Mimořádné opatření kvůli covid-19: Karanténu nově ukončí lékaři až po provedení testu

Lidem s nařízenou karanténou budou její trvání ukončovat praktičtí lékaři až po provedení krevního testu na přítomnost protilátek s negativním výsledkem. Vyplývá to z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které nabývá účinnosti 22. dubna. Týká se pouze lidí, kteří byli v karanténě kvůli kontaktu s nemocným a jsou bez příznaků nemoci, doplnilo ministerstvo na dotaz ČTK.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly by měli nyní praktičtí lékaři od hejtmanů dostávat dvakrát 20 testů a ochranné pomůcky, které vystačí na týden až 14 dnů. Pak se dodávka bude opakovat. Lékaři mají také připravit prostor pro testy.

Nadále platí, že pro ukončení karantény je nutné, aby uplynulo 14 dní od prvního dne jejího nařízení. Současně lidé nesmějí vykazovat příznaky onemocnění covid-19, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Tiskový odbor na dotaz ČTK doplnil, že RAPID test bude podmínkou pro ukončení karantény bezpříznakových pacientů v karanténě. Pozitivní pacienti budou muset mít nadále dvakrát negativní test PCR.

"Chceme, aby se lidé z povinné karantény mohli co nejrychleji vrátit k normálnímu životu a zároveň jsme měli jistotu, že jsou negativní," sdělil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Karanténa se tak podle něj neukončí někomu, kdo by mohl být bezpříznakovým nosičem. "Díky tomu, že praktičtí lékaři zajistí provedení RAPID testu, bude ukončování nařízené karantény mnohem rychlejší," dodal.

Lékaři by podle Prymuly měli na konci 14denní karantény provést rychlotest. "Pokud se ukáže, že je negativní, tak tím to končí. Pokud se ukáže, že je pozitivní, tak by ten člověk měl být nabrán na vyšetření PCR. Pokud bude negativní, tak je ten člověk považován za zdravého, ba dokonce bude z toho zřejmé, že prodělal onemocnění, ale už není infekční. Pokud by byl pozitivní z hlediska vylučování viru, šel by do izolace," vysvětlil v České televizi Prymula.

Praktický lékař by také měl podle Prymuly připravit prostor, kde je možné testy dělat. "Netlačili jsme na to, aby to dělal každý praktický lékař. Pokud se dohodnou, tak to může být jedno místo, které je vyčleněno. Kupříkladu v Praze jsou některé čtvrti, kde se rozhodli, že to budou centralizovat a budou chodit třeba do jednoho odběrového stanu," uvedl. Lidé by na testy měli chodit v době, kdy nejsou v čekárně žádní jiní pacienti.

Sdružení praktických lékařů o nařízení s ministerstvem dlouhodobě jednalo. "Měli jsme řadu připomínek a upřesňujících dotazů. Jsme rádi, že byly nakonec při tvorbě finální verze opatření zohledněny," sdělil ČTK předseda sdružení Petr Šonka. Lékaři podle něj zatím nemají k dispozici rychlotesty ani potřebné ochranné prostředky, bez kterých není možné testování provádět. Šonka ale počítá s tím, že jej lékaři podle slibu ministerstva do 22. dubna obdrží. Ke každému rychlotestu je podle Šonky potřeba jednorázový plášť, dva páry rukavic, štít a respirátor FFP2.

Řada lékařů podle Šonky nemá čekárny a ordinace takové, aby bylo možné zajistit oddělení různých skupin pacientů nebo prostory okamžitě po provedení rychlotestu účinně dezinfikovat. Uvažují o tom, že budou testovat své pacienty mimo ordinace, třeba ve stanech. Docházet na testy domů není z organizačních a technických důvodů možné, zdůraznil. Podle Šonky má nyní z celkových 5200 praxí v Česku zcela zavřeno 11 praxí a částečně 33 praxí. Průměrná praxe má denně 50 až 60 kontaktů s pacientem, většina je elektronická. Do ordinace přijde zhruba osm pacientů denně.

Mimořádné opatření je podle ministerstva vydáno v souladu s požadavky krajů, které jsou odpovědné za řízení a poskytování zdravotních služeb na jejich území a je také v souladu se stanoviskem Ústředního krizového štábu. V případě lidí, kteří nemají svého registrujícího poskytovatele v oboru všeobecné praktické lékařství nebo praktické lékařství pro děti a dorost, se nařizuje zajistit splnění daných podmínek pro osoby v karanténě krajským hygienickým stanicím. Případně mohou krajské hygienické stanice podle místní příslušnosti určit poskytovatele zdravotních služeb, který karanténu ukončí.

Praktičtí lékaři, kteří odběr a vyšetření pacienta na přítomnost koronaviru provedou, zaznamenají data a výsledek testu prostřednictvím elektronické žádanky v Národním zdravotnickém informačním systému.

Související

Adam Vojtěch (ANO)

Vojtěch: Kvůli covidu sena ministerstvu mnohé nestihlo, úspěchem je elektronizace

Kvůli epidemii covidu-19 se ministerstvu zdravotnictví nepodařilo dokončit některé legislativní změny, které odcházející ministr Adam Vojtěch (za ANO) plánoval. Za úspěch považuje například velkou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění nebo zákon o elektronizaci zdravotnictví, které vstupují v platnost od ledna. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK. V pátek předá resort zdravotnictví představiteli nové vlády koalic Spolu a PirSTAN Vlastimilu Válkovi z TOP 09.
Adam Vojtěch (ANO)

Vláda dala zelenou očkování proti covidu u zubařů a lékárníků

Vláda v demisi dnes schválila změnu zákona o ochraně veřejného zdraví, která by měla umožnit očkování proti covidu-19 v ordinacích zubních lékařů nebo lékárnách. Schválit ji musí Parlament, vláda bude považovat projednání ve zrychleném režimu. Po jednání vlády to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Více souvisejících

Adam Vojtěch (ANO) ministerstvo zdravotnictví lékaři Zdravotnictví Roman Prymula (epidemiolog) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy