Očkovat proti koronaviru se v Česku chce 59 procent lidí

Nechat se očkovat proti nemoci covid-19 chce 59 procent lidí v Česku, naopak třetina občanů vyjádřila k očkování negativní postoj. Největší ochotu k očkování projevili senioři, kteří v nynější epidemii patří k nejzranitelnějším skupinám a začali se očkovat mezi prvními. Dosavadní průběh vakcinace v zemi hodnotí většina české společnosti kriticky.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vyplývá to z únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), jehož výsledky dnes agentura poskytla ČTK.

Respondenti, kteří se hodlají nechat očkovat, jako nejčastější důvod svého rozhodnutí uváděli, že chtějí zůstat zdraví, ochránit se před koronavirem nebo zamezit závažnému průběhu nemoci. Dotázaní, kteří se očkovat nechtějí, mají nejčastěji obavy z toho, že vakcína byla vyvinuta příliš rychle, a není tak dostatečně otestovaná.

Nejvýraznější rozdíl v ochotě nechat se očkovat zjistili autoři průzkumu z hlediska věku. Výrazně nejvíce lidí, kteří se chtějí nechat naočkovat, je v nejstarší věkové skupině nad 65 let - mezi nimi se chce 72 procent očkovat, zatímco 23 procent se k této věci vyjádřilo negativně. Nejméně ochotní jsou lidé ve věku 35 až 44 let, kde jsou podíly příznivců a odpůrců očkování prakticky vyrovnané. "Ve všech ostatních věkových skupinách více či méně převážili ti, kteří se očkovat chtějí," dodali analytici.

Mezi lidmi, kteří se chtějí nechat naočkovat, je také výrazně více těch, kteří důvěřují současné vládě, kteří se velmi zajímají o vývoj situace okolo šíření nového typu koronaviru a kteří znají pět a více lidí, kteří už covid prodělali.

K dosavadnímu průběhu očkování je česká společnost poměrně kritická, uvedli analytici CVVM. Přibližně dvě třetiny (63 procent) oslovených ho hodnotí negativně, za dobrý ho označila jen desetina populace a podle 23 procent oslovených je to "tak napůl",

Čtyři pětiny českých občanů v průzkumu souhlasily s tvrzením, že očkování je zárukou toho, že se v republice nerozšíří některé nebezpečné nemoci. Pouze přibližně desetina dotázaných si myslí, že očkování je zbytečné, protože není účinné, proti nemoci stejně neochrání a nemoci, proti kterým má chránit, jsou úplně nebo skoro úplně vymýceny. Všechna povinná očkování má 92 procent respondentů, o svých nezletilých dětech totéž prohlásilo 94 procent oslovených.

V Česku se začalo proti covidu očkovat koncem loňského prosince, zatím se používají tři schválené vakcíny. Přednostně se očkují především zdravotníci, senioři a učitelé. Pro děti zatím vakcíny nejsou určeny. Dosud bylo v celé republice, která má přes deset milionů obyvatel, podáno 1,12 milionu dávek vakcín. Přes 300.000 lidí dostalo i druhou potřebnou dávku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Rodiče dali k soudu stížnost kvůli testům dětí a rouškám při návratu do…

11.04.2021 20:21 Rodiče několika dětí podali k Ústavnímu soudu stížnost proti opatření ministerstva zdravotnictví,…

Zákaz pro samoplátce je podle provozovatelů lázní diskriminační

11.04.2021 16:46 Sdružení lázeňských míst ČR a Svaz léčebných lázní ČR protestují proti prodloužení zákazu přijímat…

Peterová končí jako mluvčí ministerstva zdravotnictví, nahradí ji…

11.04.2021 16:07 Barbora Peterová končí jako mluvčí ministerstva zdravotnictví. Informaci ze svého twitterového účtu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama