Jak probíhala srpnová invaze? Neuvěřitelně hladce, o sovětské armádě neměl nikdo tušení

Po padesáti letech je invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa ze srpna 1968 poslední vojenskou operací, která proběhla na našem území. Vzhledem k tomu že hranice překročila půl milionová armáda, tak k přílišnému běsnění nedošlo. Obsazení státu stálo několik stovek lidských životů a samozřejmě daleko větší počet lidí bylo zraněno fyzicky, o psychické újmě obyvatel Československa ani nemluvně. Ovšem z pohledu vojenské teorie proběhla operace neobvykle hladce.

Přestože tzv. Pražské jaro byl reformní proces, který nebyl tak docela schválen moskevským vedením východního bloku, jen těžko můžeme říci, že by komunistické Československo na konci šedesátých let bylo nezávislé na Moskvě. Opravdu jen stěží mohli vojáci střežící hranice něco dělat s postupující armádou. Bylo by to jako kdyby dobře vycvičený pes sežral vlastního pána. Ovšem o preciznosti provedení celé akce sověty nemůže být pochyb.

Jedno velké překvapení

Intenzita reformního dění v Československu byla v Moskvě velmi dobře známa. Jelikož komunistické vedení již zažilo vlnu odporu v poddanských státech, jako třeba v Maďarsku, na preventivní úder se v SSSR velmi dobře připravovali. Operace Dunaj, jak zněl krycí název celé akce, se začala připravovat již začátkem dubna, čili čtyři měsíce před náhlým vstupem vojsk Varšavské smlouvy. Překvapen byl tak pouze cíl útoku a také nepřátelský západní blok. Zatímco SSSR vše pečlivě připravovalo, nikdo nepovolaný neměl tušení. Jak se to ruským komunistům podařilo?

Již 30. května vstoupily první sovětské jednotky do Československa kvůli vojenskému cvičení pod názvem Šumava. Cvičilo se nejen na našem území ale i za hranicemi. Invazní armáda tak měla skvěle zmapovaný terén a nemohlo ji nic zásadně překvapit. Ovšem série cvičení umožnila ještě jeden vychytralý manévr. Dokonale zmátla pozorovatele Severoatlantické aliance. Západ následná invaze z 20. na 21. srpna zcela zaskočila a nemohl nijak strategicky využít slabosti v konkurenčním bloku. Cvičení považovali generálové NATO za přirozený proces v sousedních armádách o to více, že probíhala blízko Železné opony.

Ruští agenti byli o krok napřed

Ještě účinnější byla samotná realizace sovětského plánu. Postupu pozemního vojska totiž předcházela infiltrace v nitru Československa sovětskými tajnými službami. Zasáhli tak nejdříve v srdci nepřítele, tudíž dopředu nemohl vyvinout žádný odpor. 20. srpna večer se zkušený voják prezident Ludvík Svoboda dotazoval ministra obrany Martina Dzúra, jestli něco neví o pohybech vojáků na hranici s Polskem a NDR. Dostalo se mu vyhýbavé odpovědi, jelikož ministerstvo obrany se soustředilo jen na západní hranici. O dění na inkriminovaných místech měl vědět ministr vnitra Viliam Šalgovič. Jenže ten již byl dávno „zpracován“ sovětskými agenty a jakoukoliv obranou aktivitu československým vojákům zakázal. Stát byl ochromen ve svém vlastním centru a postupu armády nic nebránilo.

Kde udělali soudruzi z NDR chybu?

Jediným drobným zádrhelem v hladce probíhající akci bylo nedorozumění u severočeských hranic. První jednotkou, která ve skutečnosti překročila hranice, byli němečtí průzkumníci. Kde udělali soudruzi z NDR chybu? Popletli si čas. Termín invaze byl naplánován na jednu hodinu po půlnoci moskevského času, což je jedenáct hodin času středoevropského. Výpočet východoněmečtí vojáci neprovedli správně. Střelhbitě se vrátili za hranici, jinak se armáda NDR na rozkaz sovětského ministra obrany Andreje Grečka neúčastnila, aby Němci nevyvolávali vzpomínky na nacistickou okupaci necelých třicet let před srpnem 1968. Tento detail však jako jeden z mála ruským komunistům nevyšel. Vzpomínky na německou okupaci byly stále živé a invaze byla okamžitě srovnávána s německou, stejně tak vztah k „ruskému spojenci“ byl nenávratně poškozen.

Související

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.
Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Více souvisejících

historie Varšavská smlouva Srpen 1968 Sovětská armáda okupace 1968

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Pákistán

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?

Oba jaderní rivalové, Indie a Pákistán, vyšli z nejnovějšího konfliktu s těžkými ztrátami – a přesto se obě země předhánějí ve vyhlašování vítězství. Skutečnost je však jiná: ačkoli příměří drží, tento konflikt zanechal za sebou více otázek než odpovědí, píše CNN.

před 10 hodinami

Armáda Velké Británie

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek prolomili po letech mlčení a poskytli BBC šokující svědectví o údajných válečných zločinech spáchaných jejich kolegy během nasazení v Iráku a Afghánistánu. Jde o nejobsáhlejší veřejně známou výpověď o těchto událostech, která odhaluje děsivý obraz dlouho utajovaných praktik elitních složek britské armády.

před 11 hodinami

Aktualizováno včera

Češi na MS v hokeji

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1

Česká hokejová měla v neděli večer na programu svůj druhý zápas v rámci skupiny B právě probíhajícího mistrovství světa. V dánském Herningu byli jejich dalšími soupeři Norové a oproti duelu se Švýcarskem, se kterým v pátek Češi vyhráli 5:4 po prodloužení, se tentokrát v sestavě objevila i posila z NHL Martin Nečas. Český tým nakonec Nory porazil 2:1.

včera

Donald Tusk

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko

Obrovský požár, který v květnu 2024 téměř zcela zničil nákupní centrum Marywilska 44 ve Varšavě, byl podle polského premiéra Donalda Tuska výsledkem cíleného žhářského útoku nařízeného ruskými tajnými službami. Po roce vyšetřování Tusk v neděli oznámil, že Polsko má v tomto ohledu již „jistotu“.

včera

Trump vyráží na první zahraniční cestu, míří do tří nejbohatších zemí světa. Co od něj chtějí?

Americký prezident Donald Trump se příští týden vydá na svou první oficiální cestu druhého volebního období – a zamíří rovnou do tří bohatých států Perského zálivu: Saúdské Arábie, Kataru a Spojených arabských emirátů. Všechny tři země doufají, že právě tato návštěva promění jejich blízké vztahy s Trumpem v konkrétní výhody.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy