Jak probíhala srpnová invaze? Neuvěřitelně hladce, o sovětské armádě neměl nikdo tušení

Po padesáti letech je invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa ze srpna 1968 poslední vojenskou operací, která proběhla na našem území. Vzhledem k tomu že hranice překročila půl milionová armáda, tak k přílišnému běsnění nedošlo. Obsazení státu stálo několik stovek lidských životů a samozřejmě daleko větší počet lidí bylo zraněno fyzicky, o psychické újmě obyvatel Československa ani nemluvně. Ovšem z pohledu vojenské teorie proběhla operace neobvykle hladce.

Přestože tzv. Pražské jaro byl reformní proces, který nebyl tak docela schválen moskevským vedením východního bloku, jen těžko můžeme říci, že by komunistické Československo na konci šedesátých let bylo nezávislé na Moskvě. Opravdu jen stěží mohli vojáci střežící hranice něco dělat s postupující armádou. Bylo by to jako kdyby dobře vycvičený pes sežral vlastního pána. Ovšem o preciznosti provedení celé akce sověty nemůže být pochyb.

Jedno velké překvapení

Intenzita reformního dění v Československu byla v Moskvě velmi dobře známa. Jelikož komunistické vedení již zažilo vlnu odporu v poddanských státech, jako třeba v Maďarsku, na preventivní úder se v SSSR velmi dobře připravovali. Operace Dunaj, jak zněl krycí název celé akce, se začala připravovat již začátkem dubna, čili čtyři měsíce před náhlým vstupem vojsk Varšavské smlouvy. Překvapen byl tak pouze cíl útoku a také nepřátelský západní blok. Zatímco SSSR vše pečlivě připravovalo, nikdo nepovolaný neměl tušení. Jak se to ruským komunistům podařilo?

Již 30. května vstoupily první sovětské jednotky do Československa kvůli vojenskému cvičení pod názvem Šumava. Cvičilo se nejen na našem území ale i za hranicemi. Invazní armáda tak měla skvěle zmapovaný terén a nemohlo ji nic zásadně překvapit. Ovšem série cvičení umožnila ještě jeden vychytralý manévr. Dokonale zmátla pozorovatele Severoatlantické aliance. Západ následná invaze z 20. na 21. srpna zcela zaskočila a nemohl nijak strategicky využít slabosti v konkurenčním bloku. Cvičení považovali generálové NATO za přirozený proces v sousedních armádách o to více, že probíhala blízko Železné opony.

Ruští agenti byli o krok napřed

Ještě účinnější byla samotná realizace sovětského plánu. Postupu pozemního vojska totiž předcházela infiltrace v nitru Československa sovětskými tajnými službami. Zasáhli tak nejdříve v srdci nepřítele, tudíž dopředu nemohl vyvinout žádný odpor. 20. srpna večer se zkušený voják prezident Ludvík Svoboda dotazoval ministra obrany Martina Dzúra, jestli něco neví o pohybech vojáků na hranici s Polskem a NDR. Dostalo se mu vyhýbavé odpovědi, jelikož ministerstvo obrany se soustředilo jen na západní hranici. O dění na inkriminovaných místech měl vědět ministr vnitra Viliam Šalgovič. Jenže ten již byl dávno „zpracován“ sovětskými agenty a jakoukoliv obranou aktivitu československým vojákům zakázal. Stát byl ochromen ve svém vlastním centru a postupu armády nic nebránilo.

Kde udělali soudruzi z NDR chybu?

Jediným drobným zádrhelem v hladce probíhající akci bylo nedorozumění u severočeských hranic. První jednotkou, která ve skutečnosti překročila hranice, byli němečtí průzkumníci. Kde udělali soudruzi z NDR chybu? Popletli si čas. Termín invaze byl naplánován na jednu hodinu po půlnoci moskevského času, což je jedenáct hodin času středoevropského. Výpočet východoněmečtí vojáci neprovedli správně. Střelhbitě se vrátili za hranici, jinak se armáda NDR na rozkaz sovětského ministra obrany Andreje Grečka neúčastnila, aby Němci nevyvolávali vzpomínky na nacistickou okupaci necelých třicet let před srpnem 1968. Tento detail však jako jeden z mála ruským komunistům nevyšel. Vzpomínky na německou okupaci byly stále živé a invaze byla okamžitě srovnávána s německou, stejně tak vztah k „ruskému spojenci“ byl nenávratně poškozen.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie Varšavská smlouva Srpen 1968 Sovětská armáda okupace 1968

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy