Německo čeká smutné výročí. Sovětské tanky utopily touhu lidí po svobodě v krvi

Německo si zítra připomene 70 let od velkého protikomunistického povstání. Více než milion lidí v Německé demokratické republice (známé jako Východní Německo) narazilo na těžký odpor v podobě sovětských tanků. Zemřelo přes sto lidí, další komunistické soudy poslaly na smrt nebo na dlouhá léta do vězení. 

Německý server Deutsche Welle připomněl, že se v tomto období postupně rozpadla silná aliance Sovětského svazu, Spojených států a dalších spojenců, která roku 1945 definitivně porazila Adolfa Hitlera. SSSR i USA úspěšně šířily svůj vliv a vznikly dva notoricky známé bloky – východní a západní, které se spolu, naštěstí zejména v diplomatické rovině, střetávaly v rámci studené války až do začátku 90. let.

Východní část Německa, obecně známá coby Východní Německo, se stala součástí východního bloku, jehož centrem moci byla Moskva. Napjaté vztahy mezi velmocemi nakreslily v Evropě pomyslnou ideologickou čáru, probíhající přímo středem Německa a rozděleného Berlína. 

Spolková republika Německo (Západní Německo) si postupně získala důvěru západních států a díky svému volnému trhu se z materiálních dopadů druhé světové války vzpamatovala poměrně rychle. Na druhé straně jeho východní soused trpěl nedostatkem zásob poté, co se zavedlo centrálně plánované socialistické hospodářství. Mnoho jeho obyvatel uprchlo na Západ. 

Situace se fatálně vyhrotila dne 17. června 1953. Lidé dříve proti špatnému hospodaření ve Východním Německu protestovali sporadicky. Kýžené výsledky však protesty nepřinesly a narostla frustrace, která vyústila v celonárodní povstání za účasti jednoho milionu Němců. Jeho základními požadavky byly svobodné volby a sjednocení Německa. Volání po svobodě zůstalo bez (civilizované) odezvy. 

Moskva si povstání samozřejmě všimla a s pomocí tanků a vojáků rozmístěných po Východním Německu povstání potlačila. Během pouličních střetů bylo zabito přes 100 lidí. Další komunistický režim později odsoudil k smrti nebo je na dlouhé roky uvěznil. Sovětský svaz povstání v loutkových státech nepotlačil jen v tomto jediném případě. Podobný osud potkal i hnutí za svobodu v Maďarsku roku 1956 a Polsku 1980.

Východní a Západní Německo se působením velmocenských sil postupně vzdalovaly, což vyústilo až v rozhodnutí o vybudování nechvalně známé Berlínské zdi v roce 1961. Šlo o stavbu, která na 28 let rozdělila jeden německý národ v důsledku boje dvou světových velmocí. Nebyla to jen pouhá zeď stojící uprostřed města, nýbrž většinou nepřekonatelná hranice obklopená zákopy proti vozidlům, vyztužená pletivovým oplocením, signálními ploty, ostnatým drátem, zatímco ji střežili psi na dlouhých provazech. Nacházela se zde také lůžka z hřebíků, jinak známa coby Stalinův koberec.

Rozdělení Německa skončilo až roku 1989. V letech 1989-1990 postupně padla většina komunistických režimů v Evropě, včetně toho v Polsku, Maďarsku a Československu. V roce 1991 se pak rozdělil také Sovětský svaz, svíjený dlouhodobou ekonomickou krizí a úpadkem moci ve světě. 

Vznikla řada států v čele s největším nástupcem bývalého rudého obra – Ruskou federací. Ta se nyní snaží připravit o svobodu a suverenitu Ukrajinu, která proti ruské agresi bojuje – a poměrně úspěšně - více než rok a čtvrt. 

Související

Více souvisejících

Německo ndr Sovětská armáda Sovětský svaz historie Berlínská zeď

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku

Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy