ROZHOVOR | Lidé mají větší hrůzu z vystupování, než ze smrti, říká Vojnar pro EZ. Ministr Vojtěch mu zní v uších dodnes

Jak se může trémista proměnit v sebevědomého řečníka? Proč se vlastně zabývat něčím takovým, jako jsou komunikační dovednosti? A jak si poradit s nervozitou při vystupování před publikem či kamerou? Nejen na to se EuroZprávy.cz zeptaly Petra Vojnara, moderátora, herce, ale především experta na rétoriku a komunikační dovednosti.

Nejdřív pojďme začít u vás. Zajímá mě vaše životní cesta, především to, jak jste se vlastně dostal od vystupování v kapele T-Boyz k lektorování a tréninku řečnických a prezentačních schopností? To je asi dost dlouhá cesta.

Nějakou chvilku to trvalo, ale nebylo na tom nic krkolomného, jak by se na první pohled mohlo zdát. Od hudby je jen krůček k moderování, což se po konci se zpěvem stalo na dlouhou dobu hlavní a dnes stále ještě je i významnou částí mých aktivit. Od toho pak zase byl jen krůček k herectví, což také stále aktivně provozuju. No a vlastně kombinace vystupování, řeči a vciťování se do nějaké role je to, co se v řečnictví a prezentaci využívá. Nebo by alespoň mělo. Řeč těla, rétorika, jak zaujmout, zabavit, vysvětlit, rétoricky čistě říct, prodat sebe i své téma, to je jenom takový nutný základ kohokoliv, kdo chce před lidmi na „pódiu“ obstát.

Sám jsem byl v počátcích svého veřejného vystupování strašný trémista, který měl obrovský problém ze sebe vypravit před lidmi větu. Časem jsem si s tím nějak poradil, ale trvalo to fakt dlouho. Kdybych tedy tehdy přišel k vám, jak byste si s mým problémem poradil? A za jak dlouho se dá z trémisty udělat sebevědomý řečník? 

Záleží na tom, v čem ten problém s mluvením před lidmi tkví. Není na tom nic nenormálního. 85 procent lidí má obecně větší hrůzu z myšlenky na veřejné vystoupení, než z myšlenky na vlastní smrt. Nemáme to jako lidi z různých důvodů rádi. Tím nejčastějším problémem bývá traumatický zážitek z dětství nebo období dospívání. A pokud tam není, tak je to většinou čistě problém našeho ega, strach ze selhání, z hodnocení, ze ztrapnění se. Takže nejdřív bychom zjistili, kde ten problém je, pak bych vás naučil, co a jak správně dělat, vysvětlil, čeho se vyvarovat a pak bychom vše spolu natrénovali v bezpečném prostředí. Už to, že máte know-how, vám na klidu celkem přidá. Ale pak je tu to nejtěžší. Jít do terénu a tam si ten nekomfort obrušovat v boji. Bez zkušeností a postupného mistrování se to nevyřeší. U mě stačí trénink dva až tři měsíce a pak tak půl roku častějšího „vystupování“ a je z vás velmi slušný vyklidněný pódiový profík.

Přesně tak, u mě taky zabralo až to - zprvu bolestivé - „obrušování praxí“. Nicméně, pojďme si to rozebrat. Co se vlastně děje v hlavách a tělech normálních lidí, když z ničeho nic mají vystupovat před lidmi a proč u toho spousta z nás zamrzává?

Spustí se obranný mechanismus. Mozek vygeneruje nejhorší možné scénáře, a protože pro nás je představa totožná s realitou, začne na to fyzická schránka reagovat taky „správně“. Zmrzni – uteč – bojuj. Buď ze sebe nevydáme ani hlásku anebo lítáme po pódiu jako splašení a drmolíme páté přes deváté.

Vaše služby – nebo služby jiných profesionálů v oboru – využívají i mnohé z veřejně známých osobností. S kým nejzajímavějším jste pracoval a kdo naopak by – například z politiky – podobný trénink potřeboval nejvíc? 

Ano. chodí za mnou i moji "kolegové" z branže, mám na svědomí několik moderátorů, které vídáte denně na obrazovkách, ale jejich jména si nechám pro sebe. Stejně tak ne nepodstatná část mých klientů se rekrutuje z řad politiků. Pořád jsou nějaké volby. Ale jejich jména si také nechám pro sebe. Jsem něco jako farář. Jako sůl by to potřebovala většina z nich, ale zase na druhou stranu, nejsou obecně špatní. Vadí mi, že Fiala, který byl docela dobrý, teď sklouznul do hrozné robotičnosti. Kdo byl naprosto „pekelný", byl svého času ministr zdravotnictví Vojtěch. Jeho "eeeeee" po každém druhém slovu mi zní v uších dodnes.

Pojďme zpět na obecnou rovinu. Proč jsou podle vás řečnické a prezentační schopnosti v dnešní době tak důležité a jak mohou tyto dovednosti ovlivnit například kariérní růst?

Protože komunikace je základ všeho. Komunikujeme se svým okolím neustále. Se světem, s lidmi. I když mlčíme a sedíme, tak je to komunikace. A každý den něco prezentujeme (prodáváme). Sebe, svůj názor, svůj pohled na věc, výrobek, službu, reprezentujeme firmu, tým, komunitu. Pokud se to naučíme správně a nebudeme se toho bát, automaticky se zařadíme mezi úzké procento „výjimečných“. A tím stoupne naše cena na trhu, vizibilita a pokud k tomu máme ještě jinou přidanou hodnotu, jsme všude kandidátem číslo 1.

Kdo tedy jsou lidé, kteří za vámi do Seba Academy vlastně chodí a s jakými problémy jim pomáháte? 

Do akademie za námi chodí ta nejširší škála klientů a z důvodů, které si jen dokážete představit. Komunikace a sebeprezentace se opravdu hodí úplně každému. Ale hlavně je to díky široké paletě témat, které umíme řešit a na které zvládneme připravit a vytrénovat. Od čehokoliv, co vás potká v offline světě – rétorika, řeč těla, prezentační dovednosti, prodejní dovednosti, asertivita, time management, ovlivňování, vyjednávání, obchodní dovednosti, přes online – sociální sítě, jejich algoritmy, střih videí, až po umělou inteligenci a její promptování. Vhodným kombinováním témat dokážeme připravit na jakoukoliv komunikační výzvu jak jednotlivce, tak celé obchodní či manažerské týmy. Do našeho portfolia tak patří osobní mentoringy, otevřené workshopy, školení ve firmách a také přednášky.

Související

Patrik Šváb Rozhovor

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.
Šárka Shoup Rozhovor

Trumpovy kroky jako série nepromyšlených gest? Je za tím ale něco víc, říká pro EZ Shoup o amerických clech

Výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost Šárka Shoup v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, na co americký prezident Donald Trump může cílit vysokými celními tarify, které uvalil na dovoz z téměř celého světa. Primárním cílem je zřejmě Čína. „Záměrně šel cestou plošného zacílení, aby Čína nemohla jednoduše reagovat protiopatřením. Je to chytrá, i když velmi tvrdá strategie. Otázkou ale zůstává, co to udělá s důvěrou partnerů i s globální ekonomikou,“ nastínila.

Více souvisejících

rozhovor Petr Vojnar komunikace řeč Adam Vojtěch (ANO) Petr Fiala (ODS) moderátoři politika

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu

Kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Rob Bonta ve středu podali žalobu na administrativu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Prezident podle nich při uvalování rozsáhlých cel použil určité mimořádné pravomoci nezákonně.

včera

včera

Ilustrační foto

V Itálii se zřítila lanovka s lidmi, několik mrtvých

V italském regionu Kampánie došlo ve čtvrtek k vážné nehodě lanovky, která si vyžádala čtyři lidské životy a jednoho člověka v kritickém stavu. Tragédie se odehrála na vrcholu Monte Faito, přibližně 45 kilometrů jihovýchodně od Neapole. Informaci potvrdily horské záchranné složky i hasiči.

včera

včera

Donald Trump

Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje novou obchodní strategii, jejímž cílem je izolovat Čínu ze světového trhu. Podle informací deníku Wall Street Journal chce Bílý dům přesvědčit více než 70 obchodních partnerů USA, aby omezili své hospodářské vztahy s Pekingem výměnou za snížení amerických cel. Jedná se o dosud nejambicióznější krok v pokračující obchodní válce mezi dvěma největšími světovými ekonomikami.

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví

Po tragické středě se i dnešek nese ve znamení smrtelných nehod na českých silnicích. V obci Kolaje na Nymbursku srazilo auto několik osob stojících u odstaveného vozu, dva lidé přišli o život, další dva utrpěli vážná zranění. Ke druhé tragické události došlo krátce před polednem na Orlickoústecku, kde mladý řidič nezvládl řízení a se spolujezdcem zahynul při nárazu do stromu.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval západní partnery, aby zesílili tlak na Rusko, které podle něj dál využívá každý den i noc k zabíjení civilistů. Jeho prohlášení přichází krátce před dnešním klíčovým setkáním světových lídrů v Paříži a jen několik hodin poté, co ruské rakety a drony v noci udeřily na Dnipro, Oděsu, Sumy, Charkov a Doněck. Při útocích zahynuli tři lidé a dalších 28 utrpělo zranění.

včera

top 09

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni

Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.

včera

Emmanuel Macron

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu

Prezident Emmanuel Macron dnes na Elysejském paláci oficiálně přivítal amerického senátora Marca Rubia a realitního magnáta Stevena Witkoffa. Při setkání je doprovázel francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle francouzského prezidentského úřadu se Macron těsně před tím spojil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, což podtrhuje geopolitickou vážnost současné návštěvy americké delegace.

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích

Slovenský parlament ve středu těsnou většinou přijal nový zákon, který zpřísňuje pravidla pro neziskové organizace. Opatření, jež podle kritiků nese znaky ruské legislativy, prošlo zrychleným legislativním procesem a získalo pouze nejnutnější počet 76 hlasů. Zákon ukládá neziskovým organizacím povinnost zveřejňovat informace o svých dárcích a zavádí sankce za jejich nezveřejnění.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu ke studentům na Baumanově moskevské státní technické univerzitě vyzdvihl Elona Muska. Podle něj jde o výjimečného člověka, který – ač žije ve Spojených státech – je posedlý vizí cesty na Mars. Takové osobnosti se podle Putina objevují jen zřídka, neboť jsou poháněny silnou ideou.

včera

Nové záběry z atentátu na Fica zveřejnila finská televize YLE

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica

Dosud nezveřejněné záběry z atentátu na slovenského premiéra z května 2024 se nyní dostaly na veřejnost díky dokumentu finské televize. Syrové sekundy po výstřelech v Handlové zachycují dramatické momenty střelby z jiného úhlu a znovu oživují děsivé chvíle, které zasáhly nejen Slovensko, ale i širokou veřejnost ve střední Evropě.

včera

včera

včera

včera

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě

Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy