Vietnamci chtějí v Česku založit novou víru, zatím neúspěšně

Společenství buddhismu v České republice, které zahrnuje zejména v Česku žijící Vietnamce, žádá ministerstvo kultury o registraci.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Úřad už v minulosti obdobné dvě žádosti společnosti zamítl. Zaregistroval ale jiné buddhistické společenství pod názvem Théravádový buddhismus. Společenství se tak stalo druhou buddhistickou skupinou mezi čtyřmi desítkami registrovaných církví. Od roku 2007 má registraci Buddhismus Diamantové cesty.

Ten často vyznávají čeští buddhisté, většina Vietnamců v ČR vyznává linii mahájánového buddhismu. V ČR se při sčítání v roce 20011 k buddhismu přihlásilo přes 6100 osob. Ke katolické víře se v témže sčítání hlásilo přes milion Čechů, k pravoslaví asi 20.000, k judaismu asi tisíc, i když Federace židovských obcí uvádí kolem 3000 svých členů. Muslimové mají podle statistik zastoupení v Česku pod 0,1 procenta z celkové populace.

V České republice je registrováno 41 církví a náboženských společností. Jednadvaceti dalším žádostem o registraci ministerstvo kultury za poslední dvě desítky let nevyhovělo.

Nově registrované náboženské společnosti nemají nárok na finanční náhradu vyplácenou za nevydaný majetek v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi. To má jen 17 církví, které v době přijetí zákona uzavřely se státem dohodu. Nemají nárok ani na státní příspěvek na činnost.

Společenství buddhismu v České republice podalo návrh na registraci 29. ledna 2016. Náboženská společnost navazuje na občanské sdružení Společenství vietnamského buddhismu v České republice, které vzniklo roku 2004 a od roku 2014 má právní subjektivitu jako zapsaný spolek. Místní společenství vznikla zpravidla kolem chrámů, modliteben či svatyní. Takových stálých posvátných prostorů je v Česku přes deset.

"Ministerstvo kultury rozhodlo v roce 2017 o zastavení řízení z důvodu nedoplnění návrhu na registraci ve stanovené lhůtě. K doplnění návrhu přípravným výborem nedošlo ani přes opakované výzvy," sdělila ČTK Iva Awwadová z tiskového odboru MK. Přípravný výbor Společenství buddhismu v ČR podal druhý návrh na registraci loni. MK opět vyzvalo přípravný výbor k doplnění návrhu, výbor tak neučinil, a proto MK rozhodlo o zastavení správního řízení, které nabylo právní moci 7. srpna 2019.

Loni v listopadu MK zahájilo řízení o třetím návrhu podaném přípravným výborem. "Vzhledem k tomu, že v průběhu řízení může dojít například k jeho přerušení, nebo přípravný výbor může proti rozhodnutí podat rozklad, nelze předpovědět, kdy bude rozhodnutí ve věci pravomocné," uvádí MK. Mluvčí Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter ČTK řekl, že nedostatky v žádosti byly jen formální a že se mimo jiné čekalo na stanovení sídla společenství. Věří, že ministerstvo nyní společenství registruje.

Další buddhistické společenství podalo návrh na registraci 24. května 2017 pod názvem Théravádový buddhismus. Sdružení navazuje na tradici thajských lesních mnichů. Ta se podle dokumentů předložených MK snaží zachovat to nejpůvodnější předpokládané Buddhovo učení. Hlásí se k thajskému řádu z 19. století a mnichům, kteří chtěli žít životem vedeném způsobem co nejvíce odpovídajícím Buddhovým nárokům. Výraz "lesní" v názvu tradice odkazuje na významné momenty Buddhova života i na asketický způsob života vzdálený od civilizace.

Loading...
Vstupte do diskuze (33)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vesmírný karnavel na Kraví hoře

12.02.2020 11:55 Zimní měsíce jsou obdobím plesů a karnevalů, proto není divu, že se v sobotu 15. února 2020…

Konec špatnému spaní. Jak usnout během 60 vteřin?

09.02.2020 16:02 Aktualizováno Poznáte ten pocit, že se v noci přehazujete v posteli a nemůže usnout? Zkusili jste počítat ovce…

Chytré komunikace mají v Česku úspěch. Využívají je i menší města a obce

08.02.2020 12:20 V České republice jsou stále populárnější chytré způsoby obecní komunikace, mezi které patří…

Helmu při lyžování nepoužívá asi třetina Čechů

02.02.2020 11:41 Při lyžování nebo snowboardingu se helmou chrání sedm z deseti Čechů. Výrazně lepší situace je u…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama