ROZHOVOR | Lidé mají větší hrůzu z vystupování, než ze smrti, říká Vojnar pro EZ. Ministr Vojtěch mu zní v uších dodnes

Jak se může trémista proměnit v sebevědomého řečníka? Proč se vlastně zabývat něčím takovým, jako jsou komunikační dovednosti? A jak si poradit s nervozitou při vystupování před publikem či kamerou? Nejen na to se EuroZprávy.cz zeptaly Petra Vojnara, moderátora, herce, ale především experta na rétoriku a komunikační dovednosti.

Nejdřív pojďme začít u vás. Zajímá mě vaše životní cesta, především to, jak jste se vlastně dostal od vystupování v kapele T-Boyz k lektorování a tréninku řečnických a prezentačních schopností? To je asi dost dlouhá cesta.

Nějakou chvilku to trvalo, ale nebylo na tom nic krkolomného, jak by se na první pohled mohlo zdát. Od hudby je jen krůček k moderování, což se po konci se zpěvem stalo na dlouhou dobu hlavní a dnes stále ještě je i významnou částí mých aktivit. Od toho pak zase byl jen krůček k herectví, což také stále aktivně provozuju. No a vlastně kombinace vystupování, řeči a vciťování se do nějaké role je to, co se v řečnictví a prezentaci využívá. Nebo by alespoň mělo. Řeč těla, rétorika, jak zaujmout, zabavit, vysvětlit, rétoricky čistě říct, prodat sebe i své téma, to je jenom takový nutný základ kohokoliv, kdo chce před lidmi na „pódiu“ obstát.

Sám jsem byl v počátcích svého veřejného vystupování strašný trémista, který měl obrovský problém ze sebe vypravit před lidmi větu. Časem jsem si s tím nějak poradil, ale trvalo to fakt dlouho. Kdybych tedy tehdy přišel k vám, jak byste si s mým problémem poradil? A za jak dlouho se dá z trémisty udělat sebevědomý řečník? 

Záleží na tom, v čem ten problém s mluvením před lidmi tkví. Není na tom nic nenormálního. 85 procent lidí má obecně větší hrůzu z myšlenky na veřejné vystoupení, než z myšlenky na vlastní smrt. Nemáme to jako lidi z různých důvodů rádi. Tím nejčastějším problémem bývá traumatický zážitek z dětství nebo období dospívání. A pokud tam není, tak je to většinou čistě problém našeho ega, strach ze selhání, z hodnocení, ze ztrapnění se. Takže nejdřív bychom zjistili, kde ten problém je, pak bych vás naučil, co a jak správně dělat, vysvětlil, čeho se vyvarovat a pak bychom vše spolu natrénovali v bezpečném prostředí. Už to, že máte know-how, vám na klidu celkem přidá. Ale pak je tu to nejtěžší. Jít do terénu a tam si ten nekomfort obrušovat v boji. Bez zkušeností a postupného mistrování se to nevyřeší. U mě stačí trénink dva až tři měsíce a pak tak půl roku častějšího „vystupování“ a je z vás velmi slušný vyklidněný pódiový profík.

Přesně tak, u mě taky zabralo až to - zprvu bolestivé - „obrušování praxí“. Nicméně, pojďme si to rozebrat. Co se vlastně děje v hlavách a tělech normálních lidí, když z ničeho nic mají vystupovat před lidmi a proč u toho spousta z nás zamrzává?

Spustí se obranný mechanismus. Mozek vygeneruje nejhorší možné scénáře, a protože pro nás je představa totožná s realitou, začne na to fyzická schránka reagovat taky „správně“. Zmrzni – uteč – bojuj. Buď ze sebe nevydáme ani hlásku anebo lítáme po pódiu jako splašení a drmolíme páté přes deváté.

Vaše služby – nebo služby jiných profesionálů v oboru – využívají i mnohé z veřejně známých osobností. S kým nejzajímavějším jste pracoval a kdo naopak by – například z politiky – podobný trénink potřeboval nejvíc? 

Ano. chodí za mnou i moji "kolegové" z branže, mám na svědomí několik moderátorů, které vídáte denně na obrazovkách, ale jejich jména si nechám pro sebe. Stejně tak ne nepodstatná část mých klientů se rekrutuje z řad politiků. Pořád jsou nějaké volby. Ale jejich jména si také nechám pro sebe. Jsem něco jako farář. Jako sůl by to potřebovala většina z nich, ale zase na druhou stranu, nejsou obecně špatní. Vadí mi, že Fiala, který byl docela dobrý, teď sklouznul do hrozné robotičnosti. Kdo byl naprosto „pekelný", byl svého času ministr zdravotnictví Vojtěch. Jeho "eeeeee" po každém druhém slovu mi zní v uších dodnes.

Pojďme zpět na obecnou rovinu. Proč jsou podle vás řečnické a prezentační schopnosti v dnešní době tak důležité a jak mohou tyto dovednosti ovlivnit například kariérní růst?

Protože komunikace je základ všeho. Komunikujeme se svým okolím neustále. Se světem, s lidmi. I když mlčíme a sedíme, tak je to komunikace. A každý den něco prezentujeme (prodáváme). Sebe, svůj názor, svůj pohled na věc, výrobek, službu, reprezentujeme firmu, tým, komunitu. Pokud se to naučíme správně a nebudeme se toho bát, automaticky se zařadíme mezi úzké procento „výjimečných“. A tím stoupne naše cena na trhu, vizibilita a pokud k tomu máme ještě jinou přidanou hodnotu, jsme všude kandidátem číslo 1.

Kdo tedy jsou lidé, kteří za vámi do Seba Academy vlastně chodí a s jakými problémy jim pomáháte? 

Do akademie za námi chodí ta nejširší škála klientů a z důvodů, které si jen dokážete představit. Komunikace a sebeprezentace se opravdu hodí úplně každému. Ale hlavně je to díky široké paletě témat, které umíme řešit a na které zvládneme připravit a vytrénovat. Od čehokoliv, co vás potká v offline světě – rétorika, řeč těla, prezentační dovednosti, prodejní dovednosti, asertivita, time management, ovlivňování, vyjednávání, obchodní dovednosti, přes online – sociální sítě, jejich algoritmy, střih videí, až po umělou inteligenci a její promptování. Vhodným kombinováním témat dokážeme připravit na jakoukoliv komunikační výzvu jak jednotlivce, tak celé obchodní či manažerské týmy. Do našeho portfolia tak patří osobní mentoringy, otevřené workshopy, školení ve firmách a také přednášky.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Petr Vojnar komunikace řeč Adam Vojtěch (ANO) Petr Fiala (ODS) moderátoři politika

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 3 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

včera

včera

Elon Musk

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

včera

včera

Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?

Rok 2024 se zapíše do historie jako rok rekordních klimatických extrémů, přičemž data ukazují, jak rychle globální oteplování mění náš svět. Stále rostoucí teploty, extrémní počasí, zvyšování hladiny moří a pokračující emise skleníkových plynů podtrhují naléhavou potřebu globální akce. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy