Zaútočí Rusko na Evropu? Komentátor zanalyzoval fakta a varuje

Praha - Moskva přemístila rakety Iskander M do Kaliningradské oblasti, která od našeho území leží zhruba stejně daleko jako Budapešť. Komentátor Jan Fingerland se proto zamyslel, jestli by Čechy měl tento vývoj znepokojovat.

Komentátor připomněl, že o umístění střel Iskander M jako první informovalo Estonsko, znepokojení ale vyjádřilo i Polsko a také Litva, jejíž ministr zahraničí prohlásil, že Rusko nejen zbytečně zvyšuje napětí, ale také že rozmístěním raket porušilo příslušné mezinárodní dohody. Mluvčí ruského ministerstva ale tvrdí, že není důvod se znepokojovat, neboť Iskandery M byly do Kaliningradské oblasti přesunuty v rámci běžného vojenského cvičení.

Kontext, v němž se tyto kroky dějí, je podle komentátora definován ruskou angažovaností na Ukrajině, která v Evropě vyvolala mnohem větší znepokojení než mnohem přímější zákrok v Gruzii před osmi lety. "Dále je to postup v Sýrii, který Rusku zajistil klíčové postavení při rozhodování o čase a podobě syrského míru. Ve všech zmíněných případech Rusko systematicky vytváří nové bezpečnostní a politické poměry v neprospěch Západu. To se možná děje i v Kalinigradu, ruské bráně do celé oblasti Baltu. Druhým faktorem je kvalitativní a kvantitativní proměna ruské armády. Ta udělala velký pokrok v kvalitě výcviku, ale i rychlém dohánění i předhánění Západu, a to i v takových věcech, jako je vysoce efektivní elektronické rušení," píše na webu Českého rozhlasu.

Podle něj jsou ale zásadní jiné skutečnosti. "Zaprvé to, že ruské úspěchy jsou jen relativní. V Gruzii, na Ukrajině i v Sýrii se Rusko prosadilo proto, že bylo ochotno riskovat a že vsadilo na nečinnost svých západních protějšků. Éra opatrného prezidenta Obamy už končí a Rusko chce pravděpodobně ještě využít příležitost pro nové vykolíkování své zájmové sféry. Příští americký prezident už bude postaven před hotovou věc," zamyslel se komentátor.

Důležité podle něj je, že navzdory vší nebezpečnosti zůstává Rusko ve srovnání se Západem trpaslíkem, a to nejen ekonomicky a demograficky, ale dokonce i vojensky. Iskandery M v Kaliningradu tak prý nejsou tím typem hrozby, který bychom měli považovat za nejvážnější.

"Největší nebezpečí nevyplývá z jednání Ruska jako velmoci a nasazení moderních zbraní, ale naopak ve stále častějším používání hybridních taktik, jako je vysílání neuniformovaných jednotek, kybernetické útoky, dezinformační kampaň a nakupování spojenců ve svobodném světě. To není jednání velmoci, ale guerilly nebo gangu," tvrdí.

Rusku se ale prý jeho postup vyplácí, získává vliv a dokonce i území. "Putin momentálně nemá žádný podnět k tomu, aby změnil svůj způsob uvažování a jednání a stále více používá zahraniční politiku k řešení svých domácích problémů. Je proto správné očekávat od Západu, že se tam, kde to má smysl, Putinovi postaví," píše komentátor.

"Onen Západ je ovšem i Česká republika, přinejmenším zatím. Právě my ležíme na okraji svobodného světa, který Rusko okusuje, třeba i takovými kroky, jako je rozmístění Iskanderů v rámci „bojové přípravy"," uzavřel

Související

Více souvisejících

Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Mikuláš Bek

Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.

včera

včera

Evropská unie

Jak zachránit Evropskou unii? Italští politici mají recept, Macron se Scholzem se přou

Evropská unie čelí zásadním neshodám mezi Francií a Německem ohledně obchodních politik. Prezident Macron varuje před „smrtí EU“ a prosazuje protekcionismus, zatímco německý kancléř Scholz zdůrazňuje nutnost otevřenosti. Téma rozděluje i další státy, jako Maďarsko a Itálii. Dva přední italští politici se ve svých nových zprávách o stavu unijní ekonomiky kriticky opřeli do Bruselu a nutnosti zvýšit ekonomickou bezpečnost a konkurenceschopnost.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno 5. října 2024 23:28

31. ročník Cen Thálie Prohlédněte si galerii

Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie

Letošní Ceny Thálie za nejlepší herecké výkony v činohře zamířily do pražského Divadla Na zábradlí. Ocenění získali Kateřina Císařová za roli Káti ve hře Vzkříšení a Miloslav König za ztvárnění francouzského spisovatele Michela Houellebecqa ve hře Veřejní nepřátelé. Ceny Thálie za celoživotní mistrovství převzali herec Viktor Preiss, zpěvačka Helena Vondráčková, sopranistka Naďa Šormová a tanečník a choreograf Josef Kotěšovský.  

5. října 2024 21:29

5. října 2024 20:10

Konvoj OSN

OSN Izrael neposlechne. Libanon neopustí

Mírové jednotky OSN v Libanonu v sobotu prohlásily, že neplánují opustit své pozice na jihu země, navzdory izraelským požadavkům na jejich přemístění. Informovala o tom agentura TASR na základě zprávy AFP.

5. října 2024 18:51

5. října 2024 18:02

Medvěd na Slovensku zabil po druhé v historii houbaře

V sobotu dopoledne došlo poblíž obce Hybe v okrese Liptovský Mikuláš k útoku medvěda, při kterém utrpěl smrtelné zranění třiašedesátiletý muž. Slovenská policie to uvedla na sociálních sítích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy