Na teoretickou výuku VŠ je 24. května podle škol už pozdě

Na obnovu teoretické výuky vysokých škol od 24. května, jak dnes rozhodla vláda, je pozdě. Semestr už totiž končí a začínají zkoušky, řekli ČTK zástupci škol. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) dnes médiím řekl, že si je vědom, že řada vysokých škol přechází do zkouškového období. Přesto je podle něj důležité dát školám prostor pro setkání studentů. Fungování škol vláda omezila kvůli epidemii nemoci covid-19.

Eurozpravy.cz

"Jsme rádi, že se v minulých dnech částečně mohlo využít uvolnění k praktické výuce, ale na tu teoretickou už je pozdě. Semestr skončil minulý týden," řekl ČTK mluvčí Mendelovy univerzity v Brně Filip Vrána. "Věříme, že rozvolnění a příznivá epidemická situace povede k tomu, že se v normálním klasickém formátu uskuteční závěrečné zkoušky," dodal. Škola podle něj také uvažuje, zda se budou moci konat promoce, které rok nebyly.

Ani Univerzita Hradec Králové (UHK) obnovu teoretické výuky už nemůže využít. "Semestr na UHK je v současné době u konce, probíhají zkoušky," řekl ČTK mluvčí školy Jakub Novák. "Návrat do škol nižších stupňů nicméně vítáme v tom slova smyslu, že si naši studenti mohou alespoň dohnat povinné praxe ve školách, které dosud nebylo možno plnit," doplnil. UHK podle něj věří, že v novém semestru začínajícím v září už bude standardní kontaktní výuka.

Rovněž na ústecké Univerzitě J. E. Purkyně začíná na většině fakult 23. května zkouškové období. Rozhodnutí o obnově teoretické výuky se tak na škole již do tohoto akademického roku nepromítne.

Praktická výuka byla na vysokých školách obnovena jen několik týdnů před teoretickou. U posledních ročníků mohla začít znovu 26. dubna a teprve od 10. května také u zbylých ročníků. Už tehdy představitelé některých škol ČTK říkali, že někde se klasická výuka již neobnoví, protože semestr skončil. Část škol ale upravila organizaci akademického roku a bude výuku dohánět do léta.

Od 24. května se vrátí k plnému provozu v Česku také všechny základní a střední školy. I podle středních škol je to však pozdě. Podle ředitele Obchodní akademie a Hotelové školy Havlíčkův Brod Jiřího Formana, je 24. květen nejméně vhodným termínem k návratu k výuce. "Je to zrovna den, kdy začínají didaktické testy maturitní zkoušky, takže my řadu učeben budeme potřebovat pro to, abychom zvládli maturitní zkoušky," řekl. Prodlužovat distanční výuku už ale nechce. "Myslíme si, že doma toho už bylo dost," dodal.

Rektor: Otevření VŠ nyní už nebude mít na výuku většinou žádný vliv

Znovuotevření vysokých škol přichází pozdě, v drtivé většině škol už nebude mít na výuku v tomto akademickém roce žádný vliv. ČTK to dnes řekl předseda České konference rektorů a rektor České zemědělské univerzity v Praze Petr Sklenička. Pro školy je podle něj podstatné hlavně to, že vláda už dříve umožnila prezenční praktickou výuku, která se nedá na dálku nahradit. Rektoři doufají v to, že v běžném režimu výuky se studenti budou moci sejít na podzim, uvedl.

Vláda dnes rozhodla, že vysoké školy budou moci od 24. května obnovit i teoretickou výuku. Podmínkou tam budou rozestupy 1,5 metru. Většina vysokých škol ale už tou dobou bude mít po semestru zkouškové období. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) dnes řekl, že si je toho vědom, přesto je podle něj důležité dát školám prostor pro využití možnosti setkání studentů. První ročníky studovaly na dálku celé dva semestry.

Podle Skleničky ale možnosti setkání studentů ve škole využijí v tomto akademickém roce školy asi spíš ojediněle. "Přiznám se, že už to ani moc nenazývám otevřením vysokých škol, protože to přichází v době, kdy končí semestr a proběhne zkouškové," řekl. Plné otevření škol podle něj může sehrát určitou roli při státnicích a přijímacích zkouškách, pro výuku ho ale považuje za bezpředmětné. Vysvětlil, že vysoké školy nedokážou měnit režim výuky ze dne na den a řada jich už dříve informovala studenty, že semestr dokončí on-line.

Podle něj je důležité to, že vláda od konce dubna začala umožňovat prezenčně praktickou výuku, tedy například práci v laboratořích či uměleckých ateliérech. Možnosti jejího obnovení podle něj řada škol využila a některé ji budou organizovat i v létě, aby studenti mohli dohnat potřebnou část praxe. Návrat všech studentů ale rektoři očekávají až na podzim, kdy má začít nový akademický rok, který by si školy přály mít už bez výuky na dálku, dodal Sklenička.

Vláda také dnes rozhodla o tom, že od 24. května budou moct spustit plnou výuku i střední školy. Jejich zástupci už minulý týden upozornili na to, že načasování není ideální. Maturanti totiž ve stejný den začnou psát státní didaktické testy, které potrvají do 26. května. Na ně pak navážou školní maturity. Výuka ostatních ročníků bývá při maturitních zkouškách omezená, žáci mají často náhradní program.

K plnému provozu bez rotací se od 24. května vrátí i všechny základní školy v Česku. Tento týden musela ještě zůstat na distanční výuce část žáků druhého stupně v regionech s vyšším stupněm rizika nákazy.

Témata: EZ

Plán na testování ve školách od září dostane vláda v pondělí

21.06.2021 20:04 Plán testování na koronavirus po zářijovém návratu dětí do škol předloží ministerstva zdravotnictví…

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Bývalý ministr zahraničí Petříček bude externě působit v akademické sféře

01.06.2021 12:03 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude od příštího akademického roku externě vyučovat…

Vojtěch plánuje na začátku školního roku plošné PCR testování dětí

30.05.2021 12:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce na začátku školního roku hromadné plošné testování dětí…

Vojtěch počítá s povinným testováním ve školách po prázdninách

26.05.2021 18:25 Aktualizováno Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) počítá s povinným testováním žáků a studentů…

Související:

Právě se děje