Německo čeká smutné výročí. Sovětské tanky utopily touhu lidí po svobodě v krvi

Německo si zítra připomene 70 let od velkého protikomunistického povstání. Více než milion lidí v Německé demokratické republice (známé jako Východní Německo) narazilo na těžký odpor v podobě sovětských tanků. Zemřelo přes sto lidí, další komunistické soudy poslaly na smrt nebo na dlouhá léta do vězení. 

Německý server Deutsche Welle připomněl, že se v tomto období postupně rozpadla silná aliance Sovětského svazu, Spojených států a dalších spojenců, která roku 1945 definitivně porazila Adolfa Hitlera. SSSR i USA úspěšně šířily svůj vliv a vznikly dva notoricky známé bloky – východní a západní, které se spolu, naštěstí zejména v diplomatické rovině, střetávaly v rámci studené války až do začátku 90. let.

Východní část Německa, obecně známá coby Východní Německo, se stala součástí východního bloku, jehož centrem moci byla Moskva. Napjaté vztahy mezi velmocemi nakreslily v Evropě pomyslnou ideologickou čáru, probíhající přímo středem Německa a rozděleného Berlína. 

Spolková republika Německo (Západní Německo) si postupně získala důvěru západních států a díky svému volnému trhu se z materiálních dopadů druhé světové války vzpamatovala poměrně rychle. Na druhé straně jeho východní soused trpěl nedostatkem zásob poté, co se zavedlo centrálně plánované socialistické hospodářství. Mnoho jeho obyvatel uprchlo na Západ. 

Situace se fatálně vyhrotila dne 17. června 1953. Lidé dříve proti špatnému hospodaření ve Východním Německu protestovali sporadicky. Kýžené výsledky však protesty nepřinesly a narostla frustrace, která vyústila v celonárodní povstání za účasti jednoho milionu Němců. Jeho základními požadavky byly svobodné volby a sjednocení Německa. Volání po svobodě zůstalo bez (civilizované) odezvy. 

Moskva si povstání samozřejmě všimla a s pomocí tanků a vojáků rozmístěných po Východním Německu povstání potlačila. Během pouličních střetů bylo zabito přes 100 lidí. Další komunistický režim později odsoudil k smrti nebo je na dlouhé roky uvěznil. Sovětský svaz povstání v loutkových státech nepotlačil jen v tomto jediném případě. Podobný osud potkal i hnutí za svobodu v Maďarsku roku 1956 a Polsku 1980.

Východní a Západní Německo se působením velmocenských sil postupně vzdalovaly, což vyústilo až v rozhodnutí o vybudování nechvalně známé Berlínské zdi v roce 1961. Šlo o stavbu, která na 28 let rozdělila jeden německý národ v důsledku boje dvou světových velmocí. Nebyla to jen pouhá zeď stojící uprostřed města, nýbrž většinou nepřekonatelná hranice obklopená zákopy proti vozidlům, vyztužená pletivovým oplocením, signálními ploty, ostnatým drátem, zatímco ji střežili psi na dlouhých provazech. Nacházela se zde také lůžka z hřebíků, jinak známa coby Stalinův koberec.

Rozdělení Německa skončilo až roku 1989. V letech 1989-1990 postupně padla většina komunistických režimů v Evropě, včetně toho v Polsku, Maďarsku a Československu. V roce 1991 se pak rozdělil také Sovětský svaz, svíjený dlouhodobou ekonomickou krizí a úpadkem moci ve světě. 

Vznikla řada států v čele s největším nástupcem bývalého rudého obra – Ruskou federací. Ta se nyní snaží připravit o svobodu a suverenitu Ukrajinu, která proti ruské agresi bojuje – a poměrně úspěšně - více než rok a čtvrt. 

Související

Více souvisejících

Německo ndr Sovětská armáda Sovětský svaz historie Berlínská zeď

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 13 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

Kreml: Přístup Ukrajiny k raketám ATACMS válku nezmění

To, že má Ukrajina přístup k těžkým zbraním dlouhého dosahu včetně raket ATACMS ze Spojených států, v zásadě nezmění výsledek probíhající války. Prohlásil to ve čtvrtek Kreml, uvedla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy