Komunista Skála pro BBC: Sovětská invaze je nic oproti akcím USA

Praha - Padesátileté výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 neuniklo ani světovým médiím. Britská stanice BBC při té příležitosti vyzpovídala dokumentaristu Filipa Remundu, který o invazi natočil nový dokument, a komunistického poslance Josefa Skálu. Zatímco Remunda upozorňuje na to, že ruští generálové stále přijímají sovětskou verzi událostí, Skála považuje invazi za záležitost dané doby a upozorňuje na kontroverzní jevy doprovázející americké vojenské operace ve Vietnamu.

Komunistický poslanec sdělil BBC, že je celou invazi nutné vidět v historickém a geopolitickém kontextu, kdy obě „supervelmoci prosazovaly své zájmy prostřednictvím vojenské síly." Podle Skály „nikdo nemůže být šťastný, že krize byla takto řešena, samozřejmě. Ale pokud se ptáte na geopolitický kontext – tak to je.“

Skála nicméně dává najevo, že sovětská invaze byla ničím v porovnání s vojenskými aktivitami USA ve Vietnamu. „Když Sověti uspořádali invazi, nebyl zde žádný napalm, nebyl žádný Agent Orange (chemická zbraň použitá Američany ve Vietnamu – pozn. redakce), české ženy nebyly nuceny stát se prostitutkami pro sovětské vojáky," odkázal komunistický poslanec na v době sovětské okupace probíhající válku ve Vietnamu.

Není to poprvé, kdy komunistický poslanec pronesl kontroverzní slova na adresu sovětské invaze na stránkách zahraničního média. Skálův kolega a šéf komunistické strany, Vojtěch Filip, řekl britskému listu The Guardian, že invaze vlastně nebyla spáchána Rusy, ale naopak za ní stála především ukrajinská armáda, protože generální tajemník ÚV KSSS Leonid Brežněv byl Ukrajinec. „Historie byla ze sta procent zfalšována. Nikdo nenapíše, že celá idea je postavena na pozici proti Rusku,“ řekl Filip. Jeho slova vyvolala velké rozhořčení mezi českou politickou scénu, ukrajinské velvyslanectví se o nich vyjádřila jako o naprostém nesmyslu.

Ruský pohled

BBC podotýká, že Skálův příběh "bledne“ ve srovnání s ruskou verzí událostí. Stanice poukazuje na nedávný ruský televizní dokument, který vylíčil Dubčekovy reformy jako fašistický převrat a podle něhož Sověti tím zabránili přicházející invazi NATO.

Nedávné průzkumy ruského mínění ukazují, že existuje značný počet Rusů, kteří tento názor sdílí. Podle celoruského srpnového průzkumu agentury FOMnibus, z něhož citovala agentura RIA Novosti, 26% dotázaných má za to, že invaze byla správnou věcí. V roce 2008 to bylo jen 15%. Nejčastější odpověď zastánců invaze zněla, že „taková byla doba.“

The Guardian v předstihu přinesl výsledky ankety pořádané při příležitosti 50 let od invaze ruskou výzkumnou společností Levada Center. Podle průzkumu se více než třetina dotázaných Rusů domnívá, že invaze byla správná a více než pětina má za to, že období politického uvolnění známé jako pražské jaro bylo „podvratnou akcí západních mocností“, která měla rozdělit komunistické země.

Toto stanovisko podle dokumentaristy Filipa Remundy zní i z nejvyšších vojenských pater ruského vojenství. Remunda natočil o událostech ze srpna 1968 nový dokument, nazvaný Okupace 1968, který obsahuje filmy pěti režisérů z pěti zemí, které v rámci Varšavské smlouvy se podílely na sovětské invazi. „Je to poprvé,co jsme dokázali ukázat okupaci z pohledu okupantů," vysvětlil Remunda stanici BBC, co nového přináší jeho dokument.

Remundu podle jeho slov „opravdu překvapilo“, že jeden ruský voják, který je dnes generálem, je naprosto přesvědčen, že invaze byla „ nejúspěšnější vojenská operace v historii.“ Ruský generál má za to, že Sověti tím, že potlačili „kontrarevoluci“ řízenou ze strany USA, zabránili třetí světové válce. „Tohle je pohled generálů ruské armády. Padesát let dál a oni stále myslí podle tohoto starého sovětského vzoru," řekl BBC Remunda.

Opětovný strach

BBC kromě Skály a Remundy přináší i svědectví pamětnice sovětské invaze, překladatelky Ivany Doležalové. V té době 19letá studentka se spolu se svými spolužáky snažila vojákům Varšavské smlouvy vysvětlit, že v zemi žádná kontrarevoluce neprobíhá. Jejich nikam nevedoucí diskuze skončila v okamžiku, když jeden z nich zaměnil fotoaparát za pušku a začal střílet.

Doležalová sdělila BBC, že spíše než současné ruské dezinformace ohledně invaze ji děsí zapomínání Čechů o událostech roku 1968. Podle nedávného průzkumu polovina mladých Čechů nemá vůbec žádné podvědomí o tom, co se stalo v roce 1968. Podobný nezájem je i v Rusku. Podle průzkumů agentur FOMnibus a Levanda Center téměř polovina dotázaných Rusů neví o invazi nebo jim je to jedno. Doležalová nicméně též řekla, že se obává nové „normalizace“ a toho, že zvláště lidé na venkově by si opětovně přáli vládu tvrdé ruky, jakou má praktikovat v Rusku ruský prezident Vladimir Putin.

Související

Pieta za srpen roku 1968

Politici si připomněli rok 1968. V projevech zmiňovali Ukrajinu a Rusko

Ukrajina světu dokazuje, že ruské komplexy zůstávají stejně nebezpečné jako v roce 1968. Dnes to prohlásil premiér Petr Fiala při připomenutí výročí počátku okupace Československa. Prezident Petr Pavel v projevu uvedl, že kdo nemá v úctě svobodu, ten bude vždy v pokušení ji omezovat a překrucovat.

Více souvisejících

okupace 1968 Josef Skála (KSČM) Sovětská armáda Varšavská smlouva Rusko

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 57 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 3 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 18 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu

Německý kancléř Olaf Scholz slíbil veškerou pomoc obětem pátečního útoku na vánočním trhu v Magdeburgu a také detailní vyšetření hrůzného činu. Na svědomí ho má lékař původem ze Saúdské Arábie, jehož policie zadržela na místě tragédie. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy