Studenti budou praktickou výuku na VŠ dohánět do léta, jinde se neobnoví

K praktické výuce na vysokých školách v Praze se ode dneška mohou vrátit tisíce studentů. Někde se klasická výuka neobnoví, protože již skončil semestr. Jinde ale upravili organizaci akademického roku a budou výuku dohánět do léta.

Testování na covid-19 školy organizují sami, například Univerzita Karlova (UK) ovšem kvůli velkému počtu lidí doporučuje využívat i veřejná testovací centra. Vyplývá to z informací od zástupců škol, kteří odpověděli na dotaz ČTK.

Praktická výuka posledních ročníků vysokých škol se obnovila 26. dubna. Ode dneška se k ní mohou vrátit i zbylé ročníky vysokoškolských studentů.

Například na České zemědělské univerzitě se tento týden začne konat dobrovolná výuka předmětů ke státním závěrečným zkouškám. Zájem posluchačů se podle mluvčí školy Karly Mráčkové dá předem jen těžko odhadnout. „Předpokládáme účast několika set studentů,“ řekla. Do konce prázdnin budou dál fungovat také terénní cvičení a exkurze, které se konají často mimo areál univerzity. Letní semestr jinak ve škole již skončil, nyní je tam zkouškové období.

Individuálních konzultací ke zkouškám se podle Mráčkové nyní účastní desítky studentů. Na covid-19 se mohou testovat ve smluvním testovacím centru v areálu školy. „Akceptujeme samozřejmě i výsledky testů provedené mimo toto centrum,“ řekla mluvčí.

Na UK se už od 26. dubna vrátilo k praktické výuce asi 4000 studentů posledních ročníků z jiných než lékařských a pedagogických oborů, pro které platila výjimka ze zákazu výuky ve škole již dříve. Ode dneška se jejich množství může zvednout asi na trojnásobek, odhadl Petr Podzimek z tiskového oddělení UK.

K testování na covid-19 podle něj doporučuje vedení školy využívat co nejvíce sítě veřejných odběrových center, jelikož požadavky na testování jsou na UK značné. Škola má podle jejího koordinátora testování Michala Zimy kolem 8000 zaměstnanců a 50.000 studentů. Podle Podzimka zvládne otestovat týdně asi 8000 lidí na celkem 18 místech, přičemž pozitivní jsou z tohoto počtu nižší jednotky osob. Škola využívá testování antigenními testy. Přesnější PCR testování není schopna pro všechny zajistit, a to ani z logistického, ani z finančního hlediska, vysvětlil Podzimek.

Obnovení praktické výuky je podstatné také pro Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze (VŠCHT). Podle jejího rektora Pavla Matějky tam laboratorní výuka tvoří asi 38 procent studia bakalářských a magisterských programů, přičemž většinou začíná ve druhém semestru. Už v zimním semestru proto podle něj škola změnila harmonogram akademického roku tak, aby bylo možné po uvolnění protikoronavirových opatření praktickou výuku do léta dohánět. VŠCHT má podle statistik ministerstva školství zhruba 3800 posluchačů.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 50 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

EuroZprávy.cz pořádají podcast na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky

Už dnes, v pátek 26. dubna, pořádá server EuroZprávy.cz podcast s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Ve 14:30 na facebookovém profilu serveru EuroZprávy.cz odstartuje debata zaměřená na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy