Nemocnice Na Bulovce by se mohla rozdělit mezi Prahu a stát

Pražský magistrát jedná se státem o tom, že by se areál Fakultní nemocnice Bulovka z větší části vlastněný hlavním městem rozdělil na dvě části. V severní by dále fungovala státní nemocnice, jižní by město využilo pro svoje účely. Výměnou by Praha získala jiné nemovitosti v majetku státu. V rozhovoru s ČTK to řekl pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Směna se podle něj plánuje i ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN).

Nemocnice Na Bulovce
doporučujeme

Asi dvě třetiny rozsáhlého areálu Bulovky vlastní Praha, státem zřizovaná nemocnice nyní podle Chabra platí městu nájem asi 20 milionů korun ročně. Budovy nicméně potřebují investice v řádu miliard, podle Chabra by tak bylo účelné areál rozdělit na dvě části. "Věřím, že v letošním roce uzavřeme dohodu," uvedl.

Severní část by zůstala státu, přičemž se podle Chabra zvažuje propojení nynějších oddělených pavilonů nemocnice do jedné budovy. Město by pak jižní část využilo pro svoje účely. Mohla by v ní být zdravotní a sociální zařízení zřizovaná městem, stejně jako bydlení pro zdravotníky.

Výměnou za převod části areálu na stát by magistrát získal státní nemovitosti. Radní zmínil například karlínské kasárny, části areálů městské firmy Pražské služby ve Vysočanech a v Malešicích nebo pozemky v zahrádkářské kolonii Na Balkáně, které vlastní stát a město chce zajistit, aby tam zahrádkáři mohli zůstat.

Chabr dále řekl, že město se státem jedná také o dalším osudu Faustova domu na Karlově náměstí, který vlastní hlavní město a je součástí VFN. Nemocnice barokní památku využívá jako výrobnu léků a podle radního je v ní potřeba výrazná investice ve výši asi 60 milionů korun. S ohledem na to, že budovu využívá nemocnice, by podle radního bylo lepší ji převést na stát. "Budeme k tomu hledat adekvátní protihodnotu," řekl Chabr.

Pražští zastupitelé také nedávno schválili například směnu pozemků ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV), na kterých má vzniknout nové pracoviště intenzivní medicíny, tzv. traumacentrum. Město výměnou dostane zbylou část areálu tenisového klubu na Letné, areál záchranné služby ve Vršovicích a vilu na Vinohradech.

Chabr řekl, že v případě části tenisového areálu klubu LTC na Letné se nyní čeká na schválení ze strany ministerstva kultury, protože klubovna je památkově chráněná. Převod by měl být hotov do měsíce, dodal. V letošním roce by se podle něj měly pohnout také směny hasičských zbrojnic a dalšího majetku, který využívá ministerstvo vnitra a vlastní jej město.

V minulosti provázely otázku směn majetku mezi hlavním městem a státem spory, zejména v souvislosti s městskými pozemky v Letňanech, které by chtěl získat premiér Andrej Babiš (ANO) pro stavbu areálu pro státní úředníky. Město a stát jednají o využití parcel a Babiš loni přislíbil, že stát Praze výměnou za pozemky přispěje 60 miliard korun na dostavbu vnitřního okruhu, jak vedení města požadovalo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Index PES klesl, přibylo přes 8 tisíc nakažených. Dodávka vakcín…

23.01.2021 18:19 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES klesl o čtyři body na 69 bodů. Může za to méně nakažených mezi…

Dodávka vakcín proti koronaviru se příští týdny sníží, potvrdil Blatný

23.01.2021 12:25 Pro Českou republiku se v příštích týdnech sníží dodávka vakcín proti koronaviru. Po absolvování…

Ministr Blatný dostal v Brně druhou dávku vakcíny proti koronaviru

23.01.2021 11:37 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) absolvoval dnes ve Fakultní nemocnici Brno druhé kolo…

V pátek přibylo 8423 nakažených, pokles je dál patrný

23.01.2021 08:56 V pátek přibylo v Česku 8423 potvrzených případů koronaviru, více než předchozí dva dny. Ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama