Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show

V sídle americké moci, které bývalo synonymem pro vážnou diplomacii, nyní prezident Donald Trump proměnil jednání se zahraničními lídry v teatrální přestavení, jež připomíná reality show. Nejnovější „obětí“ této nové formy mezinárodní politiky se stal jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, kterého Trump během schůzky v Oválné pracovně veřejně obvinil z údajného „genocidního“ zacházení s bílými farmáři.

Ramaphosa, jenž dobře věděl, co ho čeká, přesto přicestoval do Washingtonu spolu s bílým ministrem zemědělství a několika slavnými jihoafrickými golfisty, jako jsou Ernie Els a Retief Goosen. Ani jejich přítomnost však nezabránila prezidentu Trumpovi, aby zatemnil světla, spustil videoprojekci a hřímáním o „smrti“ a „vyhlazování bělochů“ obvinil jihoafrickou vládu z rasově motivovaných zločinů.

V pozadí celého představení bylo přitom Trumpovo rozhodnutí z února, kdy podepsal výkonný příkaz označující bílé Jihoafričany za oběti vládního útlaku, umožnil některým z nich uprchnout do USA a současně zastavil veškerou zahraniční pomoc Jižní Africe. Vyhostil také jihoafrického velvyslance ve Washingtonu Ebrahima Rasoola.

Veřejná show, kterou americký prezident zorganizoval, měla však hlubší dopad než jen narušení bilaterálních vztahů. Světoví lídři nyní podle CNN začínají chápat, že návštěva v Oválné pracovně může být spíše pastí než poctou. Politické náklady spojené s tím, že se na kamerách nechají ponižovat, jsou totiž stále vyšší – a pro některé z nich to znamená přeorientování se například na Čínu.

Podobnou zkušenost jako Ramaphosa má za sebou už několik státníků. Nezapomenutelná byla například únorová návštěva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který byl spolu s viceprezidentem JD Vancem tvrdě vyslýchán v přímém přenosu a později vykázán z Bílého domu. I přesto, že si následně doma získal sympatie veřejnosti, musel po několik týdnů Trumpovi vycházet vstříc, aby napravil diplomatické škody.

Prezident Trump se zjevně rozhodl, že Oválnou pracovnu přetvoří v arénu, kde cizí státníci slouží jako kulisy pro jeho politické poselství směřované především k jeho věrnému elektorátu. Místo nudných diplomatických frází se tak předsedové vlád a prezidenti ocitají ve vyhrocených debatách, v nichž musí balancovat mezi důstojností a pragmatismem.

Nejlépe ze střetů s Trumpem vycházejí ti, kteří dokážou najít rovnováhu mezi diplomatickou úctou a jemným vyvracením nepravd. Britský premiér Keir Starmer si například během nedávné návštěvy poradil s Vanceovými obviněními o cenzuře v Británii tím, že sebevědomě zdůraznil dlouhou tradici svobody slova v jeho zemi. K tomu navíc vytáhl dopis od krále Karla III. s oficiálním pozváním pro Trumpa na státní návštěvu, čímž si vysloužil pochvalu i doma.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se rozhodl nepravdivé tvrzení o financování války na Ukrajině vyvrátit přímo během setkání s Trumpem. V přátelském, ale pevném gestu položil ruku na jeho zápěstí a řekl: „Ne, upřímně, zaplatili jsme 60 % veškeré pomoci.“ I on však nezapomněl připojit několik „Drahý Donalde“, aby si zachoval přístup k prezidentovu sluchu.

Italská premiérka Giorgia Meloni, pravidelná návštěvnice Mar-a-Laga a blízká Trumpova spojenkyně, využila své pravicové orientace, aby minimalizovala riziko, které jiní lídři musejí podstupovat. Přesto i ona, jako silná podporovatelka Ukrajiny, musela našlapovat opatrně.

Jedním z nejzajímavějších momentů středeční schůzky bylo i to, že v místnosti seděl Elon Musk. Jihoafrický miliardář, který v posledních týdnech veřejně brojil proti údajné diskriminaci bělochů v Jižní Africe, mohl být hlavním cílovým divákem celé této Trumpovy inscenace. Ostatně i během schůzky s britským premiérem byly Muskovy názory nápadně přítomny.

Za touto novou taktikou americké diplomacie se skrývá Trumpovo odhodlání demonstrovat „America First“ politiku. Vymezuje se proti mezinárodním strukturám, které podle něj Spojené státy okrádají, a místo hledání kompromisů raději cizí představitele veřejně kritizuje a ponižuje.

Největší dilema, před které se dnes světoví lídři staví, tedy nezní: „Co nabídnout Spojeným státům?“ ale „Jak přežít návštěvu u Donalda Trumpa, aniž bych ztratil tvář doma i v zahraničí?“

S Trumpovým návratem do úřadu se totiž zásadně proměnila i forma mezinárodní diplomacie. A čím dál více to vypadá, že světoví státníci musí být připraveni nejen na politické jednání, ale i na roli nechtěné hvězdy v americké politické show. 

