Česko - Švédsko 2:5. Rozhodla první třetina, zlatá obhajoba nevyjde

Tradiční „Den D“ hokejového mistrovství světa, tedy čtvrtfinále, je tady. Čeští hokejisté se ve čtvrtek večer utkávají se Švédy. A oba týmy hlásí nová jména ve svých sestavách. Pouhý den po příletu se na ledě ve Stockholmu ukáže útočník David Kämpf, tolik vytoužený centr k Martinu Nečasovi. Z Toronta však nepřiletěl jen on. Zbrojili totiž i Švédové, které taktéž z Toronta posílil William Nylander. Navzdory tomu, že na dopoledním rozbruslení chyběl útočník Daniel Voženílek, je i on nakonec na ledě. Českou branku pak opět hájí Karel Vejmelka. Povede se Čechům po roce postoupit do bojů o medaile? To sledujte třetinu po třetině na Eurozpravy.cz.

O atmosféru se od začátku stará zaplněná Avicii Arena a právě za takové situace se snažili Češi na Švédy vlétnout, jenže první zákroky si připsal na druhé straně Vejmelka, nejprve po střele Raymonda a poté i po střele Brodina. I první výrazně větší šanci měli Seveřané, když zprava centroval od mantinelu Nylander do předbrankového prostoru na Raymonda, jenž následně trefil naštěstí pouze oblouk brány. V první pětiminutovce jednoznačně led v Avicciho Areně ovládli domácí Švédové. Po ztrátě puku u obranné modré čáry se Johansson rozhodl objet Vejmelkovu branku, kterou se ještě snažil s dorážky ohrozit Zibanejad, puk ale zamířil do lapačky českého gólmana.
 
Až po sedmi minutách hry se výrazněji projevili také Češi, když nejprve Pastrňák vyslal první střelu směrem ke švédské brance z pravého kruhu, o minutu později pak Nečas poslal pro Švédy nebezpečný puk do brankoviště, kterým nakonec pouze proletěl. Následovala první přesilovka zápasu, kterou dostali Švédové, během ní střílel Nylander z pravého kruhu, Vejmelka však s jistotou kryl. Během tohoto českého oslabení se ale dostal k ohrožení švédské branky i Beránek a díky této nečekané aktivitě z toho nakonec vzešlo i vyloučení na druhé straně, když fauloval Raymond. Následovala tak krátká početní výhoda i pro Čechy, v níž po kombinaci Hronek-Sedlák puk od levé tyčky branky Markströma mířil na pravý kruh, kde byl Pastrňák a ten nebezpečně zakončoval.
 
Bohužel, i tento zápas, stejně jako v zápase proti USA, ale český tým pronásledují vyloučení. Tentokrát šel za držení ven Pastrňák. A právě tuto přesilovku už Švédové dokázali využít, když ve 13. minutě Andersson, jenž dostal v útočném pásmu puk od Zibanejada, na ose hřiště přihrál blíž k české brance postavenému Carlsson, který si už dokázal poradit s Vejmelkou, 0:1 pro Švédy.

Naštěstí se ani Švédové nevyvarovali nedisciplinovanosti a za chvíli tak Češi dostali další možnost přesilovky. V ní se po ztrátě švédského kapitána Anderssona puk dostal od Červenky od pravého mantinelu na levý kruh k Nečasovi, který vypálil, ale jen do gólmana. Jinak se ale přesilovka nezdařila podle představ, ani v ní totiž Švédové nedali české defenzivě oddechnout. Ba co víc, krátce po přesilovce Češi ztratili trestuhodně puk ve středním pásmu, aby pak s ním po Sandinově přihrávce sám na Vejmelku jel Raymond, jenž se následně nemýlil, 0:2 v 17. minutě.
 
Záhy Švédové zahrozili znovu, když Forsberg společně s Backlundem jeli na Vejmelku, ale další rychlou protiakci naštěstí úspěšně nezakončili. První třetina byla opravdu noční můrou pro Čechy. Že v ní Švédové vládli, to dosvědčila i poslední minuta, v níž se z osy bezchybně trefil opět Raymond, 0:3. Následně si spravil chuť Vejmelka zákrokem proti Johanssonovi, ale pak už se šlo do kabin. 

Do druhé třetiny vyšel jiný český tým z hlediska personálního, jelikož už se do branky nepostavil Vejmelka, ale Vladař. Přestože se zprvu opět nahozením od modré připomněl nezmar Raymond, úvod druhé třetiny dal Česku možnost další přesilové hry po faulu Anderssona na Fleka. Jenže i když bychom z početních výhod mohli mít opravdu výhodu, ani ty se nám v Avicciho Areně do této chvíle nedařily, vždyť i v této Backlund unikal sám na branku, ale naštěstí neuspěl.

Nakonec se ale přeci jen na Čechy usmálo štěstí, když ještě dostal možnost 12 vteřin přesilovky 5 proti 3. A právě tu už Češi konečně dokázali využít poté, co se ve 24. minutě trefil po Nečasově přihrávce Červenka, jenž využil rozhozené švédské obrany i gólmana Markströma, 1:3.
 
I poté hráli Češi přesilovku, tentokrát klasickou 5 proti 4, ve které to zkoušel třeba Pastrňák střelou z kruhu nebo také Stránský. V době, kdy se duel dostával do své poloviny, byli poprvé slyšet čeští fanoušci a během této podpory se hnal dopředu ve spolupráci s Pastrňákem Beránek, ale ztroskotal na Markströmovi. Následovala krátká pasáž nejistých českých rozehrávek z obranného pásma, během které se stal Pastrňák obětí švédských hitů v podání Karlssona. V polovině zápasu se Švédové zase nadechovali k dominanci ve svém útočném pásmu, což navíc bylo umocněno Ticháčkovým zbytečným vyloučením po odpískání.
 
Oslabení tak bylo ve znamení typického švédského kolotoče v českém obranném pásmu, během kterého třeba zakončoval Sandin, jehož ránu ještě tečoval Lindholm, z mezikruží to pak zkoušel Nylander, jenž pak vystřelil ještě jednou a ve střelbě nezaostal ani Zibanejad. Ve 31. minutě byl blízko hattricku Raymond, ale při snaze vystřelit do odkryté klece se mu zlomila naštěstí hokejka. Už po oslabení se do prostoru slotu dostával Ticháček, proti jehož zakončení měl Markström co dělat, stejně jako proti následné Pastrňákově střele z úhlu. V momentě, kdy se začali probouzet ochozy zaplněné švédskými fanoušky, se probudila i švédská schopnost předvést zabijácký rychlý protiútok. Ve 35. minutě se podařilo rozebrat českou defenzivu rychlými přihrávkami Zibanejadovi a Johanssonovi, aby se pak puk dostal ke Carlssonovi, který se v roli zakončovatele nemýlil, 1:4.
 
Čechům v závěru druhé třetiny jakoby došly veškeré ofenzivní nápady, zatímco Švédové duel kontrolovali. Ve 39. minutě byl navíc v obrovské příležitosti Lundeström, jenž už to měl u levé tyčky prakticky do prázdné, ale Vladař předvedl rozštěp, během kterého hned nadvakrát Švéda vychytal. Poté se přeci jenom po delší odmlce připomněli i Češi, ale Stránský ve spolupráci s Davidem Špačkem potřebný klíč k odemknutí švédské branky nenašel. Proti nim byl totiž pravý beton Markströma. Na druhé straně to nepříjemně pro českého gólmana zkoušel Sandin a když ani spolupráce Červenky a Sedláka nevedla k zakončení, na tříbrankovém rozdílu ve švédském vedení se nic do konce třetiny nezměnilo.

V úvodu třetí třetiny, v níž šlo o to, zda se Čechům nepodaří nějaký zázrak, se navíc toto vedení mohlo změnit ve čtyřbrankové. Ve 42. minutě totiž vypálil z levého kruhu Backlund natolik nebezpečně, že kotouč vypadl Vladařovi za sebe a český gólman tak netušil, kdo ho má. Před dotírajícím Backlundem naštěstí včas těsně před brankovou čárou zabránil dorážce Kundrátek. Přestože na straně Čechů byly vidět změny v sestavě, kdy se na led dostával třeba třináctý útočník Michael Špaček, nebo kdy byl Pastrňák vidět i v jiné než ve své elitní formaci, byli to stále Švédové, kdo vládl na kluzišti.
 
Z mezikruží hrozil Lundeström, s jehož ránou měl gólman Vladař nemalé problémy, od modré to pak zkoušel Brodin, ve 45. minutě pak po objetí české branky Nylander posílal před branku na Karlssona, jemuž se ale naštěstí nepovedlo zvednout puk do prázdné branky. Následně se povedlo dostat se Čechům do svého útočného pásma, v němž to zkoušel David Špaček od modré, nicméně tak nebezpečné příležitosti jako měli Švédové se Čechům nedařilo vypracovávat. Na druhé straně tak prověřil Vladaře Sandin. Ve 49. minutě se to přeci jenom Čechům povedlo v útoku rozlousknout poté, co Voženílek objel švédskou branku, aby pak jeho akci dokončil dorážkou Michael Špaček, 2:4.
 
Krátce na to se pokoušeli Švédové o navrácení tříbrankového rozdílu ve vedení, když v českém brankovišti kouzlil Forsberg, ale Vladař si s tím dokázal poradit. V 50. minutě už to mohlo být z českého pohledu ještě veselejší, kdyby zafungovala spolupráce Pastrňáka s Červenkou, kteří si to přihrávali přes brankoviště, navíc se český kapitán netrefil do puku. Na Češích bylo znát, jak to po snižující brance chtěli hnát do útoku, když byla možnost, nicméně nesměli zapomínat na zadní vrátka jako v 53. minutě. Tehdy unikal Lundeström sám na Vladaře, všechno ale zachraňoval Stránský. Problémy Vladařovi následně nepříjemný Forsberg, na druhé straně se ocitl před švédskou svatyní Stránský, ale na Markströma si bohužel nepřišel. Když chybělo do závěrečné sirény pět minut, Češi to odvážně zkoušeli bez brankáře. Jenže hned po buly to přesně do odkryté branky trefil Forsberg, 2:5.
 
Zmatky ve švédské obraně se pokoušeli dělat Michael Špaček s Voženílkem, ale za mohutného potlesku švédských fanoušků bylo už jasné, kam zápas směřoval. A to i přesto, že po Nečasově křižné přihrávce se do úniku dostal Flek, který ale taktéž na Markströma nevyzrál. V poslední minutě mohl ještě upravit skóre střelou od modré Hronek, jehož střela se procedila mezi betony za záda Markströma, švédští obránci ale včas ještě před brankovou čárou všechno zachránili a nenechali si tak ničím kazit velký švédský vítězný večer.

Úvodní sestavy:

Švédsko: Markström (Ersson) – Brodin, Sandin, Andersson (C), Edvinsson, Larsson, Pettersson, Gustafsson – Nylander, Karlsson, Raymond – Forsberg, Backlund (A), Lindholm – Johansson, L. Carlsson, Zibanejad (A) – Heineman, Lundeström, Wennberg – Frödén. Trenér: Sam Hallam

Česko: Vejmelka (Vladař) – Hronek (A), Krejčík, Hájek, Kundrátek, D. Špaček, Pyrochta, Ticháček – Pastrňák (A), Sedlák, Červenka (C) – Nečas, Kämpf, Flek – Stránský, Kodýtek, Beránek – Klapka, Voženílek, Lauko – M. Špaček. Trenér: Radim Rulík

Související

David Kämpf byl součástí loňského mistrovského týmu.

Posila z NHL Kämpf už je ve Stockholmu a má za sebou první trénink

Už ve středu večer byl k vidění v dějišti hokejového světového šampionátu, tedy ve Stockholmu, útočník Toronta David Kämpf, očekávaná posila ze zámořského Toronta. Krátce po svém příletu se zúčastnil tréninku s národním týmem, za nějž by měl nastoupit ve čtvrtek večer v klíčovém čtvrtfinále proti domácímu Švédsku.
Hokej, ilustrační foto

Vedle Švédska je ve čtvrtfinále MS i druhý domácí tým Dánové. Mezi osmičkou je i Rakousko, Kazachstán sestupuje

Až tradičně nabitý závěrečný hrací den v rámci základních skupin rozhodl o posledních postupujících do čtvrtfinále a definitivním složení čtvrtfinálových dvojic. Kromě toho ale také rozhodl o druhém sestupujícím. Vedle Francouzů opouští po tomto ročníku elitní divizi MS i Kazachstánci, kteří se mohli ještě zachránit ve vzájemném souboji se Švýcarskem, kdyby ovšem dokázali s nimi bodovat. 

Více souvisejících

hokej Hokej MS

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

včera

Prezident Trump se setkal s německým kancléřem Friedrichem Merzem.

Jak Evropa přiměla Trumpa pomoci Ukrajině? Kyjev může poděkovat Německu

Evropští lídři se v posledních měsících naučili jednu zásadní lekci: pracovat s prezidentem Donaldem Trumpem takovým, jaký je – a ne jakého by si přáli. Tento přístup se naplno projevil při nedávném oznámení, že Spojené státy budou nepřímo dodávat zbraně Ukrajině – Evropané je koupí sami a NATO bude koordinovat jejich doručení.

včera

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná

Počátkem tohoto týdne vyvolal velký rozruch únik citlivých údajů o tisících Afgháncích, kteří spolupracovali s britskými jednotkami a byli v ohrožení života po návratu Tálibánu k moci. Zjištění, že jejich osobní data byla omylem zveřejněna zaměstnancem britského velitelství speciálních sil, otřásla důvěrou v bezpečnostní aparát. Jak se však dnes ukázalo, celý incident byl ještě vážnější, než se původně předpokládalo.

včera

včera

Barack Obama, prezident USA

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR

Zatímco současný prezident Donald Trump opět rozvířil debatu o možnosti zničit severokorejský jaderný arzenál, málokdo ví, že první seriózní plány na takový útok vznikly už během vlády Baracka Obamy. Dlouho před Trumpovou „ohnivou a zuřivou“ rétorikou se Obama obával, že Severní Korea brzy získá schopnost zaútočit na americká města mezikontinentálními raketami – a pověřil Pentagon, aby připravil plán útoku. Ten však nikdy nesplnil očekávání.

včera

Prezident Trump

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky

Šéf Bílého domu Donald Trump si po měsících váhání začíná uvědomovat to, co jiní poznali dávno: že s Moskvou nelze jednat jako s důvěryhodným partnerem. Ruský prezident Vladimir Putin pokračuje v ničení Ukrajiny a zároveň zrazuje i vlastní spojence, jak ukázal nedávný případ Íránu. Tento vzorec se opakuje již desítky let – využití pro vlastní prospěch a následné opuštění. Od Afghánistánu přes Sýrii až po Arménii platí, že důvěra v Kreml vede nevyhnutelně ke katastrofě.

včera

Dovoz a vývoz zboží

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům

Evropská komise zvažuje novou vlnu odvetných opatření vůči rozsáhlým clům, která americký prezident Donald Trump zavedl proti evropskému exportu. Poté, co Brusel téměř vyčerpal možnosti odvetných tarifů na zboží, se nyní zaměřuje na oblast služeb a veřejných zakázek, uvedli diplomaté po pondělním jednání ministrů obchodu EU.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti

Ruské jednotky v posledních týdnech zaznamenaly menší, ale strategicky významné úspěchy na východě Ukrajiny, přičemž podle analytiků se tím zvyšuje riziko pro důležité ukrajinské opěrné body. Tento vývoj přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump oznámil 50denní lhůtu před možným uvalením sekundárních sankcí na Rusko – krok, který podle expertů Kremlu poskytuje čas k dalšímu posílení pozic i diplomacie. 

včera

Tapisérie z Bayeux

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?

Tapisérie z Bayeux, výšivka z 11. století zachycující dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem v roce 1066, se příští rok poprvé objeví v Britském muzeu. Už letos na jaře se však dostala do médií kvůli nečekanému objevu: v německých zemských archivech ve Šlesvicku-Holštýnsku byl nalezen její ztracený fragment. Abychom pochopili, jak se tam dostal, musíme se vrátit k málo známé a znepokojivé kapitole z období druhé světové války.

včera

F-16 Israel Defense Forces

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu

V posledních dnech došlo v Sýrii k výraznému nárůstu napětí, když izraelské letectvo provedlo několik náletů na severního souseda. Cílem byly syrské vládní základny, tanky a těžká technika – a oficiálním důvodem je ochrana drúzské menšiny na jihu země, která se dostala do otevřeného konfliktu s novou vládou v Damašku.

včera

včera

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

včera

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

včera

Evropská zbrojařská skupina pod palbou kritiky. Dodává součásti bomb, které v Gaze zabíjely děti

Evropský zbrojní gigant MBDA, který vyrábí rakety a leteckou výzbroj, čelí vážné kritice poté, co vyšlo najevo, že dodává klíčové součástky bomb GBU-39, které Izrael ve velkém používá při náletech na Pásmo Gazy – včetně útoků, při nichž podle vyšetřování zahynuly desítky dětí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy