Vojtěch: Kvůli covidu sena ministerstvu mnohé nestihlo, úspěchem je elektronizace

Kvůli epidemii covidu-19 se ministerstvu zdravotnictví nepodařilo dokončit některé legislativní změny, které odcházející ministr Adam Vojtěch (za ANO) plánoval. Za úspěch považuje například velkou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění nebo zákon o elektronizaci zdravotnictví, které vstupují v platnost od ledna. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK. V pátek předá resort zdravotnictví představiteli nové vlády koalic Spolu a PirSTAN Vlastimilu Válkovi z TOP 09.

"Bylo to mimořádně náročné období. Ministerstvo zdravotnictví je nesmírně složitý resort, a teď to bylo ještě o něčem jiném díky covidu. Přesto si myslím, že se řada věcí podařila," řekl Vojtěch. Do čela resortu nastoupil před čtyřmi lety a třemi dny, v září 2020 ale odstoupil a řízení epidemie dostal na starost epidemiolog Roman Prymula, poté dětský hematolog Jan Blatný a ředitel vinohradské nemocnice Petr Arenberger. Znovu premiér Andrej Babiš (ANO) povolal Vojtěcha v květnu letošního roku.

Z legislativních úprav, které se podařilo v tomto volebním období dokončit, připomněl Vojtěch zejména novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. "Není to žádná marginalita nebo kosmetická změna, ale skutečně obrovská změna systému," uvedl. Zákon bude platit od 1. ledna příštího roku, mění se desítky z 61 paragrafů zákona a jde o jeho největší úpravu od roku 2007. Její dopady do veřejného zdravotního pojištění budou podle dřívějších odhadů ministerstva kolem 100 milionů korun za rok.

Novela upravuje mimo jiné vstup vysoce inovativních léčiv a léčiv pro vzácná onemocnění na český trh a přiznávání jejich úhrad z veřejného zdravotního pojištění. Do legislativy se tak dostávají i pacientské organizace jako součást schvalovacího procesu. Upravuje také proces dohodovacího řízení, při němž pojišťovny spolu se segmenty zdravotní péče jednají o úhradách z veřejného zdravotního pojištění na následující rok, nebo práci revizních lékařů zdravotních pojišťoven. Přidává také zdravotním sestrám možnost předepisovat některé pomůcky a praktickým lékařům nové léky.

Za další z úspěchů svého úřadu Vojtěch považuje dokončení druhé novely tohoto zákona, která se týká úhrad zdravotnických prostředků, a zákona o elektronizaci zdravotnictví, který nastavuje pravidla pro bezpečné sdílení informací mezi zdravotnickými zařízeními. Velký posun dopředu vidí také v reformě péče o duševní zdraví nebo primární péče. Praktických lékařů podle něj poprvé po dlouhé době přichází do systému víc, než odchází do penze. Za pozitivum považuje i zavýšení počtu studentů lékařských fakult.

"Na začátku se podařilo prosadit, byť to nebylo vůbec snadné, zavedení elektronického receptu. Byl to první úkol, se kterým jsem se jako ministr musel popasovat," řekl. Podle něj se tehdy zvažovalo, jestli se povinnost pro lékaře předepisovat léky elektronicky znovu odloží. "Bylo kolem toho tehdy hodně emocí, že to zkolabuje, ale dneska už to každý bere jako běžnou součást života," dodal.

Na tom je podle Vojtěcha vidět, že zdravotnictví je poměrně konzervativní oblast a změny se tam neprosazují úplně snadno. "Byly to necelé čtyři roky, z toho dva roky s covidem. Takže je jasné, že v některých věcech je nutné pokračovat, ale myslím si, že se toho podařilo relativně hodně na to, že se dva roky řešil prakticky jen covid," uvedl.

Úřad podle Vojtěcha připravoval rovněž velkou novelu zákona o zdravotních službách, která byla po jeho odchodu z ministerského postu zastavená. Její části, zejména potřebné definice, ale byly doplněny do novely zákona o veřejném zdraví. "Chtěli jsme v ní řešit také definici dlouhodobé péče, té zdravotně-sociální," řekl Vojtěch. Diskutoval o ní i se zástupci ministerstva práce a sociálních věcí. "Pak ale přišel covid a už nebyl prostor," doplnil.

Před dokončením po jednáních s ministerstvem financí byla podle něj také zákonná úprava valorizace plateb za státní pojištěnce navázaná na ekonomický vývoj. O ní jako jednom z prvních témat hovoří také Vojtěchům nástupce Vlastimil Válek (TOP 09). Ministerstvo připravovalo i změnu financování rezidenčních míst, kde se školí mladí lékaři. "Chtěli jsme, aby to bylo rozdělené podle regionů a v těch regionech, kde je horší dostupnost, byla třeba dotace vyšší než v Praze. Také je to teď v šuplíku, třeba pro mého nástupce," doplnil.

Důležité podle něj je, aby byla zachována kontinuita. "Aby se navázalo na to, s čím se začalo. Reformy duševního zdraví, reforma primární péče, elektronizace. To jsou oblasti, které se nedají vyřešit za rok, za dva, ani za jedno volební období," řekl.

Sám navazoval na práci svých předchůdců například v zavádění nového systému úhrad nemocniční péče nazvaného DGR Restart, podle kterého už se v současné době hradí péče. Vyřešit do budoucna by se mělo téma zdravotně-sociálního pomezí a dlouhodobé péče. První kroky, kdy se propojuje zdravotní péče se sociálními službami, už se povedly v rámci péče o psychiatrické pacienty.

O ministrovi Vojtěchovi se mluvilo jako o budoucím velvyslanci ve Finsku. Na dotaz ČTK o dalším působení po odchodu z postu ministra konkrétně neodpověděl. "O tom teď zatím nepřemýšlím, chci se nejdřív pořádně vyspat," uzavřel. Už od sedmi ráno bude v pátek jednat Rada vlády pro zdravotní rizika, zabývat se bude zkrácením lhůty pro podání třetích dávek očkování po pěti měsících pro další věkové skupiny.

Související

Adam Vojtěch (ANO)

Vláda dala zelenou očkování proti covidu u zubařů a lékárníků

Vláda v demisi dnes schválila změnu zákona o ochraně veřejného zdraví, která by měla umožnit očkování proti covidu-19 v ordinacích zubních lékařů nebo lékárnách. Schválit ji musí Parlament, vláda bude považovat projednání ve zrychleném režimu. Po jednání vlády to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Více souvisejících

Adam Vojtěch (ANO)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Má se hrát fotbal v zimě?

Sněhová kalamita zavařila vedení Ligové fotbalové asociace. Zaslouženě

To, že se nejvyšší fotbalové soutěže hrají i přes Vánoce a Silvestra v Anglii či ve Španělsku, je známá věc, přeci jenom tam ale panují trochu jiné klimatické podmínky umožňující fotbal hrát. Pravda, situace, která nastala o prvním prosincovém víkendu v Česku, je v mnoha ohledech mimořádná a nemusí nastávat každý rok, přeci jenom je ale větší pravděpodobnost v tom, že v českých zeměpisných šířkách a délkách nastane takováto situace častěji. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Hledání trenéra fotbalové reprezentace se dostalo do další fáze. Šanci má Hašek s Nedvědem

Jak známo, česká fotbalová reprezentace je pouhý půlrok do mistrovství Evropy v Německu bez trenéra. Stalo se tak poté, co po úspěšné kvalifikaci v listopadu na svůj post rezignoval kouč Jaroslav Šilhavý. Od té doby se v médiích přetřásalo mnoho jmen, která by ho mohla nahradit, od představitelů Fotbalové asociace ČR (FAČR) ale žádné jméno případného nového trenéra nedostanete. Jak sám předseda FAČR Petr Fousek v pondělí uvedl, do doby, než bude něco jistého, žádné jméno neřekne. Obecně se ale nejvíce spekuluje o tom, že by měl národní tým převzít tandem Ivan Hašek-Pavel Nedvěd.

včera

včera

včera

UEFA

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže

V německém Hamburku se v sobotu v podvečer dozvěděli fotbaloví fanoušci složení základních skupin nadcházejícího mistrovství Evropy, které se v příštím roce uskuteční v Německu. Český tým se tak po losu, kterého se zúčastnil i Tomáš Rosický, dozvěděl, že první zápas v rámci šampionátu sehraje 18. června v Lipsku proti Portugalsku s Cristianem Ronaldem. Dále se pak ve skupině F utká s postupujícím z barážové větvě C (Řecko, Gruzie, Kazachstán nebo Lucembursko) a na závěr pak s Tureckem. Tyto dva duely se odehrají v Hamburku.

včera

Ilustrační foto

Počasí v Česku lámalo rekordy. Meteorologové podobně teplý podzim nepamatují

Letošní podzim v pražském Klementinu zaznamenal nejteplejší teploty od počátku měření v této stanici v roce 1775. Podle tiskové zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla průměrná teplota od září do konce listopadu 13,6 stupňů Celsia, což představuje odchylku od normálu let 1991 až 2020 o 2,6 stupně.

včera

včera

včera

včera

včera

Pohřeb Schwarzenberga se blíží. Už zítra se lidem zpřístupní rakev s urnou

Již ve středu začne oficiální program posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Samotný pohřeb se státními poctami proběhne v sobotu 9. prosince v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy