Dědictví Sovětů je pozitivnější než to americké, tvrdí veteráni protisovětského boje. Sověty vybudovaná armáda vydržela tři roky, ta americká ani ne měsíc, vysmívá se Putinův zmocněnec pro Afghánistán

Před třiceti lety se sovětské síly stáhly z Afghánistánu, ne nadarmo zvaného „pohřebiště impérií“. „Sovětský Vietnam“ je však dnes vnímám v Rusku i v Afghánistánu poněkud odlišně než tomu bylo dříve. Agentura The Associated Press (AP) reportuje, že Rusové i Afghánci vnímají dědictví Sovětů v Afghánistánu více příznivě než to americké.

To, co na počátku vypadalo jako rutinní operace na podporu spřáteleného režimu, se protáhlo na devět let trvající noční můru. Ačkoliv Sověti měli mnohonásobně větší a silnější armádu, nedařilo se jim porazit afghánské mudžáhidovce. Nakonec se SSSR ze země 15.února 1989 stáhl.

Pro vítězství mudžáhidovců byla podpora ze zahraničí, od USA, Pákistánu, ale i Číny. Veteráni vzpomínají, že sovětské letectvo představovalo pro afghánské bojovníky nerozluštitelnou překážku. Dodávka protileteckých raket jim umožnila ji rozlousknout. Ata Mohammad Noor, bývalý válečník, který bojoval proti sovětským vojskům a sloužil jako guvernér severní provincie Balkh od roku 2004 do roku 2018, se AP svěřil, že jeho vojáci sestřelili asi 20 sovětských letounů.

Nyní se však Noor účastní rozhovorů v Moskvě, jejichž oficiálním cílem je dosáhnout míru v Afghánistánu a kterých se účastní zástupci hnutí Tálibán i afghánská opozice. USA i oficiální afghánská vláda je považuje za provokaci a cílené podlamování jejich pozic.

Noor nevidí žádný problém v diskuzí s bývalým nepřítelem. Současné Rusko se dle něj poučilo a nebude chtít opakovat chybu, kterou učinil SSSR během invaze do Afghánistánu. Má za to, že Afghánci jsou unaveni z války a budou podporovat jakoukoliv stranu, která zajistí mír. Nicméně, Noor stále vnímá odchod SSSR jako den hrdosti pro Afghánce. „ Chudý národ se spoustou problémů, my porazili supervelmoc“.

Zamir Kabulov, zmocněnec prezidenta Vladimira Putina pro Afghánistán, přiznává, že SSSR ve vztahu k SSSR učinil řadu chyb. Např. vyvlastnil půdu, která patřila kmenovým náčelníkům – a tím z nich učinila své skálopevné nepřátele.

Podle Kabulova byla hlavní chyba SSSR, že se pokusil z Afghánistánu uskutečnit, to co nebyl a není, tj. socialistický stát. Ironicky podotýká, že totožnou chybu, ačkoliv na základě jiné ideologie, činí USA. Tvrdí, že SSSR se nicméně podařilo něco, co USA nejsou schopny zvládnout. Podle něj byla afghánská armáda vytvořená SSSR schopná obstát tři roky. „A co se týče té trénované Američany, naslouchejte Afgháncům. Nejsou si jistí, že by vydržela jediný měsíc“.

AP poznamenává, že skutečně i ti Afghánci, kteří bojovali proti SSSR, považují jeho dědictví za lepší než to, které zemi zanechává Washington. Jako Kabulov vyzdvihují silnou armádu a 400 lůžkovou vojenskou nemocnici, která je dodnes jedna z nejlepších v zemi. Někteří Afghánci tvrdí, že jakkoliv nemilosrdná, vláda komunistického prezidenta Muhammada Nadžíbulláha byla nemilosrdná byla méně zkorumpovaná než současná afghánská vláda.

Kabulov není jediným ruským představitelem, který vyzdvihuje ruskou armádu a vysmívá se té americké. Viktor Bondarev, předseda výboru pro obranu a bezpečnost Rady federace Ruska a bývalý velitel ruských vzdušných sil, v říjnu vychválil působení ruské armády v Sýrii s tím, že má jen minimální ztráty na rozdíl od sovětské invaze do Afghánistánu a americké invaze do Iráku.   

Někteří sovětští veteráni stále považují rozhodnutí posledního sovětského vůdce, Michaila Sergejeviče Gorbačova stáhnout sovětské vojáky z Afghánistánu za špatné. Podle nich tím v podstatě zahodil všechen těžce vybojovaný postup a jen přispěl k tomu, že v zemi vypuklo chladnokrevné vyřizování účtů mezi různými frakcemi a následný chaos.

Kritici varují, že něco podobného se může stát i USA, pokud bude americký prezident Donald Trump trvat na stažení amerických vojáků ze země. Samotní Afgánci, zvláště ženy, se obávají, že odchod USA poslouží Tálibánu k tomu, aby opětovně uchopil moc a znovu zavedl svoji krutovládu. Nicméně, zároveň si nepřejí nic jiného než konec šarvátek a mír.

Související

Více souvisejících

Afghanistán Sovětský svaz Rusko USA (Spojené státy americké) Sovětská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy