ROZHOVOR | Lidé mají větší hrůzu z vystupování, než ze smrti, říká Vojnar pro EZ. Ministr Vojtěch mu zní v uších dodnes

Jak se může trémista proměnit v sebevědomého řečníka? Proč se vlastně zabývat něčím takovým, jako jsou komunikační dovednosti? A jak si poradit s nervozitou při vystupování před publikem či kamerou? Nejen na to se EuroZprávy.cz zeptaly Petra Vojnara, moderátora, herce, ale především experta na rétoriku a komunikační dovednosti.

Nejdřív pojďme začít u vás. Zajímá mě vaše životní cesta, především to, jak jste se vlastně dostal od vystupování v kapele T-Boyz k lektorování a tréninku řečnických a prezentačních schopností? To je asi dost dlouhá cesta.

Nějakou chvilku to trvalo, ale nebylo na tom nic krkolomného, jak by se na první pohled mohlo zdát. Od hudby je jen krůček k moderování, což se po konci se zpěvem stalo na dlouhou dobu hlavní a dnes stále ještě je i významnou částí mých aktivit. Od toho pak zase byl jen krůček k herectví, což také stále aktivně provozuju. No a vlastně kombinace vystupování, řeči a vciťování se do nějaké role je to, co se v řečnictví a prezentaci využívá. Nebo by alespoň mělo. Řeč těla, rétorika, jak zaujmout, zabavit, vysvětlit, rétoricky čistě říct, prodat sebe i své téma, to je jenom takový nutný základ kohokoliv, kdo chce před lidmi na „pódiu“ obstát.

Sám jsem byl v počátcích svého veřejného vystupování strašný trémista, který měl obrovský problém ze sebe vypravit před lidmi větu. Časem jsem si s tím nějak poradil, ale trvalo to fakt dlouho. Kdybych tedy tehdy přišel k vám, jak byste si s mým problémem poradil? A za jak dlouho se dá z trémisty udělat sebevědomý řečník? 

Záleží na tom, v čem ten problém s mluvením před lidmi tkví. Není na tom nic nenormálního. 85 procent lidí má obecně větší hrůzu z myšlenky na veřejné vystoupení, než z myšlenky na vlastní smrt. Nemáme to jako lidi z různých důvodů rádi. Tím nejčastějším problémem bývá traumatický zážitek z dětství nebo období dospívání. A pokud tam není, tak je to většinou čistě problém našeho ega, strach ze selhání, z hodnocení, ze ztrapnění se. Takže nejdřív bychom zjistili, kde ten problém je, pak bych vás naučil, co a jak správně dělat, vysvětlil, čeho se vyvarovat a pak bychom vše spolu natrénovali v bezpečném prostředí. Už to, že máte know-how, vám na klidu celkem přidá. Ale pak je tu to nejtěžší. Jít do terénu a tam si ten nekomfort obrušovat v boji. Bez zkušeností a postupného mistrování se to nevyřeší. U mě stačí trénink dva až tři měsíce a pak tak půl roku častějšího „vystupování“ a je z vás velmi slušný vyklidněný pódiový profík.

Přesně tak, u mě taky zabralo až to - zprvu bolestivé - „obrušování praxí“. Nicméně, pojďme si to rozebrat. Co se vlastně děje v hlavách a tělech normálních lidí, když z ničeho nic mají vystupovat před lidmi a proč u toho spousta z nás zamrzává?

Spustí se obranný mechanismus. Mozek vygeneruje nejhorší možné scénáře, a protože pro nás je představa totožná s realitou, začne na to fyzická schránka reagovat taky „správně“. Zmrzni – uteč – bojuj. Buď ze sebe nevydáme ani hlásku anebo lítáme po pódiu jako splašení a drmolíme páté přes deváté.

Vaše služby – nebo služby jiných profesionálů v oboru – využívají i mnohé z veřejně známých osobností. S kým nejzajímavějším jste pracoval a kdo naopak by – například z politiky – podobný trénink potřeboval nejvíc? 

Ano. chodí za mnou i moji "kolegové" z branže, mám na svědomí několik moderátorů, které vídáte denně na obrazovkách, ale jejich jména si nechám pro sebe. Stejně tak ne nepodstatná část mých klientů se rekrutuje z řad politiků. Pořád jsou nějaké volby. Ale jejich jména si také nechám pro sebe. Jsem něco jako farář. Jako sůl by to potřebovala většina z nich, ale zase na druhou stranu, nejsou obecně špatní. Vadí mi, že Fiala, který byl docela dobrý, teď sklouznul do hrozné robotičnosti. Kdo byl naprosto „pekelný", byl svého času ministr zdravotnictví Vojtěch. Jeho "eeeeee" po každém druhém slovu mi zní v uších dodnes.

Pojďme zpět na obecnou rovinu. Proč jsou podle vás řečnické a prezentační schopnosti v dnešní době tak důležité a jak mohou tyto dovednosti ovlivnit například kariérní růst?

Protože komunikace je základ všeho. Komunikujeme se svým okolím neustále. Se světem, s lidmi. I když mlčíme a sedíme, tak je to komunikace. A každý den něco prezentujeme (prodáváme). Sebe, svůj názor, svůj pohled na věc, výrobek, službu, reprezentujeme firmu, tým, komunitu. Pokud se to naučíme správně a nebudeme se toho bát, automaticky se zařadíme mezi úzké procento „výjimečných“. A tím stoupne naše cena na trhu, vizibilita a pokud k tomu máme ještě jinou přidanou hodnotu, jsme všude kandidátem číslo 1.

Kdo tedy jsou lidé, kteří za vámi do Seba Academy vlastně chodí a s jakými problémy jim pomáháte? 

Do akademie za námi chodí ta nejširší škála klientů a z důvodů, které si jen dokážete představit. Komunikace a sebeprezentace se opravdu hodí úplně každému. Ale hlavně je to díky široké paletě témat, které umíme řešit a na které zvládneme připravit a vytrénovat. Od čehokoliv, co vás potká v offline světě – rétorika, řeč těla, prezentační dovednosti, prodejní dovednosti, asertivita, time management, ovlivňování, vyjednávání, obchodní dovednosti, přes online – sociální sítě, jejich algoritmy, střih videí, až po umělou inteligenci a její promptování. Vhodným kombinováním témat dokážeme připravit na jakoukoliv komunikační výzvu jak jednotlivce, tak celé obchodní či manažerské týmy. Do našeho portfolia tak patří osobní mentoringy, otevřené workshopy, školení ve firmách a také přednášky.

Související

Monika Brausenbauch Meislová Rozhovor

Britové jsou opravdu unavení, říká Brusenbauch Meislová pro EZ. Nejspíše si zvolí Labouristy

V Británii dnes odstartovaly parlamentní volby v nichž se patrně rozhodnou mezi dvěma tradičními stranami – Konzervativní a Labouristickou. „De facto všechny průzkumy předpovídají Labouristické straně drtivé vítězství. Její náskok konzistentně činí zhruba 20 %, což je opravdu masivní náskok,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. 
Lukáš Vlček (použito se svolením L. Vlčka) Rozhovor

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Více souvisejících

rozhovor Petr Vojnar komunikace řeč Adam Vojtěch (ANO) Petr Fiala (ODS) moderátoři politika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy