Hygienička: Chytrou karanténu chceme využívat i pro jiné choroby

Nástroje Chytré karantény budou hygienici do budoucna využívat i pro jiné nemoci než covid-19. Podle pověřené hlavní hygieničky Pavly Svrčinové se jedná i o mezinárodním propojení, například při hlášení příletů z rizikových zemí. Řekla to na dotaz ČTK na dnešní tiskové konferenci.

Řekla to na dotaz ČTK na dnešní tiskové konferenci. Při spouštění projektu loni na jaře epidemiolog Roman Prymula jako náměstek ministra Adama Vojtěcha (za ANO) hovořil o tom, že by její nástroje mohly nahradit plošná opatření. Někteří odborníci se domnívají, že její potenciál, například mobilní aplikace eRouška nebo takzvané paměťové mapy, nebyl plně využit.

"Chytrá karanténa je celý komplex. Pokud nám klesá incidence v populaci, tak o to víc se dá Chytrá karanténa využít. Asi je velmi složité to dělat při číslech, které jsme tu měli před dvěma měsíci," dodal k tomu ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Zlepšení trasování ukazují i data, zatímco na začátku ledna lidé hlásili v průměru 0,72 rizikového kontaktu, za poslední týden je to 1,14.

Základem projektu, který vznikl před rokem, bylo propojení všech krajských hygienických stanic do jednoho informačního systému, kde je možné sdílet záznamy o nakažených a trasování jejich kontaktů. Díky tomu se mohou zapojit i externí call centra. Nastavil se také systém hlášení výsledků testů ze všech laboratoří nebo obsazenosti lůžek v nemocnicích, díky čemuž jsou dostupná denní statistická data.

"Systém udělal za ten rok hodně velký krok dopředu. Museli jsme lidi naučit pracovat s tou IT technikou, neměli takové nástroje," řekla Svrčinová. Dodala, že jednotlivé segmenty se dál vyvíjejí a tento týden byla schůzka nad další vizí projektu. "Chceme ho využívat i pro další nákazy, nejen covid. Chceme to ještě sladit s Evropou," dodala s tím, že se o tom už jedná. Například rakouské úřady by podle ní po příletu na letišti mohli zadávat do českého národního systému bydliště člověka na českém území.

Podobně se to využívá v tuzemsku v případě možného importu mutací. "Máme hlášení z letišť. Kolegové ze všech krajů mají nastaveno, byť jim třeba trasoval někdo z externího call centra, že se jim hned ukáže, že někdo přiletěl ze třetí země. Mohou si vyfiltrovat, jestli byla riziková," dodala.

Součástí Chytré karantény měly být i moderní elektronické nástroje, například mobilní aplikace na sledování kontaktů s nakaženými nebo možnost pro hygienické stanice využít data od mobilních operátorů nebo z plateb kartou pro vytvoření takzvané vzpomínkové mapy. Aplikaci eRouška má aktuálně nainstalováno asi 1,57 milionu lidí. Uživatele upozorňuje na setkání s nakaženým člověkem na menší vzdálenost než dva metry.

Imunolog Zdeněk Hel působící ve Spojených státech, který se angažuje v iniciativě vědců Sníh, na dotaz ČTK řekl, že metody Chytré karantény podle jeho názoru nebyly v ČR nikdy úspěšně aplikovány. "Chytrá karanténa je velmi efektivním způsobem boje proti šíření nemoci v zemích, kde byla úspěšně zavedana, například v zemích východní Asie," uvedl.

Za nedostatek v boji s pandemií považuje to, že lidé v ČR hlásili hygienikům při trasování velmi malý počet rizikových kontaktů. "Jedním z hlavních problémů byla absence ekonomické motivace. Infikovaní lidé se zdráhají uvádět všechny své kontakty, neboť je nechtějí vystavit ztrátě příjmu v době karantény," vysvětlil. Příspěvek ke karanténě, takzvaná izolačka, funguje v ČR až od letošního března. Denně může člověk v izolaci či karanténě dostat až 370 korun.

S ministrem Hel souhlasí v tom, že kvůli vysokému počtu nových případů byly hygienické stanice přetíženy a osoby, které se setkaly s nakaženými, proto kontaktovaly pozdě. "Přes všechny problémy má Chytrá karanténa velký potenciál jako prostředek, který může hrát klíčovou roli ve snaze omezit šíření agresivnějších variant viru na našem území v následujících měsících," dodal.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 3 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy