Oxygenerátory či ventilátory. Prymula žádá o dalších 300 milionů na nákupy vybavení

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na dnešním jednání vlády požádal o dalších zhruba 300 milionů korun na nákup zdravotnického vybavení, například plicních ventilátorů a lůžek. Řekl to na tiskové konferenci. Peníze potřebuje mimo jiné na nákup 1500 přístrojů zlepšujících saturaci kyslíkem od novozélandské firmy, takzvaných oxygenátorů, dodal.

Roman Prymula
doporučujeme

Prymula požádal o navýšení rezervy resortu ze 406 na 700 milionů. Diskutuje se podle něj o nákupu i dalších přístrojů na zlepšení saturace kyslíkem od německé a izraelské firmy. Jedná se o zakoupení dalších 500 oxygenátorů k 1500 od společnosti z Nového Zélandu.

"Toto zařízení ukazuje nejvyšší účinnost. Pokud získáme pacienta, který má nižší saturaci kyslíkem, tak pokud mu pod tím vysokým tlakem poskytneme kyslík, tak ve vysokém procentu jsme schopni zabezpečit to, aby nemusel na ventilátor. Péče na ventilátoru už je složitá a už je pro pacienta riskantní," poznamenal ministr.

"Podobně potřebujeme nakoupit ventilátory. I zde je připraveno a probíhá zasmluvnění 600 ventilátorů, které budeme urgentně potřebovat v nemocnicích, kde kapacita v tuto chvíli se blíží nějakým limitům," poznamenal Prymula. Podle něj je vyšší rezerva ve fakultních a větších nemocnicích, naopak omezenější kapacita se může objevit v menších zařízeních. Ta budou tedy prioritně posilována.

V Česku je podle posledních dat v nemocnicích 1932 plicních ventilátorů, kvůli epidemii covidu-19 se denně sleduje jejich volná kapacita. Zhruba v polovině října klesla pod 50 procent, aktuálně je obsazeno 52,1 procenta.

Českou registraci pro nouzové využití při léčbě pacientů s onemocněním covid-19 získaly ventilátory CoroVent, výrobci je tak mohou začít rozvážet do rezerv českých nemocnic. Třicet ventilátorů Česku dodá také Evropská komise. Vláda v pátek schválila i objednávku 500 přístrojů za 250 milionů korun.

zdroj: YouTube

Podle dnešního Prymulova vyjádření stát koupí ventilátorů 600 a 60 dostane darem nebo mu budou půjčeny. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) také Severoatlantická aliance (NATO) v pátek rozhodne o zaslání 60 ventilátorů z aliančních zásob do ČR.

Vláda rovněž v pátek rozhodla o nákupu 2000 lůžek od dvou českých výrobců, v připravované polní nemocnici v Letňanech z nich bude použita čtvrtina. Nákup by měl stát vyjít na 107 milionů korun bez DPH.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koordinátor testování na covid Hajdúch rezignoval. Nechce krýt politická…

01.12.2020 12:15 Aktualizováno Národní koordinátor testování na covid-19 a vedoucí laboratorní skupiny při ministerstvu…

Tempo šíření covidu v Česku dál zpomaluje, ubývá i hospitalizovaných

01.12.2020 07:15 Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku i v pondělí dál zpomaloval. Přibylo 3572 nakažených,…

Od soboty budou s testem možné návštěvy v sociálních zařízeních

30.11.2020 21:47 Aktualizováno Návštěvy v sociálních zařízeních budou možné od soboty 5. prosince, a to s antigenním testem na…

Medici by mohli v nemocnicích pracovat na pozici praktické sestry

30.11.2020 20:41 Ministerstvo zdravotnictví chce umožnit medikům, aby mohli při práci v nemocnici zastávat pozici…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama