Před 55 lety, 16. října 1969, podepsali tehdejší premiéři Československa a Sovětského svazu, Oldřich Černík a Alexej Kosigyn, smlouvu o podmínkách dočasného pobytu sovětských vojsk na československém území. Vytvořili tím právní rámec pro další přítomnost cizích ozbrojených sil, které se do země dostaly o dva měsíce dříve v rámci nechvalně známé operace Dunaj, tedy potlačení pokusu o reformu diktatury KSČ armádami pěti členských států organizace Varšavské smlouvy. Přestože oficiálně šlo o spojenecké jednotky, které měly v případě války bojovat po boku těch československých, zůstaly vnímány jako okupační síla a potenciální nátlakový nástroj Kremlu.
Přítomnost sovětských vojáků byla ve smlouvě zdůvodněna studenoválečnými i ideologickými argumenty. Neměla pouze „posílit mír a bezpečnost v Evropě a na celém světě“ a zajistit bezpečnost „zemí socialistického společenství před sílícími revanšistickými snahami“ údajného západoněmeckého militarismu. Preambule smlouvy explicitně hovořila o „ochraně vymožeností socialismu“. Stojí za to doplnit, že tak daleko nešel ani text Varšavské smlouvy z roku 1955, která se politického zřízení svých signatářů nikterak nedotýkala.
Naopak, podobně jako základní dokument varšavského paktu i smlouva o podmínkách dočasného pobytu sovětských vojsk ujišťovala, že nikterak nenaruší suverenitu signatářů, v tomto případě Československa. Kontingent se také podle dokumentu neměl nikterak vměšovat do vnitřních záležitostí země. Vzhledem k tomu, jakým způsobem se sovětské jednotky na československé teritorium dostaly, šlo o prázdná slova.
Nejednalo se jen o skutečnost, že sovětské jednotky do Československa přišly jako faktická okupační síla, která měla zastavit z pohledu Moskvy a části jejích spojenců nežádoucí vývoj v zemi. Historické výzkumy přesvědčivě potvrdily, že i v prvních několika letech zde aktivně pomáhaly usměrňovat politickou a společenskou situaci k představám kremelského vedení. Především na lokální úrovni byly nezanedbatelným faktorem při etablování takzvaného normalizačního režimu.
Normalizační vedení KSČ naopak poskytovalo sovětským posádkám velkorysou podporu. Při tom fakticky rezignovalo na vymáhání ustanovení smlouvy z října 1968, a to i v případech, kdy ze strany „bratrů ve zbrani“ docházelo k jejich bezostyšnému ignorování, například při černé výstavbě objektů či záborech pozemků. Dodejme, že tyto aktivity nezřídka zhoršovaly kvalitu života domácího obyvatelstva.
Je pravdou, že sovětští vojáci po roce 1970 již do československé politiky přímo nezasahovali. Přesto jejich přítomnost plnila z pohledu Kremlu nejen bezpečnostní roli, když zdánlivě posilovala šance úspěchu operací Varšavské smlouvy v případě vypuknutí válečného konfliktu v Evropě. Spolu s tím měla totiž zamezit přílišnému ideologickému působení Západu na československou společnost.
Tento faktor platil i pro další země regionu, kde se nacházely sovětské jednotky. Jejich dislokace ve tak plnila funkci pomyslného ideologického četníka. Za situace, kdy v sedmdesátých letech docházelo k uvolňování studenoválečného napětí mezi Východem a Západem, vysílala signál, že Kreml má k dispozici nástroj, kterým může podobně jako v srpnu 1968 zastavit případné nežádoucí liberalizační tendence. Dobře se to ukázalo během krize v Polsku na počátku osmdesátých let.
Je dobře známo, že smlouva sice hovořila o dočasném pobytu vojsk, ale tato dočasnost nebyla blíže definována. V praxi to znamenalo, že Sovětský svaz si v Československu zřídil trvalé vojenské základny pro přibližně 75 tisíc vojáků a příslušnou techniku. Československé vedení příznačně nemělo až do roku 1990 žádné konkrétnější informace o tom, co se za jejich ploty odehrává, ani kolik zahraničního personálu se v zemi nachází.
Není proto překvapivé, že československá veřejnost nevnímala sovětské vojáky pozitivně. Projevovaly se nejen okolnosti jejich příchodu, ale také různé stereotypy a nezřídka i pocit civilizační nadřazenosti. Krom oficiální „družby“ tak obě skupiny žily víceméně odděleně, v důsledku přirozeně daných i záměrně vytvořených hranic. Neměnil na tom příliš ani černý obchod, který bujel v okolí sovětských základen, či několik případů, kdy méně formální kontakty vyústily v manželský sňatek.
Ve světle toho je pochopitelné, že po pádu diktatury v roce 1989 se do veřejného prostoru rychle dostávala dlouho nepřípustná kritika sovětské vojenské přítomnosti v zemi a vrátil se narativ o okupantech. Sovětská strana jej sice vehementně odmítala a snažila se své vojáky prezentovat jako spřátelenou spojeneckou sílu, avšak bez větších výsledků. Nová politická nekomunistická vládnoucí garnitura z jejich odsunu učinila jednu ze svých priorit. Využila toho, že o takovém kroku už delší dobu uvažoval i tehdejší reformně orientovaný sovětský vůdce Michail Gorbačov.
Sovětský svaz i jeho hlavní nástupnický stát, Ruská federace, se ústy svých vrcholných představitelů – ať už zmíněného Gorbačova, Borise Jelcina či Vladimira Putina – za invazi do Československa, která do země sovětské vojáky před 55 lety přivedla, několikrát omluvily. I posledně jmenovaný nedávno veřejně zopakoval, že vyslání vojsk do Československa, ale také do Maďarska v roce 1956 bylo chybou.
Tato slova ovšem těžko mohou rezonovat pozitivně, pronesl-li je autoritář snažící se prosazovat svou vůli v sousedních zemích stejným způsobem, tedy hrubou vojenskou silou, jako jeho předchůdci v Kremlu, kteří o operacích Vichr a Dunaj rozhodli. Nezbývá než doufat, že jednou se nejvyšší představitel Ruska omluví za Putinovo současné vojenské dobrodružství na Ukrajině, které je co do zmařených životů o poznání tragičtější. Takový moment ale naneštěstí nelze očekávat v dohledné budoucnosti.
Autor je historik.
19. prosince 2024 15:10
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
Související
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů
komentář , Sovětská armáda , Sovětský svaz , Československo , komunisté , historie , Srpen 1968
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 7 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.
Zdroj: Libor Novák