Sovětská armáda, jak ji neznáte: Unikátní vozidla, kterým se nejde nesmát

Ruská armáda patří v současné době k jedné z nejlepších na světě. Nejinak tomu i v dobách Sovětského svazu, kdy svou sílu ale stavěla především na vytrvalosti a odolnosti vojáků, než na pokročilé technice. Některé armádní stroje jsou totiž spíše k smíchu než k užitku, a my pro vás vybrali ty nejlepší z nich.

MAZ 7907

Sovětská armáda potřebovala vozidlo, které by bylo schopno unést obří mnohatunové mezikontinentální rakety. Odpovědí na tento požadavek byl MAZ 7907, 28 metrů dlouhý a necelých pět metrů vysoký stroj s dvanácti nápravami. Ano, čtete správně, tento gigant měl opravdu 24 kol. Dokázal se pohybovat rychlostí 25 km/h a jednu dobu byl dokonce úspěšně nasazen v praxi. Dnes by byl prakticky nepoužitelný, přesto jde o unikátní vozidlo, které se dosud nepovedlo nikomu překonat.

Object 279

Jeden z posledních sovětských tanků se vyznačuje svými čtyřmi pásy, není to ale jeho jediná unikátní vlastnost. Šedesátitunové monstrum by mělo odolat nukleárnímu výbuchu, v praxi to ale otestováno nebylo. Celkem byly sestaveny tři kusy tohoto vozidla.

ZIL E167

Rusko je, jak známo, z velké části pokryto sněhem, a proto je třeba tomuto typu terénu přizpůsobit i vozidla. Jedním z takových měl být šestikolový transportér, který ale nedosahoval příliš závratných rychlostí. 9 km/h opravdu není nic, na co by měla být sovětská armáda pyšná, a proto není divu, že se stroj do sériové výroby nikdy nedostal.

ZIL 49061

Něco mezi komickou jachtou a velkým autem. Obojživelné vozidlo používala ruská armáda ještě v roce 2002, a vyznačovalo se zejména unikátním spojením kol, která zajišťovala pohyb na souši, a vrtulí, které vůz poháněly ve vodě. Stroj skutečně fungoval a dosahoval i poměrně slušných rychlostí, 80 km/h na souši a 11 km/h ve vodě.

ZIL 29061

Nemá kola, přesto jezdí. Jeden z největších unikátů sovětské armády se pohyboval na dvou spirálách, které připomínají vrtáky. Díky tomu se dokáže pohybovat prakticky v jakémkoliv terénu a nedělá mu problém jízda na souši, na sněhu i v bažině. Pokud jste tedy ochotni smířit se s tím, že rychleji než 11 km/h tenhle "drobek" nikdy nepojede.

Car tank

Zatímco Car bomba je jedna z nejhorších zbraní, jakou kdy lidstvo stvořilo, stejnojmenný tank je spíše tříkolka. 18 metrů dlouhý a 9 metrů vysoký stroj měl díky své chatrnosti jednu zásadní konstrukční nevýhodu. K jeho zničení by stačil obyčejný granát. Ani k tomu ale nedošlo, stroj se totiž při testovací jízdě zasekl v bažině a inženýři ho tam už nechali. Až po několika letech byl rozebrán do šrotu.

Hovercraft tank

Vypadá jako kosmická loď, přesto měl jednu obrovskou přednost, rychlost. Stroj postavený před druhou světovou válkou měl dosahovat rychlosti až 120 km/h, proč mu ale konstruktéři dali tak prapodivný design nikdo neví. Stejně tak není známo, proč celý projekt poměrně rychle skončil. Sám o sobě měl tank několik odnoží, ten prezentovaný na videu byl lehce odlišný a podle dostupných zdrojů dosahoval rychlosti kolem 45 km/h.

Progvev-T Gasdynamic Trawler

Dejte tanku proudový motor, rozpalte ho na dostatečnou teplotu a máte stroj, který dokáže za pomocí tepla ničit miny. Problém je v tom, že takový stroj je neuvěřitelně těžký a hlučný, navíc spotřebuje mnoho paliva, takže nelze zaručit, že opravdu zničí všechny miny v oblasti. Inženýři se holt zase jednou přepočítali.

1K17 Szhatie

Laserový tank, který na první pohled budí hrůzu, ve skutečnosti nikdy moc nefungoval. Sověti vyrobili dva takové, jeden se rozbil a druhý byl drahý a neefektivní. Proto se raději vrátili k osvědčeným raketám.

Související

Michail Sergejevič Gorbačov (v době své Komentář

Gorbačov nastoupil před 40 lety. Názory Rusů a světa se snad nemohou více lišit

Datum 11. března 1985 není ve veřejném prostoru příliš připomínáno. Přesto jej můžeme považovat za jeden z klíčových momentů poválečných světových dějin. Ten den do čela Sovětského svazu nastoupil Michail Gorbačov, jehož politika vyústila v kolaps komunistické moci ve střední a východní Evropě i konec více než čtyři desetiletí trvající studené války. Důvody, proč je tento nositel Nobelovy ceny za mír ve světě oslovován, zatímco v rodném Rusku mnohými zatracován, mohou srozumitelně vysvětlit podporu, které u nezanedbatelné části Rusů těší současný kremelský autoritář Vladimir Putin.

Více souvisejících

Sovětský svaz Sovětská armáda

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

včera

Překvapení pro celý svět: Kardinálové jsou hvězdy sociálních sítí, o papeže se nejvíce zajímá generace Z

Blížící se volba papeže se stala nečekaným fenoménem mezi příslušníky generace Z. Zatímco dříve šlo o uzavřený a vážný obřad, letošní konkláve se proměnilo v popkulturní událost — na sociálních sítích podle webu Politico kolují memy, videa a vášnivé debaty o kandidátech na nového papeže.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy