Dalík v penzionu? Vězeňská služba se vyjádřila k nejnovější kauze

Vězeňská služba odmítá, že by na zaměstnání odsouzeného lobbisty Marka Dalíka ve znojemském penzionu bylo cokoliv nestandardního. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes ČTK řekla, že zařazení vězňů k zaměstnání vždy schvaluje odborná komise. Malých subjektů, které poskytují práci maximálně jednomu až dvěma vězňům, je v Česku celkem 72, dodala mluvčí.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Marek Dalík
doporučujeme

Penzion U Císaře Zikmunda, kam někdejší tajemník premiéra Mirka Topolánka docházel pracovat, má se znojemskou věznicí uzavřenou smlouvu o zaměstnávání vězňů od roku 2007. Za tu dobu penzionem podle Kučerové postupně prošlo několik desítek znojemských vězňů, kteří rovněž pracovali samostatně nebo ve dvou. Vykonávali stejné pomocné práce jako Dalík a také byli pro toto zaměstnání vybráni stejným způsobem - odbornou vězeňskou komisí.

V komisi, která mívá podle mluvčí okolo 11 členů, zasedá vychovatel, speciální pedagog, psycholog či sociální pracovník. "Jsou to lidé, kteří s odsouzeným přicházejí do kontaktu, znají jeho psychologický profil a vědí, jak se chová," popsala. Hlavní prioritou při výběru je bezpečnostní riziko a komise přihlíží i k tomu, zda vězeň svědomitě plní svoje povinnosti.

Věznice provádí na venkovních pracovištích pravidelné i namátkové kontroly, a tak tomu podle Kučerové bylo i v Dalíkově případě. "Zaměstnavatelé jsou předem poučeni mimo jiné o tom, že vězňům musí zamezit přístup k zakázaným předmětům, například mobilním telefonům nebo návykovým látkám," uvedla.

Kučerová zdůraznila, že zaměstnávání vězňů je pro Vězeňskou službu jednou z priorit. "Zásadní pro nás je, aby vše bylo v souladu se zákony a dalšími právními předpisy, což ve všech věznicích je," řekla. K Dalíkovu případu bezpečnostní sbor žádné šetření nechystá, podle mluvčí pro to není důvod.

Dalíka, který byl odsouzen k pěti letům vězení za podvod při nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu, soud v pondělí pravomocně propustil na svobodu. Muž si za mřížemi odpykal polovinu trestu.

Aktuální zaměstnanost odsouzených činí podle pondělní statistiky Vězeňské služby 60,34 procenta, což představuje 8817 lidí. Číslo nezahrnuje další odsouzené, kteří se účastní brigád či vzdělávacích a školících programů. Ke konci loňského roku pracovalo 59,89 procenta vězňů, předloni to bylo 56,23 procenta. Zaměstnávání u cizích subjektů lze uskutečnit buď přímo na pracovištích uvnitř věznic, nebo mimo věznice.

Loading...
Vstupte do diskuze (31)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

BIS věří nejvíce Čechů za poslední čtvrt století

10.12.2019 18:16 České kontrarozvědce, Bezpečnostní informační službě (BIS), důvěřuje největší podíl Čechů za…

Zeman jmenuje nového předsedu pražského Vrchního soudu

09.12.2019 20:33 Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze.…

Vláda schválila odpadové zákony. Vzápětí se staly terčem kritiky

09.12.2019 17:59 Vláda dnes schválila čtyři odpadové zákony, které regulují mimo jiné nakládání s odpady, obaly a…

Svaz bojovníků za svobodu má problém. Existuje podezření ze zneužití dotace

05.12.2019 18:03 Finanční správa povede řízení s Českým svazem bojovníků za svobodu (ČSBS) pro porušení rozpočtové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama