Nejvyšší správní soud opět řeší neuznávání protilátek na covid-19

Nejvyšší správní soud (NSS) se dnes znovu zabýval tím, že ministerstvo zdravotnictví nepřikládá laboratorně ověřeným protilátkám proti covidu-19 stejnou váhu jako očkování, negativnímu testu nebo potvrzení o prodělané nemoci. Bez jasného zdůvodnění je to diskriminace, konstatoval už dříve soud. Ministerstvo ani poté ve svých opatřeních s protilátkami nepočítá.

Nejvyšší správní soud

Bezpečná hladina protilátek stále není vědecky stanovená, vyplynulo z dnešního vyjádření zástupců ministerstva. Soud jednání odročil na čtvrtek příštího týdne, kdy bude pokračovat s dokazováním.

Konkrétně se soud zabýval návrhem Tomáše Havetty na vyslovení nezákonnosti jedné části již neplatného opatření z 26. srpna, a to v pasáži, která stanovila podmínky pro vstup do některých vnitřních a venkovních prostor a účast na hromadných akcích. Uznávají se negativní testy, očkování nebo prodělání nemoci v posledních šesti měsících, ovšem laboratorně potvrzené protilátky nikoliv.

"Ministerstvo stále nijak nevysvětluje odlišné zacházení mezi těmito skupinami," řekl Havettův právní zástupce David Zahumenský. Podle ředitele právního odboru ministerstva zdravotnictví Jana Bačiny je odlišné zacházení dáno "ryze odbornými důvody", které dnes soudu vysvětlovala náměstkyně ministra Martina Koziar Vašáková, plicní lékařka a imunoložka.

Kritici podle Koziar Vašákové vycházejí z mylného předpokladu, že protilátky znamenají automaticky imunitu proti covidu-19. Vědci ale neznají hladinu protilátek, která by zaručovala, že je člověk plně chráněný proti nákaze a nemůže nemoc přenášet. "Hodnoty jsou vysoce individuální a mění se v čase," zdůraznila Koziar Vašáková.

Běžně používané protilátkové testy podle náměstkyně měří jen jednu složku imunity, nikoliv však buněčnou imunitu, která je pro obranyschopnost proti covidu-19 zásadní. Pokud má člověk laboratorně naměřené protilátky, neznamená to automaticky, že je imunní vůči koronaviru, zdůraznila Koziar Vašáková. Naopak člověk bez naměřených protilátek teoreticky může být chráněný. Podle náměstkyně je nadále nejspolehlivější ochranou vakcinace. Dlouhodobá diskuse kolem potenciálního uznávání protilátek je podle ní kontraproduktivní, protože může některé lidi přivést k rozhodnutí odložit očkování, případně zcela odmítnout vakcinaci.

V minulosti NSS opakovaně kritizoval ministerstvo za to, že dostatečně nevysvětlovalo, proč protilátky neuznává. "Tím, že odpůrce nezahrnul laboratorní vyšetření na protilátky mezi podmínky pro vstup do některých vnitřních prostor či účast na hromadných akcích, aniž by to řádně zdůvodnil, se dopustil libovůle a diskriminace těch, kterým byly protilátky laboratorně naměřeny," stálo například v červnovém rozhodnutí.

Vojtěch navrhne kontroly v restauracích a respirátory v práci

19.10.2021 17:44 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel…

Roušky zastavují chřipku i covid. Česko ale sužují další nemoci, sedají…

19.10.2021 14:59 Poslední chřipkovou epidemii, která se očekávala letos začátkem roku, se díky nošení roušek a…

Nemocnice kvůli koronaviru opět zakazují návštěvy a přidávají lůžka

19.10.2021 13:49 Některé nemocnice v Česku kvůli zhoršující se koronavirové situaci zakázaly návštěvy ve svých…

Od pondělí budou vakcíny Pfizer/BioNTEch rozváženy mezi praktické lékaře

19.10.2021 11:48 Od pondělí bude distributor rozvážet do ordinací praktických a dětských lékařů vakcíny proti covidu…

V Česku přibylo více než 2500 nakažených. Počet úmrtí raketově roste

19.10.2021 09:11 Aktualizováno V pondělí byl v Česku zaznamenán nejvyšší denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 od konce dubna…

V Česku byla dostupnost transplantací podle IKEM druhá nejvyšší v Evropě

18.10.2021 14:16 V ČR byla loni dostupnost transplantací orgánů druhá nejvyšší mezi evropskými zeměmi. Kvůli…

Zdravotní sestry budou moci nově předepisovat některé zdravotnické pomůcky

18.10.2021 12:08 Zdravotní sestry budou moci od příštího roku za určitých podmínek předepisovat některé zdravotnické…

Nemocnice zaslala Senátu odpověď ke zdravotnímu stavu Zemana

18.10.2021 11:38 Aktualizováno Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) odeslala dnes ráno předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS)…

Počty nakažených v Česku stále zrychlují, přibylo 787 případů

18.10.2021 11:30 Aktualizováno V neděli přibylo v Česku 787 případů nemoci covid-19, což je nejvyšší nedělní nárůst od konce dubna…

Nemocnice u svaté Anny v Brně zakazuje kvůli pacientům s covidem návštěvy

18.10.2021 11:03 Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně zakazuje od tohoto týdne návštěvy pacientů. Důvodem je, že…

Související:

Právě se děje

reklama