Afghánská rodina je v Bělé držena nezákonně, rozhodl soud

Brno – Afghánská rodina se třemi malými dětmi je v zařízení Bělá – Jezová držena v rozporu se zákonem. Dnes o tom rozhodl brněnský krajský soud.

Podle rozsudku současné znění zákona o pobytu cizinců v ČR neumožňuje tuto její detenci. „Je to již náš pátý soudní úspěch v kauze, kdy jsme se zastali uprchlíků umístěných v detenci v některém z českých uprchlických zařízení," uvedl ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Martin Rozumek.

Dodal, že podle mezinárodních dohod by mělo Česko v zákoně o pobytu cizinců jasně definovat, proč by měl být uprchlík umístěný v detenčním zařízení. V současném zákoně toto ustanovení chybí, vyřešit by to měla novela, kterou předkládá.

Soudy teď podle něj na nedostatky v zákonech poukazují při vynášení rozsudků, pokud bude důvod detence nově definovaný zákonem, pak už soudy nebudou moci dát běžencům šanci na propuštění. Rozumek upozornil, že dublinská nařízení, která ČR přijala, jasně nařizují popsat v zákoně kritéria pro „vážné nebezpečí útěku" uprchlíka. Pokud nejsou, neměl by být podle něj v detenci.

„Krajský soud tak svým rozsudkem opět zpochybnil tvrzení českého ministerstva vnitra, že postupuje v souladu se zákonem a mezinárodním právem," uvedl ředitel OPU. Policisté proti rozhodnutí mohou podat kasační stížnost, takže není jasné, zda bude rodina ze zařízení v dohledné době propuštěna.

Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové ale české soudy ve stejných případech nerozhodují shodně. „Máme rozsudky jednotlivých krajských soudů, které jsou v téže věci zcela protichůdné," upozornila Rendlová.

Související

Česká televize

Přijde omluva? Moderátor ČT si rýpnul do Zemanovců

Praha - Moderátor a novinář České televize Michal Kubal si nenechal líbit kritiku veřejnoprávní televize od Strany Práv Občanů, která minulý rok kroutila hlavou nad tím, že v hlavní zpravodajské relaci odvysílala pouze deset sekund příspěvku, který se týkal možného teroristického útoku ze strany uprchlíků z azylového centra v Bělé pod Bezdězem.

Více souvisejících

Bělá pod Bezdězem uprchlíci soudy

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Aktualizováno před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 2 hodinami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 2 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 6 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

EU chystá další sankce proti Rusku. Zaměří se na osoby, které obchází ty stávající

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku za jeho pokračující agresi proti Ukrajině. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na vysoce postaveného představitele EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy