Epidemie covid v ČR se opět zhoršuje, přibylo víc nakažených než před týdnem

Ve čtvrtek se přerušilo předchozí vytrvalé zpomalování nárůstu počtu případů nemoci covid-19 v Česku. Přibylo 4624 nakažených, zhruba o 600 více než předchozí čtvrtek.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Denní nárůsty počtu lidí nakažených koronavirem postupně klesaly od přelomu října a listopadu, kdy dosahovaly rekordních čísel kolem 15.000 případů denně. Index rizika protiepidemického systému PES se ale dnes oproti předchozím dnům nezměnil, už 12 dní v řadě je na 57 bodech ze sta.

Podobně jako denní nárůsty množství nakažených zpomalovaly v předchozích dnech i nárůsty počtu úmrtí lidí s covidem-19. Na přelomu října a listopadu přibývaly denně i více než dvě stovky zemřelých. Minulý týden se ale už nárůsty držely těsně nad jednou stovkou a v neděli bylo úmrtí 92. Také v úterý a středu tento týden se dostaly denní počty zemřelých těsně pod stovku. Za čtvrtek zatím ministerstvo hlásí 46 úmrtí, údaje o množství zemřelých za jednotlivé dny však úřad většinou zpětně navyšuje.

Od 1. března, kdy byly v Česku zaznamenány první případy nákazy koronavirem, testy potvrdily covid-19 celkem u zhruba 538.000 lidí a zemřelo dohromady 8641 nakažených. Aktuálně nemocí v zemi trpí asi 61.000 lidí, u většiny z nich má však covid-19 lehčí průběh. V nemocnicích skončilo podle posledních údajů za středu jen asi 7,2 procenta z aktuálně nemocných.

Počet hospitalizovaných ve středu oproti úterku mírně klesl na 4544, z toho 586 lidí bylo ve vážném stavu. Na začátku listopadu, kdy bylo množství hospitalizovaných nejvyšší za celou dobu epidemie, bylo v nemocnicích zhruba 8300 lidí s covidem-19. Ve středu se také mírně snížil podíl nově potvrzených případů nákazy na počtu provedených testů z úterních 22,6 procenta na 22,2 procenta. Údaje o testech za čtvrtek ministerstvo zveřejní až dnes večer.

Z jednotlivých okresů České republiky se v posledních dnech nejvíce šíří koronavirus stále na Havlíčkobrodsku. Za uplynulých sedm dní tam bylo zaznamenáno v přepočtu na 100.000 obyvatel asi 486 případů covidu-19. Druhý nejvyšší nárůst byl na Semilsku, a to 340 nakažených za týden na 100.000 obyvatel.

Index rizika protiepidemického systému, se kterým souvisí zavádění opatření proti šíření covidu-19, se v Česku už od 23. listopadu stále drží na 57 bodech, tedy na třetím stupni pohotovosti z pěti. V jednotlivých regionech se ale situace různí. Nejnižší je rizikové skóre Prahy se 49 body, a naopak nejvyšší je se 71 body v Libereckém kraji.

V Praze přibylo ve čtvrtek 503 případů nemoci covid-19, což je o zhruba 200 více než předchozí čtvrtek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. I ve středu byl přírůstek množství nakažených v hlavním městě vyšší než před týdnem. Také index rizika protiepidemického systému PES v Praze stoupá. Dnes se zvýšil ze čtvrtečních 43 bodů na 49 bodů ze sta.

Vývoj denních nárůstů množství nakažených koronavirem v Praze v posledních dnech kolísal. V sobotu a neděli byly nárůsty vyšší než předešlý víkend. V pondělí a úterý pak nárůst případů ve srovnání s předchozím týdnem zpomalil, ale ve středu i čtvrtek byl opět vyšší než před týdnem.

I denní počty zemřelých lidí s covidem-19 v Praze kolísají. V pondělí přibylo devět úmrtí a v úterý osm. Ve středu ale množství zemřelých stouplo na 16, což byl stejný počet jako při nejvyšších denních nárůstech za minulý týden. Za čtvrtek zatím ministerstvo uvádí čtyři úmrtí nakažených z Prahy, údaje o množství zemřelých za jednotlivé dny však úřad většinou zpětně navyšuje.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v Praze zaznamenáno celkem zhruba 62.000 případů covidu-19. Zemřelo od začátku epidemie dohromady 828 nakažených z Prahy. Aktuálně nemocí trpí 5403 Pražanů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

FN Motol podává trestní oznámení kvůli dezinformacím o očkování

22.01.2021 15:57 Fakultní nemocnice v Motole podává trestní oznámení na možné šíření poplašné zprávy. Reaguje na to,…

Naočkovaných už je 37 procent zdravotníků, většina má o vakcínu zájem

22.01.2021 15:45 Naočkovaných proti covidu-19 je v Česku nyní 37 procent zdravotníků. Tvoří 57 procent všech…

ONLINE: Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 15:40 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Nemocnice: Kabátek nebyl v objednávkovém systému na očkování

22.01.2021 15:10 Vedení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) se o přednostním očkování ředitele Všeobecné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama