Komunista Skála pro BBC: Sovětská invaze je nic oproti akcím USA

Praha - Padesátileté výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 neuniklo ani světovým médiím. Britská stanice BBC při té příležitosti vyzpovídala dokumentaristu Filipa Remundu, který o invazi natočil nový dokument, a komunistického poslance Josefa Skálu. Zatímco Remunda upozorňuje na to, že ruští generálové stále přijímají sovětskou verzi událostí, Skála považuje invazi za záležitost dané doby a upozorňuje na kontroverzní jevy doprovázející americké vojenské operace ve Vietnamu.

Komunistický poslanec sdělil BBC, že je celou invazi nutné vidět v historickém a geopolitickém kontextu, kdy obě „supervelmoci prosazovaly své zájmy prostřednictvím vojenské síly." Podle Skály „nikdo nemůže být šťastný, že krize byla takto řešena, samozřejmě. Ale pokud se ptáte na geopolitický kontext – tak to je.“

Skála nicméně dává najevo, že sovětská invaze byla ničím v porovnání s vojenskými aktivitami USA ve Vietnamu. „Když Sověti uspořádali invazi, nebyl zde žádný napalm, nebyl žádný Agent Orange (chemická zbraň použitá Američany ve Vietnamu – pozn. redakce), české ženy nebyly nuceny stát se prostitutkami pro sovětské vojáky," odkázal komunistický poslanec na v době sovětské okupace probíhající válku ve Vietnamu.

Není to poprvé, kdy komunistický poslanec pronesl kontroverzní slova na adresu sovětské invaze na stránkách zahraničního média. Skálův kolega a šéf komunistické strany, Vojtěch Filip, řekl britskému listu The Guardian, že invaze vlastně nebyla spáchána Rusy, ale naopak za ní stála především ukrajinská armáda, protože generální tajemník ÚV KSSS Leonid Brežněv byl Ukrajinec. „Historie byla ze sta procent zfalšována. Nikdo nenapíše, že celá idea je postavena na pozici proti Rusku,“ řekl Filip. Jeho slova vyvolala velké rozhořčení mezi českou politickou scénu, ukrajinské velvyslanectví se o nich vyjádřila jako o naprostém nesmyslu.

Ruský pohled

BBC podotýká, že Skálův příběh "bledne“ ve srovnání s ruskou verzí událostí. Stanice poukazuje na nedávný ruský televizní dokument, který vylíčil Dubčekovy reformy jako fašistický převrat a podle něhož Sověti tím zabránili přicházející invazi NATO.

Nedávné průzkumy ruského mínění ukazují, že existuje značný počet Rusů, kteří tento názor sdílí. Podle celoruského srpnového průzkumu agentury FOMnibus, z něhož citovala agentura RIA Novosti, 26% dotázaných má za to, že invaze byla správnou věcí. V roce 2008 to bylo jen 15%. Nejčastější odpověď zastánců invaze zněla, že „taková byla doba.“

The Guardian v předstihu přinesl výsledky ankety pořádané při příležitosti 50 let od invaze ruskou výzkumnou společností Levada Center. Podle průzkumu se více než třetina dotázaných Rusů domnívá, že invaze byla správná a více než pětina má za to, že období politického uvolnění známé jako pražské jaro bylo „podvratnou akcí západních mocností“, která měla rozdělit komunistické země.

Toto stanovisko podle dokumentaristy Filipa Remundy zní i z nejvyšších vojenských pater ruského vojenství. Remunda natočil o událostech ze srpna 1968 nový dokument, nazvaný Okupace 1968, který obsahuje filmy pěti režisérů z pěti zemí, které v rámci Varšavské smlouvy se podílely na sovětské invazi. „Je to poprvé,co jsme dokázali ukázat okupaci z pohledu okupantů," vysvětlil Remunda stanici BBC, co nového přináší jeho dokument.

Remundu podle jeho slov „opravdu překvapilo“, že jeden ruský voják, který je dnes generálem, je naprosto přesvědčen, že invaze byla „ nejúspěšnější vojenská operace v historii.“ Ruský generál má za to, že Sověti tím, že potlačili „kontrarevoluci“ řízenou ze strany USA, zabránili třetí světové válce. „Tohle je pohled generálů ruské armády. Padesát let dál a oni stále myslí podle tohoto starého sovětského vzoru," řekl BBC Remunda.

Opětovný strach

BBC kromě Skály a Remundy přináší i svědectví pamětnice sovětské invaze, překladatelky Ivany Doležalové. V té době 19letá studentka se spolu se svými spolužáky snažila vojákům Varšavské smlouvy vysvětlit, že v zemi žádná kontrarevoluce neprobíhá. Jejich nikam nevedoucí diskuze skončila v okamžiku, když jeden z nich zaměnil fotoaparát za pušku a začal střílet.

Doležalová sdělila BBC, že spíše než současné ruské dezinformace ohledně invaze ji děsí zapomínání Čechů o událostech roku 1968. Podle nedávného průzkumu polovina mladých Čechů nemá vůbec žádné podvědomí o tom, co se stalo v roce 1968. Podobný nezájem je i v Rusku. Podle průzkumů agentur FOMnibus a Levanda Center téměř polovina dotázaných Rusů neví o invazi nebo jim je to jedno. Doležalová nicméně též řekla, že se obává nové „normalizace“ a toho, že zvláště lidé na venkově by si opětovně přáli vládu tvrdé ruky, jakou má praktikovat v Rusku ruský prezident Vladimir Putin.

Související

Pieta za srpen roku 1968

Politici si připomněli rok 1968. V projevech zmiňovali Ukrajinu a Rusko

Ukrajina světu dokazuje, že ruské komplexy zůstávají stejně nebezpečné jako v roce 1968. Dnes to prohlásil premiér Petr Fiala při připomenutí výročí počátku okupace Československa. Prezident Petr Pavel v projevu uvedl, že kdo nemá v úctě svobodu, ten bude vždy v pokušení ji omezovat a překrucovat.

Více souvisejících

okupace 1968 Josef Skála (KSČM) Sovětská armáda Varšavská smlouva Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy