KOMENTÁŘ: Déjà vu ruské armády. Válka na Ukrajině splaskla propagandistickou bublinu

Téměř dva měsíce po začátku ruského vojenského vpádu na Ukrajinu se množí zprávy o neúspěších invazních jednotek. Přestože nemáme k dispozici přesné informace o skutečném obrazu na bojišti, jelikož obě válčící strany je z pochopitelných důvodů prezentují zkresleně a upravené ve svůj prospěch, zdá se, že průběh konfliktu odkryl výrazné slabiny ruských ozbrojených sil. Z historické perspektivy se do mysli vkrádá déjà vu z poslední fáze studené války.

Odmyslíme-li často zmiňované problémy s logistikou, plánováním a snad i morálkou ruských vojáků, otazník visí především nad nasazenou vojenskou technikou. Autoritářský režim prezidenta Vladimira Putina přitom do modernizace ozbrojených sil zdánlivě investoval rozsáhlé prostředky a v poslední dekádě dával s oblibou světu na odiv výdobytky ruského zbrojního průmyslu, ať už bojové letouny, řízené střely či pásová vozidla. Ukazuje se, že šlo o pouhé pozlátko.

Problém není nový. Technologicky začaly ruské, respektive sovětské zbraně zaostávat za těmi západními od počátku osmdesátých let. NATO v této době založilo rozvoj svých ozbrojených sil na maximálním možném využití vědeckého a technologického poznání ke kvalitativnímu, nikoliv kvantitativnímu posilování vojenských kapacit. Sovětský vůdce Michail Gorbačov po svém nástupu k moci v roce 1985 situaci popsal jako „technologickou válku“ Severoatlantické aliance proti Varšavské smlouvě.

Stupňující se propast mezi západní a východní vojenskou technikou si uvědomovala i sovětská generalita. Z uzavřených zasedání vojenských orgánů Varšavské smlouvy v Gorbačovově éře mizela sebevědomá rétorika typická pro druhou polovinu sedmdesátých let. Bylo zřejmé, že východoevropské armády za potenciálním nepřítelem v mnohých oblastech zaostávají. Rostla především převaha NATO v moderní konvenční výzbroji, jejíž vývoj byl mimořádně nákladný.

Sovětský maršál Viktor Kulikov, hlavní velitel vojsk Varšavské smlouvy, v roce 1985 například přiznal, že nejnovější západní konvenční zbraně se díky své přesnosti a ničivé síle pozvolna přibližují roli, kterou měla dosud na bojišti plnit taktická jaderná munice. Právě schopnost NATO přesně zasáhnout zvolené cíle vyvolávala bezradnost sovětského vojenského velení i jeho tehdejších spojenců. V dobové dokumentaci například nalezneme výmluvný, ručně psaný otazník u apelu, že je třeba „hlouběji propracovat“ obranu proti vysoce přesným zbraním nepřítele.

Typickým příkladem byla schopnost Severoatlantické aliance překvapivě a precizně udeřit v hloubi napřátelského území. Koncept zvaný Follow-on Forces Attack předpokládal konvenční letecké útoky na druhý sled vojsk Varšavské smlouvy ve vzdálenosti až 1.500 km od frontové linie. Přesné postavení cílů měl zjistit sofistikovaný průzkum založený na nejmodernějších technologiích, které sovětský zbrojní průmysl nedokázal produkovat. Dokumentace Varšavské smlouvy tak obsahuje například obdiv schopností amerického letounu SR-71 pořídit během hodiny snímky území o rozloze 150 tisíc km2 nebo radarů protivzdušné obrany NATO sledovat letící cíle s centimetrovou přesností.

Klíčový rozdíl v možnostech západní a sovětské vojenské techniky se v osmdesátých letech projevil i v samotném uvažování o charakteru případného vojenského konfliktu v Evropě. Často zmiňovaná ofenziva do západní části kontinentu, kterou Varšavská smlouva plánovala v případě vypuknutí války zahájit, byla z vojenského hlediska výrazně motivována snahou eliminovat nepřátelské síly daleko za frontovou linií. O to samé usilovalo NATO, které však díky technologické převaze mohlo daný cíl realizovat i bez velké pozemní operace.

Důvod, proč sovětská vojenská technologie začala v osmdesátých letech výrazně zaostávat, byl do velké míry ekonomický. Hospodářsky vyspělé země NATO mohly do vojenské oblasti vynakládat mnohem vyšší částky než státy Varšavské smlouvy. Jestliže na počátku dekády byly tyto výdaje přibližné stejné, okolo 220 miliard dolarů ročně, na jejím konci již Západ investoval přes 492 miliard dolarů, téměř třetinu více než Východ. V přepočtu na poměr k HDP byl rozdíl ještě daleko markantnější. Podle některých výpočtů v roce 1985 vynakládaly státy Varšavské smlouvy v tomto směru oproti NATO až desetinásobný objem z celkově dostupných prostředků.

Ekonomický faktor se projevuje i dnes. Současné Rusko podle statistik Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru investuje do vojenské oblasti přibližně 61,7 miliardy dolarů ročně, dvanáctkrát méně než Spojené státy. Ruský vojenský rozpočet je v absolutních číslech jen o málo vyšší než britský, přesto státní kasu Ruské federace zatěžuje o poznání více – dosahuje 4,3 % HDP, v případě Spojených států jde o 3,7 %, v případě Velké Británie jen 2,7 %.

Letmý pohled na počty vojáků v aktivní službě, tanků či letounů pak naznačí, že ruská armáda ve světle svého rozpočtu nadále spoléhá především na kvantitu a ničivou palebnou sílu než na chytrá, technologicky náročná řešení. Na sklonku studené války sice v Moskvě existovala snaha tento přístup změnit, ale z mnoha důvodů – především ekonomického a technologického zaostávání – nebyla nikdy plně realizována. Průběh války na Ukrajině tento předpoklad dále podporuje.  

Nemělo by nás tedy překvapovat, že ruská armáda má na ukrajinském bojišti problém popasovat se s lehkými, ale sofistikovanými zbraněmi západní produkce, například protivzdušnými střelami Starstreak, drony Swichblade či protitankovými raketami Javelin. Nemělo by nás udivovat, že vidíme ruské letouny čtvrté generace shazovat primitivní, levnou nenaváděnou munici. A už vůbec se nenechme zmást ojedinělým nasazením moderních zbraní, ať už hypersonických střel Kinžal či letounů Su-57. Tato technika totiž nereprezentuje reálný stav současných ruských ozbrojených sil. Konflikt na Ukrajině ukázal, že jejich technologická modernizace v posledních letech byla především nafouknutou propagandistickou bublinou.

Autor je historik.

Související

Nábor dobrovolníků do ruské armády

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem

Zkušenosti čínských občanů, kteří se nechali zlákat propagandou a vstoupili do ruské armády, začínají vyplouvat na povrch. Brutální realita války na Ukrajině, špatné zacházení, šikana, korupce a zrada ideálů vedou některé z nich k tomu, že varují ostatní před stejnou cestou. CNN přináší výpovědi dvou mužů, kteří válku poznali z první ruky – na opačných stranách fronty.

Více souvisejících

Ruská armáda válka na Ukrajině Rusko Sovětská armáda

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Elon Musk

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon

Americké ministerstvo obrany čelí nové vlně kritiky – tentokrát od technologického magnáta Elona Muska. Bývalý šéf SpaceX a současný šéf „Ministerstva vládní efektivity“ (Department of Government Efficiency – DOGE), zřízeného prezidentem Donaldem Trumpem, tvrdě zaútočil na vývoj stíhačky F-35 Lightning II. Podle něj jde o jeden z největších podvodů na americké daňové poplatníky v moderní historii.

před 2 hodinami

Kamala Harrisová

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa

Bývalá viceprezidentka Spojených států Kamala Harris vystoupila ve středu večer v rámci své první významné veřejné řeči od porážky v prezidentských volbách s ostrou kritikou prezidenta Donalda Trumpa. V proslovu, který zazněl na slavnostním galavečeru organizace Emerge America, Harris varovala před systematickým rozkladem demokratických hodnot, k němuž podle ní dochází od nástupu nové administrativy.

před 3 hodinami

Dmitrij Medveděv

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz

Prezident USA Donald Trump se poprvé veřejně vyjádřil k nové dohodě o těžbě nerostných surovin mezi Spojenými státy a Ukrajinou. Podle BBC označil dohodu za kompenzaci za rozsáhlou americkou pomoc Ukrajině během války s Ruskem. „Biden jim předal 350 miliard dolarů,“ řekl Trump a dodal: „Uzavřeli jsme dohodu, díky které získáme teoreticky mnohem víc než těch 350 miliard.“

před 4 hodinami

Jana Maláčová

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám

Na pražském Střeleckém ostrově se dnes v rámci oslav Svátku práce sešli zástupci několika politických stran. Hlavní pozornost na sebe strhli sociální demokraté, kteří zde nejen zahájili svůj prvomájový průvod, ale představili i klíčové body svého předvolebního programu. Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová ve svém projevu ostře kritizovala vládu Petra Fialy a upozornila na stále se zhoršující situaci pracujících.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Španělsko, ilustrační foto

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě

Masivní výpadek proudu, který v pondělí 28. dubna ochromil Španělsko, Portugalsko a části Francie, vrhl zhruba 55 milionů obyvatel zpět do předelektrického věku. Mobilní sítě zkolabovaly, semafory přestaly fungovat, supermarkety zůstaly ve tmě a přestaly přijímat bezhotovostní platby. Lidé uvízli v podzemí i na dálkových spojích a chaos se rozléval napříč moderní infrastrukturou. Přesto však mnozí našli v krizi okamžiky lidskosti a solidarity.

před 7 hodinami

Důl, ilustrační foto

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách

Spojené státy a Ukrajina uzavřely novou hospodářskou dohodu, která Washingtonu zajistí přístup k ukrajinským vzácným zeminám a dalším klíčovým nerostům výměnou za vytvoření společného investičního fondu na podporu ukrajinského hospodářství a obnovy země. Oznámení o podpisu dohody přišlo po týdnech náročných vyjednávání, která byla v některých fázích dokonce přerušena kvůli sporům mezi oběma stranami.

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie.

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí

Květen začíná jako každý rok státním svátkem a dnem volna. O to více zajímá lidi předpověď počasí na první den pátého kalendářního měsíce. Letos je více než příznivá, vyplývá z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

včera

včera

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

včera

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

včera

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

včera

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy