Praha - Sovětský důstojník Viktor Chutorskoj byl jedním z lidí, kteří v roce 1985 okupovali Československo. Ačkoliv o této kapitole naší historie dodnes někteří tvrdí, že nebyla tak zlá a že šlo spíše o bratrskou pomoc, sám voják to popírá. Podle něj za vším stál jasný cíl, utlačování Česka.
"Přijel jsem k vám v roce 1985 a do Československa jsem se dostal proto, že jsem vojenskou akademii vystudoval s červeným diplomem. Nejlepší studenti si mohli vybrat, kde chtějí sloužit. Z 24 nejlepších absolventů mého ročníku 23 odjelo do zahraničí,“ popisuje pro Český rozhlas - Radiožurnál Viktor Chutorskoj.
V Československu sloužil na letišti Hradčany u Mimoně, kde mu nadřízení přidělili pokoj ve čtyřpatrové důstojnické ubytovně. Žili tam svobodní důstojníci, kteří mohli v Česku sloužit tři roky, ženatí pět let. "Pobíral jsem dva platy, 250 rublů v Sovětském svazu a stejnou sumu, to znamená 2500 korun, jsem bral v Mimoni. Tehdy to byly hodně velké peníze,“ dodal Chutorskoj.
Podle něj se například několikrát ročně konaly bouřlivé pitky s českými komunisty, družební akce s ruskými i českými dívkami, ale i klasické návštěvy hospod. Sovětští vojáci jezdili do lázní, na koncerty, a nic jim nechybělo.
Co je však udivilo byla životní úroveň Čechů. Někteří totiž měli dvě auta, domy se zahrádkou, květiny a podobné věci. V Rusku nic takového nebylo, a každý volný metr byl osázen bramborami nebo jinou zeleninou.
Přesto si voják nemyslel, že by dělal něco špatného. Nepřemýšlel totiž nad politickými souvislostmi a stejně jako mnozí další v Rusku věřil, že sovětští vojáci v roce 1968 poskytli Československu bratrskou pomoc. Někteří Rusové tomu věří dodnes, realita je ale podle něj jiná.
"Domnívají se, že Československo osvobozovali a že bojovali za socialistický tábor, ale já jim říkám: Vy jste tam utlačovali a pošlapávali národ. Řadovým 18letým vojákům bych nic nevyčítal, ale my, důstojníci, bychom měli přijmout pravdu a odpovědnost. My jsme byli představiteli okupačních sil,“ řekl Rozhlasu.
Podle něj je nyní třeba, aby si to stejné uvědomili lidé v Rusku, jinak budou jejich vojáci umírat v nesmyslných válkách v Afghánistánu, Čečensku, na Ukrajině a v Sýrii.
Související
Špehovali pro Sověty. V USA před 75 lety začal proces s Rosenbergovými
Ať Macinka závěrečné varování od Lipavského klidně ignoruje. Historie ale mluví jasně
Sovětský svaz , Sovětská armáda , Československo , 1968 , okupace 1968
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
před 1 hodinou
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
před 2 hodinami
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Aktualizováno před 3 hodinami
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
před 4 hodinami
Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky
před 5 hodinami
Výhled počasí až do května. Teploty se budou přibližovat dvacítce
před 5 hodinami
Není to první pokus o mír. Požadavky Američanů a Íránců se dosud rozcházely
před 6 hodinami
Velikonoční tragédie před 80 lety. Vraždu spáchaly děti
před 8 hodinami
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
před 9 hodinami
Trump není mužem svého slova. Ultimátum pro Írán se opakovaně prodlužuje
před 10 hodinami
Rajchl se nabídl, že pojede do Ruska vyjednávat o ropě a plynu
před 10 hodinami
Planý poplach v Praze. Důvodem bylo zavazadlo s nářadím
před 11 hodinami
Pákistán chce zprostředkovat mír v Íránu. Návrh dohody je na stole
před 12 hodinami
Otevírací doba obchodů dnes podléhá zákonu. V květnu se to zopakuje
před 13 hodinami
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
před 13 hodinami
Další dva podezřelí v pardubickém případu. Jednoho vypátrali v Bulharsku
před 14 hodinami
Írán varoval Trumpa i Netanjahu před útoky na civilní cíle
před 15 hodinami
Počasí se dnes zkazí. Po letní neděli přijde teplotní propad
včera
Jak se americké armádě podařilo zachránit ztraceného letce? Na povrch vyplouvají první detaily
včera
Írán má čas do úterý večer. Trump stanovil přesný čas ultimáta, Teherán poslal ráznou odpověď
Americký prezident Donald Trump stanovil nové, v pořadí již několikáté ultimátum pro úplné otevření Hormuzského průlivu. Na svých sociálních sítích dnes odpoledne stručně oznámil nový termín: „Úterý, 20:00 východního času!“ Tento strohý příspěvek následuje po sérii mnohem agresivnějších vyjádření, která šokovala mezinárodní společenství svou přímočarostí.
Zdroj: Libor Novák