Související

Demonstrace v USA proti ICE

Američané proti Trumpovi. V den přehlídky vyšli lidé do ulic, protesty nekončí

Zatímco americký prezident Donald Trump pořádal ve Washingtonu vojenskou přehlídku k výročí 250 let od založení americké armády, po celé zemi probíhaly demonstrace proti jeho způsobu vykonávání prezidentského úřadu. Trump varoval, že „nepřátelé Ameriky“ (tedy kdokoliv, kdo nesouhlasí s jeho režimem) pocítí tvrdou sílu. V některých státech vedených republikány guvernéři předem signalizovali, že bezpečnostní složky potlačí jakékoli protesty, které budou považovat za násilné.
Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Chaos a nesourodost: Trumpova administrativa si sama podráží nohy i vzájemně protiřečí

Chaotický a nesourodý přístup administrativy Donalda Trumpa opakovaně dokládá selhávání na nejvyšší úrovni státní správy. Případy, kdy ministr pro efektivitu vlády Elon Musk „omylem“ zruší program prevence eboly, či ministryně pro vnitřní bezpečnost Kristi Noemová obviní nesprávnou osobu z vyhrožování prezidentu Trumpovi, ilustrují chaotickou povahu rozhodování a neschopnost koordinace mezi jednotlivými složkami administrativy.

Více souvisejících

Bílý dům USA Donald Trump

Aktuálně se děje

před 47 minutami

včera

Prezident Trump

Volba, která může změnit svět. Trump čelí zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí v kariéře

Americký prezident Donald Trump čelí rostoucímu napětí nejen ze zahraničí, ale i z vlastního tábora. V sázce je nejzásadnější bezpečnostní rozhodnutí jeho dosavadních dvou prezidentských období — zda Spojené státy zaútočí na íránský jaderný komplex ve Fordo, ukrytý hluboko pod zemí. Zatímco Izrael na Trumpa tlačí, aby se do konfliktu aktivně zapojil, jeho vlastní příznivci z hnutí MAGA i levicoví oponenti varují před zatažením Ameriky do další nekonečné války na Blízkém východě.

včera

Donald Trump

Chameneího zatím nezabijeme, ale dochází nám trpělivost, prohlásil Trump

Prezident USA Donald Trump večer vydal sérii ostrých varování vůči Íránu, přičemž se zaměřil zejména na nejvyššího vůdce země ajatolláha Alího Chameneího, kterého na své síti Truth Social označil za „snadný cíl“ a naznačil, že americká trpělivost se rychle vyčerpává. V regionu zároveň narůstá napětí kvůli pokračujícím raketovým útokům mezi Íránem a Izraelem.

včera

SMS, ilustrační fotografie

Experti si posvítili na Trump Mobile: To, co slibuje prezident USA, je podle nich naprosto nereálné

Nově představený zlatý chytrý telefon nesoucí jméno Donalda Trumpa se stal terčem kritiky odborníků i etických watchdogů. Trump Organization oznámila plány na uvedení vlastního mobilního telefonu, který by měl být „vyroben v USA“ a prodáván za 499 dolarů (přibližně 11 600 Kč). Analytici však tento záměr označují za technicky téměř nemožný a zpochybňují i samotnou etiku tohoto podnikatelského kroku prezidenta Spojených států.

včera

Poslanecká sněmovna

Snaha o pád vlády ministry nezajímá, nepřišla jich ani půlka. Předvolební show, vyčetla opozici Pekarová Aadamová

Poslanecká sněmovna se dnes v sešla na mimořádném jednání svolaném opozicí, jehož cílem je hlasování o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Impulsem k tomuto kroku se stala takzvaná bitcoinová kauza, která v posledních týdnech výrazně otřásla českou politickou scénou a vyústila v rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Opoziční strany ANO a SPD, které schůzi iniciovaly, obviňují vládu z korupce, manipulace a krytí nelegálních darů. Požadují nejen odchod Stanjury a Decroixové, ale i pád celé vlády.

včera

Velitelské středisko izraelského letectva dohlížející na údery v Íránu

Proč Izrael zaútočil na Írán? Podle expertů je důvodů více, od jaderného programu až po vnitropolitické tlaky na Netanjahua

Izrael usiluje o likvidaci íránského jaderného programu i o oslabení režimu ajatolláha Chameneího, jehož pád by mohl narušit podporu skupin jako Hamás či Hizballáh. Zároveň však hrozí, že by Írán mohl sklouznout do občanské války. Izrael rovněž zřejmě záměrně akcentuje jadernou hrozbu, aby získal podporu Západu, zatímco skutečným cílem může být odvést pozornost od vlastní krize doma i v Gaze.

včera

F-16 Israel Defense Forces

Izraelské letectvo opět udeřilo v Íránu. Evropa evakuuje své občany, domů se vrací i Češi

Izraelská armáda v úterý oznámila, že její letectvo provedlo sérii vzdušných útoků na několik lokalit v západním Íránu. Podle oficiálního prohlášení izraelských ozbrojených sil bylo při úderech zasaženo „několik míst a desítky odpalovacích zařízení balistických raket“. Tyto útoky jsou součástí intenzivního vojenského střetu mezi Izraelem a Íránem, který pokračuje již pátý den.

včera

Prezident Trump

Kvůli Íránu odjel z G7, jaké ale budou další kroky? Trump má aktuálně tři možnosti

Prezident Donald Trump předčasně odcestoval ze summitu G7 v kanadské Albertě a vyvolal tím vlnu spekulací, co stojí za tímto krokem – a především jak bude nyní Spojené státy směřovat ve stále vyhrocenější krizi mezi Izraelem a Íránem. Bílý dům sice uvedl, že odjezd souvisí s vývojem na Blízkém východě, ale sám Trump později na sociální síti Truth Social popřel, že by šlo o reakci na snahu o příměří. „Vracíme se kvůli důležitým věcem,“ uvedl bez dalších podrobností.

včera

včera

Poslanecká sněmovna

Nejšpinavější korupční skandál v dějinách Česka, prohlásil Babiš ve Sněmovně. Fiala připustil problémy

Poslanecká sněmovna se dnes v sešla na mimořádném jednání svolaném opozicí, jehož cílem je hlasování o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Impulsem k tomuto kroku se stala takzvaná bitcoinová kauza, která v posledních týdnech výrazně otřásla českou politickou scénou a vyústila v rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Opoziční strany ANO a SPD, které schůzi iniciovaly, obviňují vládu z korupce, manipulace a krytí nelegálních darů. Požadují nejen odchod Stanjury a Decroixové, ale i pád celé vlády.

včera

včera

Stíhací letoun izraelského letectva, který se zúčastnil úderů v Íránu 26. října 2024, na snímek, který následující byl den vyčištěn pro zveřejnění.

Izrael a Írán jsou ve válce, která může trvat týdny i déle. Podle expertů hrozí širší konflikt, zapojení USA by vše zásadně změnilo

Otevřený vojenský střet mezi Izraelem a Íránem byl podle expertů jen otázkou času. Historické napětí, eskalující rétorika a obavy z íránského jaderného programu vytvořily výbušné prostředí, které vyústilo v konflikt. Podle odborníků bude válka výrazně delší než předchozí střety a její rozsah může záviset na tom, zda se do ní zapojí i další mocnosti – zejména Spojené státy, které zatím volí zdrženlivost.

včera

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

EU: Ukrajina zažila jeden z nejničivějších útoků od začátku války

Evropská unie dnes ostře odsoudila pokračující ruskou agresi vůči Ukrajině, přičemž šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová označila noční útok na Kyjev za jeden z nejničivějších od začátku války. V souvislosti s děním na Blízkém východě pak varovala před nárůstem napětí v regionu a nutností tvrdého postoje vůči Íránu.

včera

včera

Poslanecká sněmovna

Sněmovna jedná o nedůvěře vládě kvůli bitcoinové kauze. Schůze se zřejmě protáhne do zítřka

Poslanecká sněmovna se dnes sešla k mimořádnému jednání o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Schůzi vyvolaly opoziční strany ANO a SPD v reakci na tzv. bitcoinovou kauzu, kvůli níž nedávno rezignoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Opozice požaduje i odchod ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) a konec celé vlády. Jedná se již o čtvrtý pokus opozice svrhnout kabinet v tomto volebním období.

včera

V Kyjevě umírali lidé při dalším ruském útoku. (17.6.2025)

Zelenskyj mluví o jednom z nejhorších útoků. V Kyjevě přišlo 14 lidí o život

Kyjev se v noci na úterý stal terčem masivního ruského útoku, při němž zahynulo nejméně 14 lidí a bezmála stovka dalších utrpěla zranění. Ruská armáda podle ukrajinských úřadů opět použila taktiku dvojitého úderu, která cílí i na zasahující záchranáře. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil útok za jeden z nejhrůznějších na metropoli od začátku války.

včera

včera

včera

Výbuchy v Íránu

Čína bije na poplach, Rusko kalkuluje. Válka Íránu s Izraelem a rozdílné přístupy autoritářských mocností

Autoritářské mocnosti sledují konflikt mezi Íránem a Izraelem s výrazně odlišnými zájmy a motivacemi. Čína varuje před eskalací a apeluje na klid zbraní, zatímco chrání své rozsáhlé investice a strategické partnerství s Teheránem. Rusko naopak v krizi vidí příležitost – od posílení své pozice na Blízkém východě po odklon pozornosti Západu od Ukrajiny. Obě velmoci však riskují, že nekontrolovaný vývoj situace ohrozí jejich dlouhodobé zájmy v regionu.

včera

Počasí o nadcházejícím víkendu tropické teploty nepřinese

Na rozdíl od uplynulého víkendu nás v tom nadcházejícím nečekají tropy. Vyplývá to z předpovědi počasí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy