Kvůli kouření loni v Česku zemřelo více lidí než na koronavirus

Kvůli kouření loni v ČR podle odborníků zemřelo více lidí než na koronavirus. Ročně jich je 16.000 až 18.000, nejvíc na rakovinu plic a chronickou obstrukční plicní nemoc. I proto experti podporují alternativy cigaret, ideálně beztabákové, jejichž zdravotní rizika jsou ve srovnání s ostatními výrobky nižší. Informace dnes zazněly na kulatém stole pořádaném Hospodářskou komorou ČR.

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil uvedl, že je třeba k současným omezením, jako je zákaz kouření v restauracích nebo zákaz prodeje tabákových výrobků dětem do 18 let, přidat také principy takzvaného harm reduction, tedy minimalizace rizik a škod. "Představa světa bez drog, tabáku a alkoholu je iluze. V realistické politice je potřeba reálně snižovat dopady a rizika," řekl Vobořil.

Podle vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Evy Králíkové jsou v Česku asi dva miliony kuřáků. Z nich by 70 procent raději nekouřilo a za život podstoupí typicky až desítky pokusů přestat, uvedla. Každý rok to podle ní zkusí více než čtvrtina z nich, kolem půl milionu lidí. Úspěšných je bez odborné pomoci jen pět procent z nich. Králíková proto zdůraznila, že závislost na nikotinu je nemoc, kterou je potřeba řešit s pomocí lékaře.

I podle ní jsou proto lepší alternativou k cigaretám, které produkují rakovinotvorný kouř, různé jiné dostupné výrobky. Za bezpečnější pro zdraví považuje Králíková ty, které jsou úplně bez tabáku včetně zahřívaného, například elektronické cigarety. Zdravotní přínos zahřívaného tabáku je podle ní diskutabilní.

Uvedla, že cena cigaret by se měla pohybovat kolem 300 až 400 korun za krabičku, což by odpovídalo i růstu příjmů, krabičky by podle ní měly mít jednotné balení se zachováním "ošklivých" obrázkových varování a cigarety by se měly prodávat jen v trafikách, ne v obchodech s potravinami.

"Společenské náklady převažují příjem z daní. České odhady nejsou moc přesné, podle extrapolace zahraničních dat jsou asi 150 miliard korun. Nejvyšší náklady nejsou na zdravotnictví, ale je to ztráta ekonomicky aktivních let," uvedla. Odborníci podporují zvýhodnění alternativ i cenově, za současného zachování zákazu jejich prodeje mladším 18 let.

S nutností omezovat rizika v zásadě souhlasila i končící náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. Podle ní je ale třeba myslet i na to, aby pak s dostupnějšími alternativami kouření nezačínaly děti a mladiství a nestaly se závislými na "jiné droze" než je tabák.

Podle dalších odborníků je ale právě to principem omezování rizik, protože mladí bez dostupné alternativy spíš sáhnou po klasické cigaretě. Obráceně to ale podle nich neplatí. "Prokázalo se, že elektronické cigarety u mladých lidí nevedou ke kouření," uvedl Ladislav Csémy, který se závislostem věnuje v Národním ústavu duševního zdraví. Doplnil, že ani alternativní produkty nelze považovat za zcela bezpečné.

Související

Kouření, ilustrační fotografie

Téměř čtvrtina Čechů je závislá na tabáku, alkohol často pije 16 procent lidí

V populaci České republiky bylo v roce 2022 celkem 24,4 % kuřáků různých druhů tabákových výrobků. Významně přibývá uživatelů elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Zejména mladí od 15 let častěji sahají po alternativách, aniž by před tím kouřili klasické cigarety. Co se týká alkoholu, v mezinárodním měřítku zůstává Česká republika mezi zeměmi s velmi vysokou spotřebou. Vyplývá to z výsledků reprezentativního šetření o užívání tabáku a alkoholu v rámci České republiky (NAUTA), které každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav u příležitosti Světového dne bez tabáku. Ten vyhlašuje Světová zdravotnická organizace  již od roku 1987 a připadá na 31. května. Vyplývá to z tiskové zprávy Státního zdravotního ústavu.

Více souvisejících

Kouření úmrtí cigarety

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 54 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy