajích

Od pondělí 3. května se do základních škol vrátí žáci druhého stupně v Královéhradeckém, Plzeňském a Karlovarském kraji, díky příznivější epidemické situaci než ve zbytku republiky. Půjde o rotační systém, kdy se děti po týdnu střídají na distanční výuce a ve škole. Po dnešním jednání vlády to potvrdil ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Ve čtvrtek kabinet vyhodnotí, zda se ve stejném termínu budou ve Středočeském kraji a v Praze moct plně otevřít mateřské školy a zda se i v těchto dvou krajích žáci druhých stupňů budou střídat na prezenční výuce. O tom ale vláda rozhodne až ve čtvrtek podle aktuálních dat, uvedl Plaga.

Ve třech regionech s nejnižším počtem nově nakažených koronavirem, tedy v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji, mohly všechny děti do školek už dnes. Při postupném návratu žáků do škol postupuje ministerstvo podle počtu nově nakažených na 100.000 obyvatel, klesnout musí pod 100 za posledních sedm dní.

Podle ředitelky sokolovské základní školy Petry Šiškové je rozhodnutí vlády o návratu žáků druhého stupně základních škol ve třech krajích náhlé a chaotické. "Podle mého názoru nemá rotační výuka význam, nic s těmi dětmi stejně neuděláme. Lepší by bylo, kdyby se žáci vrátili pouze prezenčně, nebo alespoň celý první stupeň," řekla dnes ředitelka ČTK. Učitelé podle ředitelky nechystají žáky hned po návratu do školních lavic známkovat, zaměří se na opakování učiva a na výuku v přírodě. Problém podle ní nebude při povinném testování, antigenních testů mají zatím dostatek i díky vlastním zásobám.

Školy se kvůli epidemii zavřely 1. března, většina ale měla výuku na dálku už řadu týdnů předtím. Jako první se do nich 12. dubna vrátil rotačně první stupeň základních škol, současně se otevřely školky pro předškoláky. Děti zdravotníků, učitelů či dalších vybraných profesí chodily do školy již dříve. Dnes se žáci středních škol a studenti posledního ročníku vysokých škol mohli vrátit k praktické výuce, která se kvůli opatřením proti covidu-19 konala naposledy před Vánoci.

Neúspěšní maturanti budou letos moct zkoušku opakovat už před prázdninami

Neúspěšní maturanti dostanou letos navíc možnost opravy didaktických testů v červenci a opravy praktické zkoušky do konce léta, řekl po zasedání vlády novinářům ministr školství Robert Plaga (za ANO). Ministerstvo zvýší počet opravných pokusů z běžných dvou na tři. Pokud maturanti neudělají testy napoprvé na konci května, budou si je moct opravit v termínu 7. až 9. července, řekla ČTK mluvčí ministra Aneta Lednová.

K zajištění dostatečného množství opravných termínů zejména praktických částí maturit vyzvala minulý týden ministra Sněmovna. Poslanci v čele s bývalou ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD) argumentovali tím, že některé školy neodložily praktické zkoušky a začaly s nimi už minulé pondělí po otevření škol, což se údajně negativně odrazilo na výsledcích maturantů. Sněmovna zároveň Plagovi uložila, aby do 28. dubna připravil interní předpis k možnosti úředních maturit. Ministr dnes opět úřední maturity odmítl s tím, že požadovaný postup je nezákonný a vnáší mezi maturanty pouze nejistotu. Návrh označil za populistický, podle něj nepomáhá psychickému stavu středoškoláků. Naopak možnost rychlé opravy zkoušky má Plaga za racionální prvek debaty. Změna podle něj může pomoct těm, kteří by při zkoušce mohli mít problémy s psychikou.

Proti posunutí termínu nemají zásadní výhrady ani předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a šéf Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček. "Pokud to někomu pomůže, tak budiž," řekla Schejbalová. Podle Zajíčka tak dostanou další šanci ti, kteří zkoušku berou vážně. Domnívá se, že ji ale ani nebudou potřebovat. Oba zástupce škol těší především to, že ministr dál odolává tlaku na prosazení úřední maturity. Podle nich by byla nespravedlivá k žákům, kteří se na zkoušku poctivě připravují.

Již dříve ministerstvo rozhodlo, že termín státních maturitních testů se letos kvůli epidemii covidu-19 posune ze začátku května na 24. až 26. květen. K mimořádnému termínu zkoušky 7. až 9. července se budou moct přihlásit i maturanti, kteří budou při řádném termínu testů nemocní nebo v karanténě. Období školních maturit nezačne 16. května, jak se předpokládalo, ale bude od 1. června do 23. července. Praktické zkoušky, které měly začít od 1. dubna, se mohou konat od 19. dubna do 27. srpna.

V lednu ministr rozhodl o zrušení slohů u letošních maturit. V březnu pak oznámil, že maturanti nebudou muset tento rok skládat ani ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka. Rozhodnout se pro ně budou moci dobrovolně. Maturanti, kteří pracují kvůli epidemii covidu-19 v nemocnicích či domovech seniorů, nebudou muset dělat ani státní didaktické testy. Pro ostatní zůstanou povinné, pouze se u nich prodlouží čas. Všechny pak bude čekat školní maturita ze dvou či tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru. Obsah praktických zkoušek mohly školy upravit.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 54 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy