Na Bulovce při tragické záměně pochybili dva pracovníci. Jednomu hrozí výpověď

Analýza pražské Fakultní nemocnice Bulovka odhalila pochybení dvou zaměstnanců v případu tragické záměny pacientek, kdy jedna z žen chybně absolvovala zákrok, při němž potratila. Nemocnice s ní jedná o odškodnění, potvrdil ředitel zařízení Jan Kvaček. Zatímco jeden ze zdravotníků zůstává mimo službu a jeho budoucnost je nejistá, druhý bude v nemocnici nadále pracovat pod odborným dohledem. 

Případ vyšetřuje také policie pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle médií jsou obě ženy původem z Asie, ale trvale žijí v Česku. Nemocniční personál zaměnil jednu pacientku, která přišla na běžnou těhotenskou kontrolu, s jinou, která měla absolvovat tzv. kyretáž, což je zákrok prováděný při léčbě nemocné dělohy, kterým lze i ukončit těhotenství. 

"Pokud někdo tu ženu omylem identifikuje chybně, a stát se to může, tak ten druhý člověk má aparát včetně písemných protokolů, kde postupuje tak, aby byl schopen tu chybu rozklíčovat. Pokud ten proces neudělá správně, pochybí, tak tu chybu neidentifikuje. A to je přesně to, co se stalo," uvedl přednosta gynekologicko-porodnické kliniky FN Bulovka Michal Zikán.

Pacientka podle něj podepsala česky psaný dokument, který se však týkal druhé ženy. Zmínil také, že byla s předstihem i za přítomnosti tlumočníka poučena o plánovaném zákroku. Na samotný výkon už tlumočník běžně nedochází. "Mělo by být na té ženě samotné, aby posoudila, do jaké míry se cítí bezpečně v té komunikaci," dodal Zikán.

Přednosta vysvětlil, že personál nemohl z chování pacientky usoudit, že jde o někoho jiného. Podle něj je celý proces nadále předmětem analýzy. Ředitel Bulovky Kvaček zdůraznil, že nemocnice má externě akreditované procesy, jejichž prostřednictvím by podobné chyby měly být odhaleny. 

Z pěti zaměstnanců momentálně zůstává mimo službu už jen jeden. "Budou proti němu učiněny právní kroky, není vyloučeno, že jedním z nich bude i výpověď," sdělil Kvaček, podle jehož slov bude personál po tragickém omylu výrazně označovat pacienty s jazykovou bariérou.

Související

Nemocnice Na Bulovce

Záchranka: Bulovka nepřijímá pacienty v kritickém stavu

Ve čtvrtek odpoledne Fakultní nemocnice Bulovka přestala přijímat pacienty v kritickém stavu. Nyní se musí záchranáři postarat o jejich převoz do jiných pražských nemocnic. Oznámila to ve čtvrtek v pozdních nočních hodinách mluvčí záchranky Jana Poštová. Tohoto omezení pravděpodobně bylo dosaženo v důsledku nesrovnalostí mezi vedením nemocnice a lékaři pracujícími na ARO a urgentním přijmu. Nemocnice ovšem tvrdí, že nadále přijímá pacienty bez jakýchkoli omezení.

Více souvisejících

nemocnice na bulovce Zdravotnictví nemocnice

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 18 minutami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy