Česko je na případnou druhou vlnu koronaviru dobře zásobené, ubezpečil Hamáček

Policejní sklad v Opočínku u Pardubic dnes přijal poslední dodávku ochranných prostředků proti koronaviru z Číny. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) má republika dostatečné zásoby, kdyby přišla druhá vlna pandemie. Česko bude mít zásoby na šest týdnů, tedy na stejnou dobu, jako trval nouzový stav, řekl dnes novinářům Hamáček. Dodal, že část zásob dostane město Karviná. Na Karvinsku je v současnosti největší ohnisko koronaviru v republice.

"My si samozřejmě nepřejeme druhou vlnu koronaviru, ale kdyby náhodou, jsme připraveni. Bez problému zvládneme dalších šest týdnů," řekl Hamáček.

Ve vlacích dnes bylo 650 tun materiálu, které 18 kamionů dovezlo do Opočínku. Ve skladech je odhadem přes 1000 tun ochranných pomůcek. Část dnes hasiči odvezli na pomoc Karviné.

Ve skladu je aktuálně 65,9 milionu roušek, 10,3 milionu kusů respirátorů, 552.000 ochranných obleků, 595.000 ochranných brýlí, 298.000 obličejových štítů, skoro deset milionů párů rukavic a 11 milionů návleků na obuv.

"Díky tomu, že máme takové zásoby, tak jsme dnes mohli vyhovět žádosti primátora měst Karviná, který se na nás obrátil o pomoc," řekl Hamáček. Město dostane 85.000 roušek, 5000 respirátorů a 80.000 jednorázových rukavic, dodal.

Zásoby ministerstva vnitra jinak ve skladu zůstanou a budou se rozdělovat až na základě aktuální potřeby. "Máme ještě vypsané tendry na pomůcky, ale už budou předané Státním hmotným rezervám," řekl Hamáček.

Ministerstvo vnitra od začátku nákazy nakoupilo prostředky za 4,6 miliardy korun, z toho za 300 milionů korun od českých dodavatelů. Jednalo se o 137,7 milionu roušek, 19 milionů respirátorů FFP2 a 200.000 respirátorů FFP3, dále pak ochranné štíty, obleky nebo návleky.

"Všechny zakázky s Čínou jsme ukončili. Ještě máme v Číně jeden kontejner, který je na cestě. Žádné nové zakázky s Čínou nemáme. V dalších nákupech se soustředíme na dodávky z České republiky, nicméně jsou komodity, zejména ochranné oděvy domácí produkce není schopná dodat," uvedl Hamáček.

Česká republika trpěla na počátku koronavirové krize nedostatkem roušek i dalších ochranných pomůcek. Ministerstvo vnitra mělo od 20. března zajištěny letecké dodávky z Číny. Peníze vláda brala hlavně z vládní rozpočtové rezervy, kterou kvůli tomu musela zásadně navýšit.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.
Jan Hamáček

Policie odložila kauzu Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy

Policie odložila kauzu neuskutečněné cesty do Moskvy bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Informaci České televize potvrdil ČTK mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle policie zanikla trestní odpovědnost, protože Hamáček od dalšího jednání dobrovolně upustil.

Více souvisejících

Jan Hamáček Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy