ROZHOVOR | Lidé mají větší hrůzu z vystupování, než ze smrti, říká Vojnar pro EZ. Ministr Vojtěch mu zní v uších dodnes

Jak se může trémista proměnit v sebevědomého řečníka? Proč se vlastně zabývat něčím takovým, jako jsou komunikační dovednosti? A jak si poradit s nervozitou při vystupování před publikem či kamerou? Nejen na to se EuroZprávy.cz zeptaly Petra Vojnara, moderátora, herce, ale především experta na rétoriku a komunikační dovednosti.

Nejdřív pojďme začít u vás. Zajímá mě vaše životní cesta, především to, jak jste se vlastně dostal od vystupování v kapele T-Boyz k lektorování a tréninku řečnických a prezentačních schopností? To je asi dost dlouhá cesta.

Nějakou chvilku to trvalo, ale nebylo na tom nic krkolomného, jak by se na první pohled mohlo zdát. Od hudby je jen krůček k moderování, což se po konci se zpěvem stalo na dlouhou dobu hlavní a dnes stále ještě je i významnou částí mých aktivit. Od toho pak zase byl jen krůček k herectví, což také stále aktivně provozuju. No a vlastně kombinace vystupování, řeči a vciťování se do nějaké role je to, co se v řečnictví a prezentaci využívá. Nebo by alespoň mělo. Řeč těla, rétorika, jak zaujmout, zabavit, vysvětlit, rétoricky čistě říct, prodat sebe i své téma, to je jenom takový nutný základ kohokoliv, kdo chce před lidmi na „pódiu“ obstát.

Sám jsem byl v počátcích svého veřejného vystupování strašný trémista, který měl obrovský problém ze sebe vypravit před lidmi větu. Časem jsem si s tím nějak poradil, ale trvalo to fakt dlouho. Kdybych tedy tehdy přišel k vám, jak byste si s mým problémem poradil? A za jak dlouho se dá z trémisty udělat sebevědomý řečník? 

Záleží na tom, v čem ten problém s mluvením před lidmi tkví. Není na tom nic nenormálního. 85 procent lidí má obecně větší hrůzu z myšlenky na veřejné vystoupení, než z myšlenky na vlastní smrt. Nemáme to jako lidi z různých důvodů rádi. Tím nejčastějším problémem bývá traumatický zážitek z dětství nebo období dospívání. A pokud tam není, tak je to většinou čistě problém našeho ega, strach ze selhání, z hodnocení, ze ztrapnění se. Takže nejdřív bychom zjistili, kde ten problém je, pak bych vás naučil, co a jak správně dělat, vysvětlil, čeho se vyvarovat a pak bychom vše spolu natrénovali v bezpečném prostředí. Už to, že máte know-how, vám na klidu celkem přidá. Ale pak je tu to nejtěžší. Jít do terénu a tam si ten nekomfort obrušovat v boji. Bez zkušeností a postupného mistrování se to nevyřeší. U mě stačí trénink dva až tři měsíce a pak tak půl roku častějšího „vystupování“ a je z vás velmi slušný vyklidněný pódiový profík.

Přesně tak, u mě taky zabralo až to - zprvu bolestivé - „obrušování praxí“. Nicméně, pojďme si to rozebrat. Co se vlastně děje v hlavách a tělech normálních lidí, když z ničeho nic mají vystupovat před lidmi a proč u toho spousta z nás zamrzává?

Spustí se obranný mechanismus. Mozek vygeneruje nejhorší možné scénáře, a protože pro nás je představa totožná s realitou, začne na to fyzická schránka reagovat taky „správně“. Zmrzni – uteč – bojuj. Buď ze sebe nevydáme ani hlásku anebo lítáme po pódiu jako splašení a drmolíme páté přes deváté.

Vaše služby – nebo služby jiných profesionálů v oboru – využívají i mnohé z veřejně známých osobností. S kým nejzajímavějším jste pracoval a kdo naopak by – například z politiky – podobný trénink potřeboval nejvíc? 

Ano. chodí za mnou i moji "kolegové" z branže, mám na svědomí několik moderátorů, které vídáte denně na obrazovkách, ale jejich jména si nechám pro sebe. Stejně tak ne nepodstatná část mých klientů se rekrutuje z řad politiků. Pořád jsou nějaké volby. Ale jejich jména si také nechám pro sebe. Jsem něco jako farář. Jako sůl by to potřebovala většina z nich, ale zase na druhou stranu, nejsou obecně špatní. Vadí mi, že Fiala, který byl docela dobrý, teď sklouznul do hrozné robotičnosti. Kdo byl naprosto „pekelný", byl svého času ministr zdravotnictví Vojtěch. Jeho "eeeeee" po každém druhém slovu mi zní v uších dodnes.

Pojďme zpět na obecnou rovinu. Proč jsou podle vás řečnické a prezentační schopnosti v dnešní době tak důležité a jak mohou tyto dovednosti ovlivnit například kariérní růst?

Protože komunikace je základ všeho. Komunikujeme se svým okolím neustále. Se světem, s lidmi. I když mlčíme a sedíme, tak je to komunikace. A každý den něco prezentujeme (prodáváme). Sebe, svůj názor, svůj pohled na věc, výrobek, službu, reprezentujeme firmu, tým, komunitu. Pokud se to naučíme správně a nebudeme se toho bát, automaticky se zařadíme mezi úzké procento „výjimečných“. A tím stoupne naše cena na trhu, vizibilita a pokud k tomu máme ještě jinou přidanou hodnotu, jsme všude kandidátem číslo 1.

Kdo tedy jsou lidé, kteří za vámi do Seba Academy vlastně chodí a s jakými problémy jim pomáháte? 

Do akademie za námi chodí ta nejširší škála klientů a z důvodů, které si jen dokážete představit. Komunikace a sebeprezentace se opravdu hodí úplně každému. Ale hlavně je to díky široké paletě témat, které umíme řešit a na které zvládneme připravit a vytrénovat. Od čehokoliv, co vás potká v offline světě – rétorika, řeč těla, prezentační dovednosti, prodejní dovednosti, asertivita, time management, ovlivňování, vyjednávání, obchodní dovednosti, přes online – sociální sítě, jejich algoritmy, střih videí, až po umělou inteligenci a její promptování. Vhodným kombinováním témat dokážeme připravit na jakoukoliv komunikační výzvu jak jednotlivce, tak celé obchodní či manažerské týmy. Do našeho portfolia tak patří osobní mentoringy, otevřené workshopy, školení ve firmách a také přednášky.

Související

Černobylská jaderná elektrárna Rozhovor

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.
Donald Trump Rozhovor

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

Více souvisejících

rozhovor Petr Vojnar komunikace řeč Adam Vojtěch (ANO) Petr Fiala (ODS) moderátoři politika

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Dominik Hašek

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se stal terčem výhrůžek ze strany bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten mu vzkázal, aby si „dával pozor při přecházení silnice“. Šlo o jasný vzkaz s náznakem fyzické likvidace. Ministr vnitra Vít Rakušan v reakci na incident nabídl Haškovi státní ochranu. Jak redakci EuroZprávy.cz potvrdilo ministerstvo vnitra, poskytnutí krátkodobé ochrany je standardní procedura a v minulosti byla použita například i v případě politika Tomia Okamury.

před 40 minutami

Nábor dobrovolníků do ruské armády

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem

Zkušenosti čínských občanů, kteří se nechali zlákat propagandou a vstoupili do ruské armády, začínají vyplouvat na povrch. Brutální realita války na Ukrajině, špatné zacházení, šikana, korupce a zrada ideálů vedou některé z nich k tomu, že varují ostatní před stejnou cestou. CNN přináší výpovědi dvou mužů, kteří válku poznali z první ruky – na opačných stranách fronty.

před 43 minutami

před 1 hodinou

Španělsko, ilustrační foto

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout

Pondělní poledne 28. dubna 2025 přineslo do Španělska a Portugalska chaos, jaký obě země nezažily desítky let. Krátce po dvanácté hodině náhle vypadl proud po celé iberské části Evropy. Zhasla světla, zastavila se doprava, přestaly fungovat mobilní sítě a tisíce lidí zůstaly uvězněné v metru, výtazích a vlacích. Mnozí si v prvních chvílích mysleli, že jde o lokální výpadek. Brzy však bylo jasné, že se jedná o masivní kolaps energetické infrastruktury.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

Sto dnů chaosu: Změny v Bílém domě způsobují destabilizaci a konflikt po celém světě

Poslední dubnový den odstartuje druhá stovka dnů druhého funkčního období Donalda Trumpa. Přesto se už nyní zdá, jako by u moci byl celou věčnost. Za prvních sto dnů stihl změnit americkou demokracii způsobem, na jaký jiným prezidentům nestačilo ani celé desetiletí – a to nikoli v dobrém slova smyslu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy