KOMENTÁŘ: Déjà vu ruské armády. Válka na Ukrajině splaskla propagandistickou bublinu

Téměř dva měsíce po začátku ruského vojenského vpádu na Ukrajinu se množí zprávy o neúspěších invazních jednotek. Přestože nemáme k dispozici přesné informace o skutečném obrazu na bojišti, jelikož obě válčící strany je z pochopitelných důvodů prezentují zkresleně a upravené ve svůj prospěch, zdá se, že průběh konfliktu odkryl výrazné slabiny ruských ozbrojených sil. Z historické perspektivy se do mysli vkrádá déjà vu z poslední fáze studené války.

Odmyslíme-li často zmiňované problémy s logistikou, plánováním a snad i morálkou ruských vojáků, otazník visí především nad nasazenou vojenskou technikou. Autoritářský režim prezidenta Vladimira Putina přitom do modernizace ozbrojených sil zdánlivě investoval rozsáhlé prostředky a v poslední dekádě dával s oblibou světu na odiv výdobytky ruského zbrojního průmyslu, ať už bojové letouny, řízené střely či pásová vozidla. Ukazuje se, že šlo o pouhé pozlátko.

Problém není nový. Technologicky začaly ruské, respektive sovětské zbraně zaostávat za těmi západními od počátku osmdesátých let. NATO v této době založilo rozvoj svých ozbrojených sil na maximálním možném využití vědeckého a technologického poznání ke kvalitativnímu, nikoliv kvantitativnímu posilování vojenských kapacit. Sovětský vůdce Michail Gorbačov po svém nástupu k moci v roce 1985 situaci popsal jako „technologickou válku“ Severoatlantické aliance proti Varšavské smlouvě.

Stupňující se propast mezi západní a východní vojenskou technikou si uvědomovala i sovětská generalita. Z uzavřených zasedání vojenských orgánů Varšavské smlouvy v Gorbačovově éře mizela sebevědomá rétorika typická pro druhou polovinu sedmdesátých let. Bylo zřejmé, že východoevropské armády za potenciálním nepřítelem v mnohých oblastech zaostávají. Rostla především převaha NATO v moderní konvenční výzbroji, jejíž vývoj byl mimořádně nákladný.

Sovětský maršál Viktor Kulikov, hlavní velitel vojsk Varšavské smlouvy, v roce 1985 například přiznal, že nejnovější západní konvenční zbraně se díky své přesnosti a ničivé síle pozvolna přibližují roli, kterou měla dosud na bojišti plnit taktická jaderná munice. Právě schopnost NATO přesně zasáhnout zvolené cíle vyvolávala bezradnost sovětského vojenského velení i jeho tehdejších spojenců. V dobové dokumentaci například nalezneme výmluvný, ručně psaný otazník u apelu, že je třeba „hlouběji propracovat“ obranu proti vysoce přesným zbraním nepřítele.

Typickým příkladem byla schopnost Severoatlantické aliance překvapivě a precizně udeřit v hloubi napřátelského území. Koncept zvaný Follow-on Forces Attack předpokládal konvenční letecké útoky na druhý sled vojsk Varšavské smlouvy ve vzdálenosti až 1.500 km od frontové linie. Přesné postavení cílů měl zjistit sofistikovaný průzkum založený na nejmodernějších technologiích, které sovětský zbrojní průmysl nedokázal produkovat. Dokumentace Varšavské smlouvy tak obsahuje například obdiv schopností amerického letounu SR-71 pořídit během hodiny snímky území o rozloze 150 tisíc km2 nebo radarů protivzdušné obrany NATO sledovat letící cíle s centimetrovou přesností.

Klíčový rozdíl v možnostech západní a sovětské vojenské techniky se v osmdesátých letech projevil i v samotném uvažování o charakteru případného vojenského konfliktu v Evropě. Často zmiňovaná ofenziva do západní části kontinentu, kterou Varšavská smlouva plánovala v případě vypuknutí války zahájit, byla z vojenského hlediska výrazně motivována snahou eliminovat nepřátelské síly daleko za frontovou linií. O to samé usilovalo NATO, které však díky technologické převaze mohlo daný cíl realizovat i bez velké pozemní operace.

Důvod, proč sovětská vojenská technologie začala v osmdesátých letech výrazně zaostávat, byl do velké míry ekonomický. Hospodářsky vyspělé země NATO mohly do vojenské oblasti vynakládat mnohem vyšší částky než státy Varšavské smlouvy. Jestliže na počátku dekády byly tyto výdaje přibližné stejné, okolo 220 miliard dolarů ročně, na jejím konci již Západ investoval přes 492 miliard dolarů, téměř třetinu více než Východ. V přepočtu na poměr k HDP byl rozdíl ještě daleko markantnější. Podle některých výpočtů v roce 1985 vynakládaly státy Varšavské smlouvy v tomto směru oproti NATO až desetinásobný objem z celkově dostupných prostředků.

Ekonomický faktor se projevuje i dnes. Současné Rusko podle statistik Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru investuje do vojenské oblasti přibližně 61,7 miliardy dolarů ročně, dvanáctkrát méně než Spojené státy. Ruský vojenský rozpočet je v absolutních číslech jen o málo vyšší než britský, přesto státní kasu Ruské federace zatěžuje o poznání více – dosahuje 4,3 % HDP, v případě Spojených států jde o 3,7 %, v případě Velké Británie jen 2,7 %.

Letmý pohled na počty vojáků v aktivní službě, tanků či letounů pak naznačí, že ruská armáda ve světle svého rozpočtu nadále spoléhá především na kvantitu a ničivou palebnou sílu než na chytrá, technologicky náročná řešení. Na sklonku studené války sice v Moskvě existovala snaha tento přístup změnit, ale z mnoha důvodů – především ekonomického a technologického zaostávání – nebyla nikdy plně realizována. Průběh války na Ukrajině tento předpoklad dále podporuje.  

Nemělo by nás tedy překvapovat, že ruská armáda má na ukrajinském bojišti problém popasovat se s lehkými, ale sofistikovanými zbraněmi západní produkce, například protivzdušnými střelami Starstreak, drony Swichblade či protitankovými raketami Javelin. Nemělo by nás udivovat, že vidíme ruské letouny čtvrté generace shazovat primitivní, levnou nenaváděnou munici. A už vůbec se nenechme zmást ojedinělým nasazením moderních zbraní, ať už hypersonických střel Kinžal či letounů Su-57. Tato technika totiž nereprezentuje reálný stav současných ruských ozbrojených sil. Konflikt na Ukrajině ukázal, že jejich technologická modernizace v posledních letech byla především nafouknutou propagandistickou bublinou.

Autor je historik.

Související

Více souvisejících

Ruská armáda válka na Ukrajině Rusko Sovětská armáda

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 23 minutami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy