Hygienici někde trasování nestíhají, jiní pomáhají přetížené Praze

Hledat kontakty lidí nakažených koronavirem zvládají hygienici v závislosti na množství případů nemoci covid-19 v jejich kraji. Třeba na jihu Moravy mají přes maximální úsilí s trasováním kontaktů skluz několik dní, ve středních Čechách nebo na Vysočině zatím situaci zvládají.

Hygienici z dalších krajů stíhají pomáhat kolegům z Prahy, kteří mají největší nápor nově nakažených. S rostoucí potřebou testování na covid-19 zatím nemocnice v krajích oslovené ČTK nemají problém, otevírají se nová odběrová místa.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek uvedl, že hygienické stanice trasování zvládají. Už dřív minulý týden ale mluvil o možnosti zavedení sebetrasování, při kterém by pozitivně testovaný člověk ušetřil práci hygienikům tím, že by sám vyplnil webový formulář s informacemi o svých kontaktech. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes uvedl, že takzvané sebereportování by mělo být spuštěno v týdnu od 21. září. V současnosti kontakty nakažených hygienici zjišťují při telefonickém rozhovoru, někteří lidé ale na zavolání čekají i několik dní.

"Pracujeme i více než 12 hodin denně včetně víkendů a situace je v tomto režimu neudržitelná," řekla ČTK k trasování ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Veřejnost je podle ní udržovaná ve strachu z koronaviru a hygienici jsou zahlceni "takzvaně zodpovědnými lidmi", kteří se nechali otestovat dobrovolně. Hygienici se proto snaží alespoň zajišťovat pozitivní případy s ohledem na vyšší věk, nebo podle nutnosti rychlých opatření, např. u zdravotníků či ve škole.

Hygienici pole Ciupek o situaci opakovaně píšou na ministerstvo zdravotnictví. "Situace v tomto režimu je neudržitelná a nemá smysl. Personál je vyčerpaný a brzy nebude, kdo by řešil závažné případy. A to vůbec nehovořím o jiných nákazách," zdůraznila.

Vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla dnes na twitteru napsal, že hygienikům s telefonickým trasováním pomáhá 519 lidí, z toho 72 armádních hygieniků. Dalších 200 lidí bude postupně proškoleno, v první skupině od úterý to bude šest desítek lidí. Hygienikům v Praze pomáhá podle Dzurilly šest dalších hygienických stanic.

Na výpomoc čekají hygienici ve Středočeském kraji, kde se nákaza spolu s Prahou šíří nejvýrazněji. "My doufáme, že dostaneme posily třeba z armády," uvedla mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová. Dodala, že už se o této formě pomoci jedná. Podle ní se kontakty nakažených daří trasovat, ale hygienici už jsou na hranici kapacity, zapojují se pracoviště napříč odbory.

Podobná je situace na Vysočině. Krajská hygienická stanice proškolila k trasování další své zaměstnance. Dohledáváním kontaktů se tak zabývá až 50 lidí, díky tomu se daří vyhledat potenciální nakažené do 24 hodin. "Ale jedeme nadoraz, nemáme volné kapacity, abychom mohli třeba vypomáhat Praze," řekl ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví krajské hygienické stanice Jiří Kos.

V Ústeckém kraji, kde je nejméně nakažených koronavirem na 100.000 obyvatel, hygienici kontakty člověka s pozitivním testem vytrasují do 24 hodin. "Zatím to stíháme během jednoho dne, maximálně do druhého dne," řekla ČTK ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková. V Moravskoslezském kraji nyní hygienici zvládají trasování bez větších problémů a nadále s ním pomáhají kolegům z Prahy, uvedl mluvčí krajských hygieniků Aleš Kotrla.

Hygienikům v Libereckém kraji se daří vyhledávat kontakty nakaženého většinou do druhého dne. "Stále ještě se daří trasovat, vyhledávat všechny případy," uvedl krajský ředitel hygieniků Vladimír Valenta. Podle něj se tím zabývá 45 až 50 lidí a hygienikům vypomáhají i čtyři studentky ze střední zdravotní školy a dvě z univerzity. Ode dneška začnou pomáhat i dobrovolníci z řad pracovníků krajského úřadu, mělo by jich být deset.

Stíhat testování na covid-19 zatím nemocnice v krajích nemají problém. Třeba v Jihočeském kraji zatím kapacity odpovídají poptávce. Větší nápor na odběrových místech bývá vždy v pondělí, řekla ČTK mluvčí holdingu Jihočeské nemocnice Iva Nováková.

V Libereckém kraji se kvůli rostoucímu počtu nových případů covidu-19 v minulém týdnu znovu otevřelo odběrové místo v nemocnici v Jilemnici na Semilsku a dnes i v České Lípě. Liberecká nemocnice rozšířila jeho provozní dobu, otevřené je ale i tak zatím jen v pracovních dnech. Ve frontě se podle mluvčího liberecké nemocnice Václava Řičáře čeká zhruba hodinu, nejhorší to bývá v pondělí. "Připravujeme otevření odběrového místa i v neděli," uvedl Řičář.

O prodloužení provozu odběrových míst v Benešově, Kolíně, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi, Kladně a v Příbrami rozhodl minulý týden také Středočeský kraj. "Opatření se osvědčilo, odbavování testů je plynulé a zatím nám rozhodně nehrozí kolaps, o kterém slýcháme z jiných regionů," uvedl krajský radní pro zdravotnictví Robert Bezděk (ANO).

Podle mluvčí Kraje Vysočina Jitky Svatošové se lidé v nemocnicích zřizovaných krajem testují v den, kdy o to požádá lékař či hygienická stanice, případně následující den. Jejich kontakty čekají na testy asi dva dny. "Prioritu mají v Kraji Vysočina indikovaní pacienti, samoplátci jen dokrývají kapacity," řekla mluvčí.

Do Fakultní nemocnice Olomouc dnes dopoledne dorazilo na testy více lidí se žádankou od svých lékařů než v předešlých týdnech. "Dnes dopoledne, kdy k nám chodí indikovaní pacienti, jsme poprvé zaznamenali větší fronty," řekl ČTK mluvčí nemocnice Adam Fritscher. Odběrové místo v olomoucké fakultní nemocnici má kapacitu až 400 odběrů denně, do konce minulého týdne jich dělalo průměrně 250.

Související

Více souvisejících

hygienici Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy