Nová opatření nestačí, ukazují výpočty. Podle expertů epidemii nezkrotí

V pátek schválená protiepidemická opatření nebudou pro výrazné zlepšení situace stačit, uvádí Centrum pro modelovaní biologických a společenských procesů (BISOP). Podle jeho výpočtů se po třech týdnech platnosti zpřísněných opatření dostanou počty případů v nejlepším případě na úroveň minulého týdne, tedy na 10.000 až 15.000 nově potvrzených případů denně. Jedinou možností, jak v dubnu snížit počty nových případů k 1000 za den, je podle odborníků omezení kontaktů ve výrobě. Vyplývá to ze závěrů zveřejněných na webových stránkách centra.

Vláda v pátek rozhodla mimo jiné o tom, že s platností ode dneška výrazně omezí pohyb lidí mezi okresy. Zavřely se i dosud otevřené školy, včetně speciálních a mateřských, a dětské skupiny. Otevřené zůstaly jen školy pro děti zdravotníků a pracovníků záchranných složek. Uzavřela se také velká část zatím otevřených obchodů. Opatření zavedená kvůli epidemii koronaviru platí na tři týdny. Spustit se má plošné testování ve firmách.

Podle výpočtů BISOP však povede páteční zpřísnění protiepidemických opatření k poklesu reprodukčního čísla v nejlepším případě na úroveň 0,75, pravděpodobně ale jen k hodnotě 1,0. To podle centra nebude stačit k tomu, aby se přetíženým nemocnicím výrazněji ulevilo. Reprodukční číslo udává průměrný počet dalších nakažených od každého pozitivního. Podle posledních údajů na webu ministerstva zdravotnictví má v současnosti reprodukční číslo hodnotu 1,15, což znamená, že epidemie sílí.

"Pokud chceme ulevit nemocnicím a v dohledném horizontu čtyř až osmi týdnů vracet děti do škol a otevírat obchody, restaurace a další služby, nezbývá nám než omezit kontakty v průmyslu," uvádí BISOP. Postupovala tak Velká Británie či Portugalsko, tedy země, které dostaly nakažlivější britskou mutaci pod kontrolu, upozorňují experti na modelování.

BISOP varuje, že stále není dostatečně připravené povinné testování ve firmách, ani další opatření, která by mohla efektivně riziko kontaktů v průmyslu snížit. "Obáváme se, že jedinou možností je jedno až dvoutýdenní uzávěra neesenciálních provozů do doby, než tato opatření připravena budou," uvádějí experti. Připouštějí, že náklady na takto striktní opatření by byly vysoké, je ale podle nich potřeba je srovnat se ztrátami vzniklými ostatním sektorům ekonomiky v případě, že se k redukci kontaktů na pracovištích nepřistoupí a stávající opatření budou muset trvat násobně delší dobu.

"Ztráty, spojené s omezením na pracovištích, budou samozřejmě nižší, pokud budou plošná omezení co nejrychleji nahrazena alternativními opatřeními, plnícími stejnou či srovnatelnou funkci," upozorňuje BISOP. Základní alternativou je podle expertů nařízení práce z domova všem zaměstnancům mimo výrobu. Podobně důležitou alternativou je také závazné pravidelné testování pracovníků. BISOP navrhuje, aby bylo odpovědností podniku zajistit účinnost alternativních opatření. "Nechť je svobodným rozhodnutím podniku, pro jakou alternativu se rozhodne (včetně ponechání uzávěry), pak by ale odpovídal za její fungování," navrhují experti na modelování.

O možnosti uzavřít kvůli šíření nového typu koronaviru průmyslové podniky, které nejsou klíčové pro chod státu, hovoří někteří ministři za ČSSD. Předsednictvo strany je pověřilo, aby tuto možnost předložili ve vládě. Ta má na dnešním zasedání projednat návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci musely od 5. března testovat své pracovníky na nemoc covid-19.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli v reakci na návrh sociálních demokratů řekl, že ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by měl tedy vládě předložit seznam firem, které by měly být zavřené. Premiér poznamenal, že pokud by se zavřel celý průmysl, tak exportující firmy, přijdou o zakázky. Podle prezidenta Miloše Zemana by případná uzávěra průmyslu by byla do jisté míry riskantní. Dodal, že by se jí nebránil, ale zatím je podle něj důležité, aby zaměstnanci nosili roušky a byli testováni.

Centrum pro modelování biologických a společenských procesů je nezisková organizace zabývající se výzkumem a matematickým modelováním lidského chování a společenských jevů. Zaměřuje se zejména na modelování epidemií a jejich dopadů na společnost. Tým vědců podílející se na práci centra získal grant Technologické agentury ČR.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Vědci

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 51 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy