Sovětská armáda

Sovětská armáda

KOMENTÁŘ: Déjà vu ruské armády. Válka na Ukrajině splaskla propagandistickou bublinu

Téměř dva měsíce po začátku ruského vojenského vpádu na Ukrajinu se množí zprávy o neúspěších invazních jednotek. Přestože nemáme k dispozici přesné informace o skutečném obrazu na bojišti, jelikož obě válčící strany je z pochopitelných důvodů prezentují zkresleně a upravené ve svůj prospěch, zdá se, že průběh konfliktu odkryl výrazné slabiny ruských ozbrojených sil. Z historické perspektivy se do mysli vkrádá déjà vu z poslední fáze studené války.
Michael Kocáb na připomínkové akci k odsunu sovětských vojsk v Milovicích. (26.6.2021) Rozhovor

Poslední sovětský voják opustil zemi před 30 lety. Nadšení z konce okupace mně stále chybí, říká Kocáb

Musel se vyrovnat s řevem sovětských bolševických generálů, kteří nedokázali pochopit, proč jejich armáda musí odejít z České a Slovenské federativní republiky. Bývalý předseda Parlamentní komise pro dohled na odsun sovětských vojsk Michael Kocáb si přesně před třiceti lety 27. června 1991 veškerá příkoří vynahradil, když na kbelském letišti vyprovodil posledního okupanta generála Eduarda Vorobjova. „Mrzí mě, že stát naši operaci nedocenil. Vždyť dodnes není 27. červen v kalendáři zařazen jako památný den či státní svátek. Celkové nadšení z konce okupace mně stále chybí. Osobně jsem prožíval největší vítězství v životě,“ říká v druhé části exkluzivního rozhovoru pro EuroZprávy.cz Michael Kocáb.
Michael Kocáb Rozhovor

Dokud u nás byli Sověti, vše se mohlo ještě zvrátit. Odchod komplikovali jestřábi z Moskvy, říká Kocáb

Pod okny domova mu denně pochodovali okupanti. Hudební skladatel a zpěvák Michael Kocáb, který stanul v čele Parlamentní komise pro dohled na stažení sovětských vojsk, si tak neustále uvědomoval, že díky přítomnosti nezvané armády není země svobodná, a to ani po Sametové revoluci. Proto hned po Listopadu 1989 nové vedení Československa započalo vyjednávání o odsunu, který skončil v červnu 1991 před třiceti lety. „Dokud u nás byla Sovětská armáda, hrozilo, že vývoj se může ještě zvrátit. Jednání komplikovali generálové stalinského a brežněvského střihu. Jestřábi z Moskvy tvrdili, že jde o unáhlenou akci a Gorbačova pomlouvali,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Michael Kocáb.
Sovětská armáda

Po sovětských okupantech zbyly v Česku pachuť a ekologické škody

Československo bylo po roce 1945 jedinou zemí východního bloku, kde nebyla rozmístěna sovětská vojska. To se změnilo po okupaci země vojsky Varšavské smlouvy 21. srpna 1968. Jednotky z Maďarska, Bulharska a Polska sice postupně československé území opustily, sovětská vojska však zůstala téměř 23 let.
Sovětská armáda

Dědictví Sovětů je pozitivnější než to americké, tvrdí veteráni protisovětského boje. Sověty vybudovaná armáda vydržela tři roky, ta americká ani ne měsíc, vysmívá se Putinův zmocněnec pro Afghánistán

Před třiceti lety se sovětské síly stáhly z Afghánistánu, ne nadarmo zvaného „pohřebiště impérií“. „Sovětský Vietnam“ je však dnes vnímám v Rusku i v Afghánistánu poněkud odlišně než tomu bylo dříve. Agentura The Associated Press (AP) reportuje, že Rusové i Afghánci vnímají dědictví Sovětů v Afghánistánu více příznivě než to americké.
Mapa obležení Leningradu květen 1942 - leden 1943

Před 75 lety prolomila sovětská armáda obklíčení Leningradu

Před 75 lety, 27. ledna 1944, se podařilo sovětské armádě prolomit po 872 dní trvajícím obklíčení německou armádou blokádu města Leningrad. Během blokády se životní podmínky ve městě zhoršily až na samou hranici přežití. Podle některých odhadů v Leningradu zemřelo více než milion obyvatel.
Josif Stalin (Bild 183-R80329 / CC-BY-SA 3.0)

Národní hrdina nebo chladnokrevný vrah, to všechno je Stalin

Stalin se dá přeložit jako „muž z oceli“ a nutno podotknout, že své přezdívce dostál. Ve své vlasti byl oslavován jako válečná mašina, které pomohla porazit nacismus. Stalinovu vládu dnes u nás vnímáme jako období teroru a příčinu smrti a utrpení miliónů lidí. Život tohoto mocného muže začal v rodině alkoholického ševce a milující matky, která chtěla, aby se z jejího syna stal kněz. Zásadní okamžiky Stalinova života přineslo BBC.
tank KV-1

Stalinova superzbraň? Jeden tank dokázal zastavit celou německou divizi

Když dne 22. června 1941 začala operace Barbarossa a německá vojska vtrhla do Sovětského svazu, mělo se dle Hitlera jednat o rychlé a jednoduché vítězství. „Stačí kopnout, a to prohnilé stavení se samo zhroutí,“ tvrdil führer svým generálům. Brzy se však ukázalo, že SSSR bude tvrdší oříšek. A že bude pro Wehrmacht skýtat řadu nepříjemných překvapení. Jedním z nich byl i tank KV-1.
Místopředseda ÚV KSČM pro ideově politickou práci a komunikaci Josef Skála v interview pro EuroZprávy.cz (8.9.2017).

Komunista Skála pro BBC: Sovětská invaze je nic oproti akcím USA

Praha - Padesátileté výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 neuniklo ani světovým médiím. Britská stanice BBC při té příležitosti vyzpovídala dokumentaristu Filipa Remundu, který o invazi natočil nový dokument, a komunistického poslance Josefa Skálu. Zatímco Remunda upozorňuje na to, že ruští generálové stále přijímají sovětskou verzi událostí, Skála považuje invazi za záležitost dané doby a upozorňuje na kontroverzní jevy doprovázející americké vojenské operace ve Vietnamu.
Okupace 1968

Jak probíhala srpnová invaze? Neuvěřitelně hladce, o sovětské armádě neměl nikdo tušení

Po padesáti letech je invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa ze srpna 1968 poslední vojenskou operací, která proběhla na našem území. Vzhledem k tomu že hranice překročila půl milionová armáda, tak k přílišnému běsnění nedošlo. Obsazení státu stálo několik stovek lidských životů a samozřejmě daleko větší počet lidí bylo zraněno fyzicky, o psychické újmě obyvatel Československa ani nemluvně. Ovšem z pohledu vojenské teorie proběhla operace neobvykle hladce.
Jeden z výkvětů sovětské techniky: ZIL 29061

Sovětská armáda, jak ji neznáte: Unikátní vozidla, kterým se nejde nesmát

Ruská armáda patří v současné době k jedné z nejlepších na světě. Nejinak tomu i v dobách Sovětského svazu, kdy svou sílu ale stavěla především na vytrvalosti a odolnosti vojáků, než na pokročilé technice. Některé armádní stroje jsou totiž spíše k smíchu než k užitku, a my pro vás vybrali ty nejlepší z nich.
Jeden z výkvětů sovětské techniky: ZIL 29061

Unikátní vozidla sovětské armády? Některá jela i 9 km/h

Ruská armáda patří v současné době k jedné z nejlepších na světě. Nejinak tomu i v dobách Sovětského svazu, kdy svou sílu ale stavěla především na vytrvalosti a odolnosti vojáků, než na pokročilé technice. Některé armádní stroje jsou totiž spíše k smíchu než k užitku, a my pro vás vybrali ty nejlepší z nich.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy