Po padesáti letech je invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa ze srpna 1968 poslední vojenskou operací, která proběhla na našem území. Vzhledem k tomu že hranice překročila půl milionová armáda, tak k přílišnému běsnění nedošlo. Obsazení státu stálo několik stovek lidských životů a samozřejmě daleko větší počet lidí bylo zraněno fyzicky, o psychické újmě obyvatel Československa ani nemluvně. Ovšem z pohledu vojenské teorie proběhla operace neobvykle hladce.
Přestože tzv. Pražské jaro byl reformní proces, který nebyl tak docela schválen moskevským vedením východního bloku, jen těžko můžeme říci, že by komunistické Československo na konci šedesátých let bylo nezávislé na Moskvě. Opravdu jen stěží mohli vojáci střežící hranice něco dělat s postupující armádou. Bylo by to jako kdyby dobře vycvičený pes sežral vlastního pána. Ovšem o preciznosti provedení celé akce sověty nemůže být pochyb.
Jedno velké překvapení
Intenzita reformního dění v Československu byla v Moskvě velmi dobře známa. Jelikož komunistické vedení již zažilo vlnu odporu v poddanských státech, jako třeba v Maďarsku, na preventivní úder se v SSSR velmi dobře připravovali. Operace Dunaj, jak zněl krycí název celé akce, se začala připravovat již začátkem dubna, čili čtyři měsíce před náhlým vstupem vojsk Varšavské smlouvy. Překvapen byl tak pouze cíl útoku a také nepřátelský západní blok. Zatímco SSSR vše pečlivě připravovalo, nikdo nepovolaný neměl tušení. Jak se to ruským komunistům podařilo?
Již 30. května vstoupily první sovětské jednotky do Československa kvůli vojenskému cvičení pod názvem Šumava. Cvičilo se nejen na našem území ale i za hranicemi. Invazní armáda tak měla skvěle zmapovaný terén a nemohlo ji nic zásadně překvapit. Ovšem série cvičení umožnila ještě jeden vychytralý manévr. Dokonale zmátla pozorovatele Severoatlantické aliance. Západ následná invaze z 20. na 21. srpna zcela zaskočila a nemohl nijak strategicky využít slabosti v konkurenčním bloku. Cvičení považovali generálové NATO za přirozený proces v sousedních armádách o to více, že probíhala blízko Železné opony.
Ruští agenti byli o krok napřed
Ještě účinnější byla samotná realizace sovětského plánu. Postupu pozemního vojska totiž předcházela infiltrace v nitru Československa sovětskými tajnými službami. Zasáhli tak nejdříve v srdci nepřítele, tudíž dopředu nemohl vyvinout žádný odpor. 20. srpna večer se zkušený voják prezident Ludvík Svoboda dotazoval ministra obrany Martina Dzúra, jestli něco neví o pohybech vojáků na hranici s Polskem a NDR. Dostalo se mu vyhýbavé odpovědi, jelikož ministerstvo obrany se soustředilo jen na západní hranici. O dění na inkriminovaných místech měl vědět ministr vnitra Viliam Šalgovič. Jenže ten již byl dávno „zpracován“ sovětskými agenty a jakoukoliv obranou aktivitu československým vojákům zakázal. Stát byl ochromen ve svém vlastním centru a postupu armády nic nebránilo.
Kde udělali soudruzi z NDR chybu?
Jediným drobným zádrhelem v hladce probíhající akci bylo nedorozumění u severočeských hranic. První jednotkou, která ve skutečnosti překročila hranice, byli němečtí průzkumníci. Kde udělali soudruzi z NDR chybu? Popletli si čas. Termín invaze byl naplánován na jednu hodinu po půlnoci moskevského času, což je jedenáct hodin času středoevropského. Výpočet východoněmečtí vojáci neprovedli správně. Střelhbitě se vrátili za hranici, jinak se armáda NDR na rozkaz sovětského ministra obrany Andreje Grečka neúčastnila, aby Němci nevyvolávali vzpomínky na nacistickou okupaci necelých třicet let před srpnem 1968. Tento detail však jako jeden z mála ruským komunistům nevyšel. Vzpomínky na německou okupaci byly stále živé a invaze byla okamžitě srovnávána s německou, stejně tak vztah k „ruskému spojenci“ byl nenávratně poškozen.
Související

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek
historie , Varšavská smlouva , Srpen 1968 , Sovětská armáda , okupace 1968
Aktuálně se děje
před 35 minutami

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení
před 1 hodinou

Poslední rozloučení s Jiřím Bartoškou bude příští týden v Rudolfinu
před 1 hodinou

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen
před 2 hodinami

USA a Čína uzavřely příměří v obchodní válce: Co to znamená pro svět?
před 2 hodinami

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí
před 3 hodinami

Rusku se schůzka se Zelenským nelíbí. Příměří, které má platit ode dneška, taky ne
před 3 hodinami

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?
před 4 hodinami

"Čas běží..." Německo dalo Rusku jasné ultimátum, do půlnoci se Kreml musí rozhodnout
před 5 hodinami

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny
před 6 hodinami

EU představí tento týden nové sankce proti Rusku. Jsou tak slabé, že je schválí i Maďaři, tvrdí zdroje
před 6 hodinami

Začínám o příměří pochybovat, Putin je zaneprázdněn oslavami. Sejděte se, hned, vzkázal Trump Kyjevu a Moskvě
před 7 hodinami

Napětí sílí. EU stupňuje nátlak a čeká, zda Putin dnes schválí příměří
před 8 hodinami

Oči Evropy se upínají k von der Leyen: Soud rozhodne o tajných zprávách v jedné z největších smluv v EU
před 9 hodinami

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %
před 9 hodinami

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?
před 10 hodinami

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti
před 11 hodinami

Počasí příští víkend: Teploty dvacítku nepřekonají, může se objevit déšť
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1
včera

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko
včera
Trump vyráží na první zahraniční cestu, míří do tří nejbohatších zemí světa. Co od něj chtějí?
Americký prezident Donald Trump se příští týden vydá na svou první oficiální cestu druhého volebního období – a zamíří rovnou do tří bohatých států Perského zálivu: Saúdské Arábie, Kataru a Spojených arabských emirátů. Všechny tři země doufají, že právě tato návštěva promění jejich blízké vztahy s Trumpem v konkrétní výhody.
Zdroj: Libor Novák