Na Pardubicku je několik ohnisek koronaviru. Hygienici dohledali původ nákazy

V Pardubickém kraji je aktuálně několik nových ložisek nákazy koronavirem. Hygienici je mají pod kontrolou a dohledali jejich původ. Aktivovat bezpečnostní radu kraje zatím není nutné, uvedl dnes hejtman Martin Netolický (ČSSD) na facebooku.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

"Není důvod k panice. Známe původ nákazy ve všech známých případech," řekl hejtman.

V kraji je momentálně potvrzených 82 nemocných lidí, o devět víc než v úterý. Od počátku epidemie se v kraji nakazilo 402 lidí. Kraj bude s hygieniky pravidelně konzultovat případná opatření. "Dobrou zprávou je, že všechny případy onemocnění v našem kraji mají lehký průběh," uvedl hejtman.

Nejvíc případů je na Orlickoústecku, 37 lidí. Nakazila se například skupina rodičů s dětmi, která se vrátila ze sportovního soustředění v jiném kraji. Pravděpodobně se nakazili od člověka z Berouna, který v kempu byl také. "Po epidemiologickém šetření je nařízena karanténa i dalším osobám," řekl hejtman.

V Litomyšli na Svitavsku se potvrdil koronavirus u šesti Ukrajinců a také u sedmi zaměstnanců prodejny Kubík. Nakažená byla brigádnice, která přijela z dovolené. "Prodejna byla dočasně uzavřena, majitel provádí její dezinfekci. Hygiena považuje spolupráci s majiteli za příkladnou," řekl hejtman.

Covid-19 má také zaměstnanec firmy Kiekert v Přelouči na Pardubicku, který byl v kanceláři asi s dvacítkou lidí. Ti jsou v preventivní karanténě. První test u nich byl negativní. Hygienici testování zopakují po dvou týdnech. Na odběry také čeká 18 klientů Domova sociálních služeb, kde covidem-19 onemocněla sociální pracovnice.

Předminulý týden testy prokázaly covid-19 u tří dělníků z Iveco Czech Republic ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku. "Bez zbytečného odkladu jsme zavedli bezpečnostní opatření, mezi ně patří i trasování kontaktů, ponechání kolegů, kteří byli v kontaktu s infikovanou osobou doma, sanitace pracovišť, jídelny, sociálních zařízení a společných prostor," uvedla mluvčí firmy Katarína Němcová. Ve firmě i po vládních uvolněních opatření zůstala povinnost nosit v práci roušky, dodala.

Některá pečovatelská zařízení již omezují či zakazují návštěvy. Centrum sociální pomoci v Litomyšli na Svitavsku od pátku zrušilo možnost návštěv. Klientům lidé mohou donést například balíčky, zaměstnanci jim je předají. Centrum provozuje domov pro seniory a domov se zvláštním režimem. Domov u fontány v Přelouči na Pardubicku omezil návštěvní hodiny. Chce zajistit lepší ochranu klientů, nadále je povinností nosit roušky i pro návštěvy zařízení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je v počtu sebevražd nad světovým průměrem. Během pandemie riziko…

12.08.2020 12:53 Česká republika je dlouhodobě nad světovým průměrem v počtu sebevražd. V roce 2018 si vzalo život…

V Moravskoslezském kraji přibylo 35 lidí s koronavirem, nákaza zasáhla i…

12.08.2020 09:42 V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 35 lidí nakažených koronavirem. Je to více než v pondělí.…

Nárůst případů covidu v ČR se v úterý zdvojnásobil, přibylo jich 288

12.08.2020 07:55 Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku se v úterý oproti pondělí zdvojnásobil,…

Dovolená v Řecku: Tisíce Čechů potřebují test na covid-19, MZ doporučí…

11.08.2020 22:29 Aktualizováno V každém kraji bude jedno odběrové místo s posílenou testovací kapacitou pro cestovatele do Řecka,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama