Německo si zítra připomene 70 let od velkého protikomunistického povstání. Více než milion lidí v Německé demokratické republice (známé jako Východní Německo) narazilo na těžký odpor v podobě sovětských tanků. Zemřelo přes sto lidí, další komunistické soudy poslaly na smrt nebo na dlouhá léta do vězení.
Německý server Deutsche Welle připomněl, že se v tomto období postupně rozpadla silná aliance Sovětského svazu, Spojených států a dalších spojenců, která roku 1945 definitivně porazila Adolfa Hitlera. SSSR i USA úspěšně šířily svůj vliv a vznikly dva notoricky známé bloky – východní a západní, které se spolu, naštěstí zejména v diplomatické rovině, střetávaly v rámci studené války až do začátku 90. let.
Východní část Německa, obecně známá coby Východní Německo, se stala součástí východního bloku, jehož centrem moci byla Moskva. Napjaté vztahy mezi velmocemi nakreslily v Evropě pomyslnou ideologickou čáru, probíhající přímo středem Německa a rozděleného Berlína.
Spolková republika Německo (Západní Německo) si postupně získala důvěru západních států a díky svému volnému trhu se z materiálních dopadů druhé světové války vzpamatovala poměrně rychle. Na druhé straně jeho východní soused trpěl nedostatkem zásob poté, co se zavedlo centrálně plánované socialistické hospodářství. Mnoho jeho obyvatel uprchlo na Západ.
Situace se fatálně vyhrotila dne 17. června 1953. Lidé dříve proti špatnému hospodaření ve Východním Německu protestovali sporadicky. Kýžené výsledky však protesty nepřinesly a narostla frustrace, která vyústila v celonárodní povstání za účasti jednoho milionu Němců. Jeho základními požadavky byly svobodné volby a sjednocení Německa. Volání po svobodě zůstalo bez (civilizované) odezvy.
Moskva si povstání samozřejmě všimla a s pomocí tanků a vojáků rozmístěných po Východním Německu povstání potlačila. Během pouličních střetů bylo zabito přes 100 lidí. Další komunistický režim později odsoudil k smrti nebo je na dlouhé roky uvěznil. Sovětský svaz povstání v loutkových státech nepotlačil jen v tomto jediném případě. Podobný osud potkal i hnutí za svobodu v Maďarsku roku 1956 a Polsku 1980.
Východní a Západní Německo se působením velmocenských sil postupně vzdalovaly, což vyústilo až v rozhodnutí o vybudování nechvalně známé Berlínské zdi v roce 1961. Šlo o stavbu, která na 28 let rozdělila jeden německý národ v důsledku boje dvou světových velmocí. Nebyla to jen pouhá zeď stojící uprostřed města, nýbrž většinou nepřekonatelná hranice obklopená zákopy proti vozidlům, vyztužená pletivovým oplocením, signálními ploty, ostnatým drátem, zatímco ji střežili psi na dlouhých provazech. Nacházela se zde také lůžka z hřebíků, jinak známa coby Stalinův koberec.
Rozdělení Německa skončilo až roku 1989. V letech 1989-1990 postupně padla většina komunistických režimů v Evropě, včetně toho v Polsku, Maďarsku a Československu. V roce 1991 se pak rozdělil také Sovětský svaz, svíjený dlouhodobou ekonomickou krizí a úpadkem moci ve světě.
Vznikla řada států v čele s největším nástupcem bývalého rudého obra – Ruskou federací. Ta se nyní snaží připravit o svobodu a suverenitu Ukrajinu, která proti ruské agresi bojuje – a poměrně úspěšně - více než rok a čtvrt.
Související

Klíčový moment pro Evropu: Německo odemyká miliardy eur na posílení armády

Trumpova hrozba mění německou politiku. Merz ruší léta zavedené pořádky
Německo , ndr , Sovětská armáda , Sovětský svaz , historie , Berlínská zeď
Aktuálně se děje
včera

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste
včera

Kdy budeme vědět, co se v Maynmaru skutečně stalo? Potrvá to týdny
včera

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump
včera

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla
včera

Myanmar nezvykle požádal o mezinárodní pomoc. Škody jsou podle WHO obrovské
včera

Kamikaze satelity nad našimi hlavami? Tiger team posoudil první návrhy Zlaté kopule
včera

Česká republika zpřísňuje opatření proti šíření slintavky a kulhavky
včera

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem
včera

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus
včera

Nikdo ho nepozval, nechceme ho tu. Vance po kritice ruší program v Grónsku, pojede jen na jedno místo
včera

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?
včera

Obří řez do Země, je to jako roztrhnout papír. Experti vysvětlují, proč došlo k masivnímu zemětřesení
včera

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout
včera

Trump by se měl probrat. Putin si s vámi jen hraje, vzkazuje mu Evropa
včera

Vance míří do Grónska. Politici ho budou ignorovat, nikdo ho vítat nebude
včera

Rumunský matematik se snaží zastavit Putina a Trumpa v rozvrácení Západu
včera

O válečné plány skutečně nešlo, říká expert z Pentagonu. V diskuzi na Signalu byly špatně jiné věci, varuje
včera

V Myanmaru je několik Čechů, pomoc zatím nevyhledali. Situace je nepřehledná, varuje ministerstvo
včera
Koalici Spolu utíkají voliči, třetina by jim už hlas nedala. Volby by jasně vyhrálo ANO
Podle aktuálního volebního modelu agentury Median by v únoru 2025 vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny hnutí ANO s 33,5 procenta hlasů. Na druhém místě by skončila koalice Spolu, která by získala 18,5 procenta. Třetí příčku by obsadilo hnutí STAN s 10 procenty. Do Sněmovny by se dostalo celkem sedm politických subjektů, přičemž další strany by nepřekročily nutnou pětiprocentní hranici.
Zdroj: Libor Novák